„Szukałem Was…. Teraz Wy mnie znaleźliście!” Tak Jan Paweł II, wielki Polak przemówił do naszej szkolnej społeczności. Właśnie te słowa określały nasze działania przygotowujące nas do przyjęcia imienia szkoły w roku 2011. Postać wybitnego Polaka, o którym autorytety tego świata mowiły, że zmienił oblicze Ziemi, była dla nas drogowskazem w poznawaniu siebie.
W ramach akcji Patron staraliśmy się organizować wiele spotkań, których myślą przewodnią były słowa kierowane szczególnie do młodych ludzi. Pamiętaliśmy je, gdy mówił do nas: „Wy jesteście przyszłością świata! Ogromnie wiele zależy od Waszego człowieczeństwa”
Nie pozostawaliśmy obojętni na taką wiarę w naszą mądrość i siłę.
Bardzo chcieliśmy poznać naszego Patrona. Odwiedziliśmy razem z naszymi nauczycielami miejsca, które były bliskie Ojcu Świętemu – Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków, Zakopane. Zbieraliśmy materiały z wielu książek i czasopism, przygotowaliśmy albumy i ciekawe gazetki. Odkryliśmy Wielkiego Człowieka, obdarzonego ogromną wiedzą, zatroskanego o los mieszkańców naszej planety.
Odkrywanie naszego Patrona ukazało nam nie tylko duchowego przywódcę Kościoła, ale wspaniałego Polaka – patriotę, podróżnika, miłośnika teatru, literatury, sportu, przyjaciela młodzieży i wielki autorytet moralny. Utwierdziło nas w przekonaniu, że Jan Paweł II jest bez wątpienia wzorem dla nas wszystkich. Poznając Jego życie i naukę -uczyliśmy się wspólnie uczniowie, nauczyciele i rodzice. Nasi uczniowie przekonali się, że byli dla Papieża bardzo ważnymi. Często kierował do nich słowa wiary w ich mądrość, podnosił ich na duchu, wskazywał jak żyć. To od niego uczyliśmy się, by:
„nie ulegać słabościom, nie dać się zwyciężyć złu, poznawaliśmy sens pracy, która czyni człowieka lepszym i duchowo dojrzalszym.”
Nas- wychowawców utwierdził w przekonaniu, że „nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli.”.
Mottem naszych codziennych działań były, są i będą słowa Wielkiego Wychowawcy, Jana Pawła II, napisanego z okazji setnej rocznicy śmierci św. Jana Bosko:
„Prawdziwy wychowawca uczestniczy w życiu młodzieży. Interesuje się jej problemami, stara się poznać jej zapatrywania, uczestniczy w jej życiu sportowym i kulturalnym, w jej rozmowach: jako dojrzały i odpowiedzialny przyjaciel wskazuje dobre cele i drogi do ich osiągnięcia…”
W takim klimacie pedagogicznej obecności- wychowawca nie jest uważany za przełożonego, lecz za ojca, brata i przyjaciela. Jestem przekonana, że uczniowie Gminnego Gimnazjum w Wieliszewie uwierzyli w siłę słów Wielkiego Patrona: „Jeśli będziecie tym, czym chcecie być, zapalicie cały świat…”
Myślę, że nasi uczniowie rozumieją już potęgę siły tej wiary w ich możliwości.
Jan Paweł II patronem szkoły
Jedyny, niepowtarzalny, moralny autorytet Ojca Świętego i miłość, którą obdarzył wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież, zdecydowały, że społeczność naszej szkoły wybrała Jana Pawła II Papieża na patrona Gminnego Gimnazjum w Wieliszewie.
„Ideały są jak gwiazdy, jeśli nie można ich dogonić, to należy się względem nich kierować”. Powszechnie jest wiadome, że ideały nie istnieją, a człowiek jest istotą niedoskonałą. Ale jest ktoś, kto swą postawą kwestionuje tę prawdę. Jedyny, niepodważalny autorytet moralny naszych czasów w osobie Jana Pawła II sprawia, że zacierają się granice pomiędzy narodami, wyznaniami.
Zwykły śmiertelnik, a jednak niezwykły- wyniesiony na Stolicę Piotrową, beatyfikowany, a ostatnio kanonizowany sprawia, że choć w części staramy się być lepsi, doskonalsi.
M. K.
A oto fragmenty wypowiedzi uczniów Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie w ramach projektu, pod hasłem: „ Zdobywać szczyty własnych możliwości”:
Dla wielu osób może się to wydać mało oryginalne, że moim autorytetem jest Jan Paweł II, lecz dla mnie, to ktoś więcej niż Papież. Pokazał mi On jak wybaczać, jak pokonywać własne słabości i jak cieszyć się życiem. Był to człowiek o wielkiej charyzmie, ujmujący swą dobrocią i poczuciem humoru. Ukazywał ideał życia. Papież niósł nadzieję na lepsze jutro. Jestem dumna, iż mogę powiedzieć, że Jan Paweł II jest moim rodakiem i patronem szkoły, do której chodzę.
