I Kulturalne Popołudnie w Serocku. Młodość i starość. Czy potrafią się porozumieć? Czy różnice pokoleń dzielą ludzi, czy potrafią też łączyć? Wydaje się, że jeśli dać im szansę, idą w parze. Próbowano się o tym przekonać w Serocku, poprzez zabawę i sztukę.
W niedzielę 6 października w restauracji Chłopska Zemsta w Serocku na Pierwszym Kulturalnym Popołudniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gmina Serock Łączy, spotkali się młodsi i starsi mieszkańcy gminy Serock. Całe wydarzenie odbywało się pod hasłem „Teatr łączy pokolenia”. Pogoda dopisała i dzięki temu wszystko mogło dziać się na świeżym powietrzu. Jako pierwsze odbyły się zabawy, tak je nazwijmy – zapoznawcze. Każdy się musiał przedstawić do mikrofonu, nie było zmiłuj. Potem były tańce po okręgu z balonikami, podpisanymi imionami uczestników zabawy. Kiedy muzyka cichła, należało wyrzucić swój balonik w górę, a złapać inny. Właściciele baloników musieli się nawzajem odpowiednio odszukać i zamienić ze sobą kilka słów.
Warsztaty teatralne
Następny punkt programu to warsztaty teatralne. Zadaniem każdej z pięciu grup złożonych z dzieci i osób starszych było stworzenie etiudy, do przygotowania której należało użyć rekwizytów wykonanych własnoręcznie z materiałów plastycznych przygotowanych wcześniej przez organizatorów. Każda grupa losowała temat, na motywach którego miała stworzyć swoje krótkie przedstawienie. Dzieci z zainteresowaniem słuchały podpowiedzi Pań z Teatru po 40, które tego dnia miały wystąpić na scenie ze spektaklem „Znikalność”. Niebywałe, z jakim zaangażowaniem wszyscy podeszli do sprawy. I z jakim profesjonalizmem. Efekty ich pracy można było obejrzeć właściwie natychmiast po zakończeniu warsztatów.
Finał
Podczas finału, wszystkie grupy dzielnie wyszły na scenę, żadna się nie wycofała, choć na niektórych twarzach widać było zdenerwowanie. Komisja wybrała najlepszych. Brawa. Nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy warsztatów, a były nimi wykonane przez jedną z członkiń stowarzyszenia, niewielkich rozmiarów maski odlane w gipsie. Pomalowane i podpisane pamiątkową datą. Na zaproszenie organizatorów, tego dnia do Serocka przyjechała także Grupa Fotograficzna MIGAWKI z Legionowa. Zdjęcia, które powstały podczas zabaw i warsztatów, można było obejrzeć w tle, podczas prezentacji etiud, na pokazie przygotowanym przez MIGAWKI.
Kulturalne Popołudnie – Teatr po 40
Na zakończenie wystąpił Teatr po 40 z Zegrza, ze sztuką w reżyserii Betiny Dubiel pod tytułem „Znikalność”. Sztuką mówiąca o życiu, o tym, jak kobiety przez nie przechodzą, o ich problemach i radościach, o przemijaniu urody i młodości, o akceptacji starzejącego się ciała, o pięknie człowieka. Widać było zamyślenie i ogromne zainteresowanie na twarzach dzieci.
Aż się ciśnie na język powiedzenie: dla chcącego nic trudnego. Pozostaje mieć nadzieję na kolejne odsłony Kulturalnego Popołudnia w Serocku. Chociaż, skoro to pierwsze na plakacie miało w nazwie „I”, to znaczy, że będą kolejne.
Katarzyna Leszczyńska