W dniach 21-22 października w Centrum Nauki im. Kopernika odbył się IV Ogólnopolski Kongres Bibliotek Publicznych. Przybyli bibliotekarze z całej Polski, a także przedstawiciele bibliotek zagranicznych. Nagrodzono najbardziej zaangażowane bibliotekarki, jedno z pięciu wyróżnień trafiło do dyrektor biblioteki w Jabłonnie.
Kongres Bibliotek
Odbywający się co roku Kongres organizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jako część Programu Rozwoju Bibliotek. W Centrum Kopernika nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie, tym bardziej, że w programie imprezy znajdowało sie pewne, niesłychanie dla naszej biblioteki ważne, wydarzenie.
Inaugurację tegorocznego Kongresu swoją obecnością zaszczycił minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski; odczytano list od Pierwszej Damy Anny Komorowskiej, swoje przesłanie dla zebranych skierował również minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni. W czasie inauguracji miała także miejsce, owa szczególnie dla nas ważna uroczystość -oficjalne rozstrzygnięcie Konkursu Stypendialnego im. Olgi Rok.
Najbardziej zaangażowane bibliotekarki
Stypendium Olgi Rok przyznawane jest kobietom pracującym w bibliotekach w małych miejscowościach, jako wsparcie oraz nagroda za ich pracę i zaangażowanie dla lokalnych społeczności. Spośród dziesiątek kandydatek z całego kraju, wybierane są bibliotekarki szczególnie aktywne i oddane swojej pracy, takie które można stawiać za wzór godny naśladowania. W tegorocznej edycji konkursu spośród 80 nadesłanych kandydatur wyróżniono pięć kobiet. W tym gronie znalazła się również dyrektor naszej biblioteki Anna Czachorowska, którą doceniono za liczne projekty, spotkania autorskie i działania modernizatorskie. Tegoroczne stypendium przyznano Pani Annie Orlikowskiej z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego z miejscowości Brusy (woj. pomorskiej).
Poszerzanie kompetencji
Sam dwudniowy Kongres Bibliotek obfitował w szkolenia, mające na celu poszerzenie kompetencji zawodowych oraz stanowił świetną okazję do wymiany doświadczeń i pomysłów z bibliotekarzami z całej Polski. Jego beneficjentami będą pośrednio wszyscy użytkownicy bibliotek – nieustannie staramy się doskonalić nasz warsztat i wprowadzać nowinki technologiczne, aby uatrakcyjniać naszą, skierowaną do czytelników, ofertę. Naszym dążeniem i jednocześnie największą dla nas nagrodą jest ni mniej ni więcej tylko „Biblioteka pełna ludzi”.