W dniach 4-7 grudnia 2014 r. Anna Czachorowska, dyrektor Biblioteki w Jabłonnie, jako laureatka konkursu organizowanego przez Instytut Książki i Wydawnictwo EMG uczestniczyła w kolejnej edycji Akademii Kultury BIBA 2014 (Biblioteczne Inicjatywy Biblioteczne Aktywności).
Jest to projekt mający na celu podnoszenie kompetencji bibliotekarzy z bibliotek publicznych w zakresie m. in. tworzenia koncepcji i organizacji imprez, skutecznego i szerokiego wykorzystania nowych mediów oraz zrozumienie ich roli jako nowego kanonu komunikacji społecznej, a także znajomości współczesnego życia literackiego i trendów artystycznych. Szkolenia i konferencje Akademii Kultury stanowiły nagrodę dla 10 bibliotekarzy wyłonionych w pierwszym etapie konkursu na projekt imprezy kulturalnej – pośród nagrodzonych znalazł się również projekt obchodów stulecia urodzin ks. Jana Twardowskiego autorstwa Anny Czachorowskiej.
Warsztaty BIBA co roku odbywają się w ramach największych festiwali literackich. Tegoroczna edycja gościła w Łodzi na Festiwalu Puls Literatury, który jest dorocznym wydarzeniem kulturalnym, mającym na celu upowszechnianie literatury oraz rozwijanie czytelnictwa.
Program zajęć zakładał dwie, wzajemnie się uzupełniające, części. Pierwsze dwa dni wypełnione były warsztatami, w czasie których uczestnicy zdobywali wiedzę na temat tworzenia koncepcji, planowania, organizacji i promocji wydarzeń literackich. Zajęcia prowadzone były przez Ewę Dąbrowską, Irka Grina, Zofię Jurach-Kopocińską oraz Agnieszkę Orłowską – specjalistów pracujących przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
Pozostałe dwa dni Akademii Kultury to wykłady przybliżające uczestnikom bieżące trendy w życiu literackim. Szczególnie ciekawa była prelekcja Andrzeja Barta („Od powieści do ekranu, czyli słowo o adaptacji”). Autor mówił m. in. o ekranizacji swojej słynnej powieści „Rewers”, w której zagrali znani aktorzy: Agata Buzek i Marcin Dorociński. Wystąpienia pozostałych prelegentów: Ewy Dąbrowskiej, Szymona Kloski i Krzysztofa Vargi, dotyczyły nowych zjawisk w literaturze polskiej, również dla dzieci i młodzieży.
Poza warsztatami i wykładami uczestnicy BIBY mieli okazję brać udział w pozostałych festiwalowych imprezach. Łódzki Puls Literatury obfitował w wiele ciekawych spotkań autorskich (m. in. spotkania z Eustachym Rylskim, Hubertem Klimko-Dobrzanieckim, Krzysztofem Vargą, Urszulą Kulbacką czy Verdaną Rudan), konkursów (np.: Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jacka Bereziny), a także wystaw („Wyklejanki Wisławy Szymborskiej”) i spektakli teatralnych. Tradycyjnie, możliwość spotkania się z bibliotekarzami z różnych części kraju, stanowiła okazję do wymiany doświadczeń i zdobycia nowych inspiracji.