Po raz kolejny w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy. Okazją do jego zorganizowania był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypadający 23 kwietnia. Pomysł oddania hołdu książce wywodzi się z Katalonii, gdzie w dniu św. Jerzego książka i róża stanowią tradycyjny podarunek.
Pierwsza edycja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego odbyła się w 2001 r. również w LO im. M. Konopnickiej. To jeden z „najstarszych” konkursów w Legionowie. Tegoroczny odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Legionowo i nosił tytuł „Dziesięć stron życia”. Jego inicjatorami i organizatorami są bibliotekarze i poloniści z legionowskich szkół.
Po co?
W czasach kiedy internet często wypiera miłość do książek i ogranicza relacje międzyludzkie, konkurs w LO to już nie tylko mobilizacja do czytania i rywalizacja, ale również misja społeczna. – Konkurs jest okazją do spotkania się młodych ludzi z legionowskich szkół, którzy w dobie wszechobecnych mediów, potrafią czerpać przyjemność z czytania książek. Jest też formą promocji czytelnictwa w naszym mieście – mówi bibliotekarz-nauczyciel z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej Alicja Makuch.
Kwestie zasadnicze
Konkurs odbywa się co roku w kwietniu i biorą w nim udział trzyosobowe reprezentacje szkół, które są wyłaniane w drodze eliminacji. Co roku odbywa się on w innej placówce dydaktycznej. Zawsze pomysł na konkurs jest nieco inny. Niektóre edycje dotyczą twórczości jednego autora, inne skupiają się na zagadnieniach nurtujących młodzież. Często organizatorzy wychodzą naprzeciw zainteresowaniom uczniów, o czym świadczy tematyka trzech ostatnich konkursów: Tolkien, Sapkowski i Zafon. – W ciągu 15 lat istnienia najczęściej na „najwyższym podium” stawała reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej – podkreśla Alicja Makuch.
Tegoroczny konkurs
W tegorocznej edycji uczniowie mieli okazję zmierzyć się z twórczością Anny Onichimowskiej. W jej książkach podejmowane są trudne tematy nurtujące współczesnych nastolatków. Trzydzieści pytań pisemnego sprawdzianu zostało opartych na czterech powieściach autorki. Była również jedna scenka. Tym razem na podium znaleźli się: I miejsce – Gimnazjum nr 6 (Paulina Słupek, Radosław Rosłaniec, Mateusz Pietrzak), II miejsce – Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. św Jana Bosko (Anna Kalicka, Zuzanna Komorowska, Julia Kowalska), III miejsce – Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego (Daniel Brzozowski, Oliwia Rynkowska, Jacek Wójcik). Nagrodzeni otrzymali pakiety bestsellerowych książek dla młodzieży, sfinansowane przez Prezydenta Miasta Legionowo. Natomiast wszyscy mogli skosztować pysznego tortu w kształcie średniowiecznej księgi, ufundowanego przez dyrektor liceum oraz przedyskutować uwagi na temat przeczytanych książek.
Czytanie jest ważne
Alicja Makuch cieszy się, że młodzi ludzie nadal czytają i chcą brać udział w tego rodzaju konkursach. Podkreśla, że to atrakcyjna forma organizacji czasu wolnego, która stanowi alternatywę dla korzystania z komputera i internetu. Mówi o tym, jak ważne jest dostrzeżenie wychowawczej roli książki. – Zwiększa się świadomość, że czytanie książek może pomóc w rozwiązywaniu problemów z emocjami, zrozumieniem zachowań własnych oraz innych osób, z zazdrością, zaburzoną samooceną lub asertywnością. Jest ważne, bo rozbudza motywację do rozwijania własnych zainteresowań. Wpływa również na wzbogacenie słownictwa, kompetencji językowych oraz rozwój wyobraźni i wrażliwości– przekonuje.