Lady Pank znów w trasie! Czego nie wiecie o legendarnej kapeli?

Silhouettes Of Concert Crowd In Front Of Bright Stage Lights. A

Lady Pank to tacy Rolling Stonesi polskiej sceny rockowej. Ponad 37 lat od założenie grupy dalej cieszy się ona niesłabnącą popularnością i jest niemal ciągle w trasie. Najnowsza właśnie rusza i potrwa do jesieni. Lady Pank odwiedzi podczas niej nie tylko Polskę, ale także USA, Niemcy, Kanadę i Czechy. Historia zespołu to kopalnia ciekawostek i anegdot – zebraliśmy te najlepsze.

 

Panasewicz kocha Legię

Lider zespołu jest fanem Legii Warszawa, co często podkreśla w wywiadach. Wokalista na bieżąco obserwuje poczynania ulubionej drużyny, podobno też dobrze wie, co słychać na zagranicznych boiskach największych lig w Europie. Czy obstawia mecze, tego nie wiadomo, jeśli jednak rzeczywiście dobrze orientuje się w piłce krajowej czy zagranicznej, to powinien spróbować swoich sił w typowaniu zakładów sportowych w Polsce.

Reklamodawcy uwielbiają Lady Pank

Piosenki Lady Pank na przestrzeni lat pojawiały się w wielu reklamach produktów z różnych branż. W latach 90. muzyka Lady Pank wybrzmiewała m.in. w reklamie batona Picnic oraz piwa Lech. W 2012 Lady Pank wystąpił w reklamie banku Millenium.  Całkiem niedawno zaś, bo w zeszłym roku, kultowa ballada zespołu „Zawsze tam, gdzie Ty” trafiła do reklamy bukmachera oferującego zakłady sportowe – forBet. W spocie gra były bramkarz reprezentacji Polski Artur Boruc. Reklamę można obejrzeć tutaj: https://bit.ly/2SOn1KJ.

Żużel na szczęście się nie przyjął

Kiedy zespół zaczynał karierę w 1981 roku, to gitarzysta Jan Borysewicz oraz tekściarz Andrzej Mogielnicki chcieli dać mu nazwę Żużel. Panowie dopiero co opuścili Budkę Suflera i zaczęli działać na własną rękę, potrzebowali więc chwytliwej nazwy dla nowego projektu. Na szczęście Żużel się nie przyjął. Na którejś z zakrapianych imprez Borysewicz i Mogielnicki o czwartej nad ranem wpadli na nazwę Lady Pank – wzięli ją od jednej z pierwszej piosenek, którą napisali – „Małej Lady Punk”, zmieniając „u” w Punk na „a”. Nowy szyld skrytykował Marek Jackowski z Maanam, który rzekomo miał powiedzieć, że nazwa się nie przyjmie. Jak widać, poważnie się mylił.

Borysewicz daje pokaz na dzień dziecka

WROCLAW, POLAND – MAY 1: Jan Borysewicz Polish famous Lead guitarist from band Lady Pank at Guitar Feast, May 1, 2008 in Wroclaw, Poland

W pierwszych latach kariery panowie nie wylewali za kołnierz, co czasem kończyło się kontrowersyjnymi incydentami. Podczas koncertu we Wrocławiu 1 czerwca 1986 roku Borysewicz był pod wpływem alkoholu i postanowił dać pokaz antyfanom, którzy mieli go prowokować. Zdjął spodnie na oczach całej publiczności. Ponieważ koncert odbywał się w dniu dziecka, to wiele dzieciaków obejrzało przyrodzenie gitarzysty. Początkowo Borysewicz miał twierdzić, że był to polityczny manifest, później jednak przyznał, że to jedynie pijacki wybryk. Gitarzysta został skazany na 3 miesiące więzienia, ale dzięki amnestii uniknął odsiadki. Zespół został na pół roku zawieszony przez komunistyczne władze. Powrócił do grania w styczniu 1987 roku.

Lady Pank odmawia Madonnie

W latach 80. Lady Pank dwukrotnie próbował podbić Amerykę, ale z marnym skutkiem. Pierwsza trasa w 1985 roku nie była udana, bo zespół słabo znał angielski i też nie wykazywał zbytnio chęci zrobienia kariery za Oceanem, podczas gdy w ojczyźnie miał u stóp milionową publikę. Pojechał w tournée pewnie z rozkazu wytwórni. Później, pod koniec lat 80., Lady Pank otrzymał propozycję grania jako suport Madonny, ale odmówił.

Lady Pank ustanawia precedens

Pierwsza płyta grupy to w zasadzie same hity. „Mniej niż Zero”, „Kryzysowa Narzeczona”, „Zamki na Piasku”, „Wciąż Bardziej Obcy”, „Fabryka Małp”, „Vademecuem Skauta”. Wszystkie 10 piosenek z płyty, łącznie z instrumentalnym „Zakłóceniem Porządku”, zostały singlami i trafiły na Listę Przebojów Programu III Polskiego Radia. To precedens, którego do tej pory nie powtórzył żaden inny zespół. Kultowa płyta doczekała się niedawno, z okazji 35-lecia jej wydania, ciekawej reinterpretacji. Lady Pank zaprosił znanych muzyków, aby nagrali z nimi od nowa piosenki z debiutanckiej płyty. Tak powstało „LP1”, na którym gościnnie występują Zalewski, Rogucki, Organek, Nosowska, Wyrostek, Rojek, Maciej Maleńczuk, Lech Janerka, Marek Markowski, Kasia Kowalska.

 

Luk A.