Aleksandra Rogowska kl. II b
W mojej pracy pragnę przedstawić wzór do naśladowania, wybitną postać jaką był Jan Paweł II. Papież, Polak, oddany kapłan, nienaganny patriota, a przede wszystkim autorytet milionów ludzi, w tym i mój. Głosił : ”Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” – pokazując, że nie można zwlekać ze swoimi marzeniami i nie należy odkładać planów na potem, że życie jest cudowne i w każdej chwili powinniśmy czuć się spełnieni. Kochał ludzi, a ludzie kochali jego. Swoją prawdziwością, uczciwością i ciepłem docierał do ludzkich serc. Pokochaliśmy go za dobro i miłość, którymi obdarzał cały świat. Za szczery uśmiech, którym zarażał oraz za to, że bez względu na sytuacje starał się być zawsze dla wszystkich. Nie bez powodu nazywany Go „Papieżem dialogu”. Swoimi złotymi myślami nauczał nas jak dobrze żyć, zgodnie z wolą boską i dekalogiem. Na spotkaniach z młodzieżą, pokazywał jak nie zagubić się we współczesnym świecie podążając drogą ku dobru.
W 2005 roku, wspaniały Papież Polak opuścił ten świat, przystępując do Królestwa Niebieskiego, ale już na zawsze pozostanie w pamięci jego wiernych jako wzór do naśladowania, a jego złote myśli na zawsze będą towarzyszyć w naszym życiu.
Anna Kargulewicz kl. II a
Żyjemy w czasach, w których trudno dostrzec ludzi godnych naśladowania. Media zbyt często karmią nas sensacjami i skandalami z udziałem znanych ludzi. Nastolatki często za wzór stawiają właśnie tych, o których jest głośno w telewizji. Zaczęłam się zastanawiać czy to dobrze. Teraz jestem pewna, że nie. Naśladując ich, my- młodzi ludzie nic nie osiągniemy. Uważam, że prawdziwym autorytetem wskazującym właściwą drogę młodzieży jest Jan Paweł II.
Słowa wypowiadane przez Niego niejednokrotnie podnosiły młodych ludzi na duchu. Kiedyś powiedział: „Wszystko co nas spotyka- zdrowie czy cierpienie, dobro czy zło, chleb czy głód, przyjaźń ludzka czy niedostatek- wszystko to w ręku Boga może działać ku dobremu”. Myślę, że i teraz młodzież może czerpać mądrość z tych słów. Papież zwraca uwagę, że każde nieszczęście przeżywane w obecności Boga prowadzi do czegoś dobrego. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy przeżywają kryzys. Często wydaje nam się, że życie nie ma sensu, że spotyka nas tylko cierpienie. Słysząc takie słowa zaczynamy wierzyć, że z pomocą Boga przyjdzie lepsze jutro. Namawiał też nas- Polaków, abyśmy nie martwili się przeszłością, lecz byśmy skupili się na tym co nas czeka, co jest jeszcze przed nami. W jednym ze swoich wystąpień głosił: „Nie to jest ważne, by krytykować przeszłość, lecz aby swój wysiłek włożyć w lepszą przyszłość”. Sądzę, że to doskonała sentencja motywująca do działania. Jest to dla nas wskazówka mówiąca, że o przeszłości trzeba pamiętać , a przyszłość budować, bo ona zależy od nas.
„Drogi kamień nie przestaje być sobą nawet wtedy, gdy spadnie w błoto i zabrudzi się”.. Te słowa w przepiękny sposób pokazują, że o wartości człowieka nie świadczy jego wygląd, lecz to jakie jest jego wnętrze. Nawet jeśli człowiek upadnie, będzie wyglądał jak żebrak, to nie należy go skreślać. Niestety postrzeganie człowieka przez pryzmat wyglądu, bogactwa to problem dzisiejszych czasów.
Jan Paweł II to prawdziwy autorytet. Zawsze życzliwy, pomocny. Był blisko ludzi i wskazywał im drogę, którą powinni podążać. Umiał się wznieść ponad wszelkie różnice poglądów, jeśli wymagało tego dobro kraju czy świata . Z jego złotych myśli do dziś korzysta wielu młodych ludzi. Stał się autorytetem dla pokoleń. Mam nadzieję, że dzisiejsza młodzież częściej będzie stawiała go za wzór i korzystała z jego rad. Podążając jego ścieżkami jesteśmy w stanie wiele osiągnąć.
Eliza Stachnik kl. III c