We wtorek, 29 września 2020 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jabłonnie po raz kolejny odbyła się akcja głośnego czytania.
Bibliotekarze wspólnie z dziećmi z przedszkola „Bajkowy Dom” i klasą A („zerówka”) ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie uczcili Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Motywem przewodnim spotkania czytelniczego było znaczenie czynienia dobra, które zawsze do nas powraca. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały znanej baśni Szewczyk Dratewka Janiny Porazińskiej. Dowiedziały się też, że to właśnie data urodzin tej autorki – 29 września ( 1888 roku) – stała się dniem poświęconym głośnemu czytaniu. Dzieci odpowiadały później na pytania związane z treścią wysłuchanej historii o dzielnym Szewczyku Dratewce.
Na zakończenie goście otrzymali zakładki do książek i słodycze. Na ręce nauczycielek została przekazana dla jednej i drugiej grupy Wierszo-Kolorowanka „Kapitan Wyderka” autorstwa Marka Dąbrowskiego. Dzieci zostały zaproszone na następne spotkanie wtorkowe w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, którego gościem znana poetka Hanna Niewiadomska.
– Czytanie na głos ma dla dzieci ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, poprawia koncentrację, wspomaga pamięć – mówi Aneta Oczkowicz z GBP Jabłonna.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiony został z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29. września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, poetki, prozaika, autorki bajek, baśni i utworów scenicznych dla dzieci i młodzieży, tłumaczki literatury szwedzkojęzycznej, autorki czasopism dla dzieci.
Janina Porazińska
Janina Porazińska rozmiłowana była w tematyce folkloru. W oparciu o niego tworzyła swe wiersze i baśnie. Elementy folkloru możemy odnaleźć niemal we wszystkich jej dziełach. Autorka czerpała z przypowieści, podań i pieśni. Jej książki przetłumaczono na wiele języków. Nazywana jest jedną z czterech „dam literatury dla dzieci” (obok Ewy Szelburg –Zarębiny, Marii Kownackiej i Hanny Januszewskiej). Za swoją twórczość otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Związku Literatów Polskich, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, czy Order Uśmiechu.