Legiony były w sercu miasta… tylko przez tydzień

Legiony

Baner z treścią pierwszej zwrotki popularnej patriotycznej pieśni „My pierwsza brygada”, w pierwszych dniach listopada br. zdobił legionowski Rynek. Zawisł on na ogrodzeniu przy miejskiej studni oligoceńskiej w ramach tegorocznych uroczystości związanych z finałem już 15. edycji lokalnego konkursu historycznego o Legionach Polskich.

 

Nietypowe 15-lecie „legionowego” konkursu

Finał konkursu „Legiony, a niepodległość Polski w latach 1914 – 1918. Rola Józefa Piłsudskiego”, przeznaczonego dla uczniów z legionowskich podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, zazwyczaj zbiega się z miejskimi obchodami Święta Niepodległości. Tegoroczna gala finałowa konkursu, w sam raz na jego 15-lecie, tuż po zwyczajowych szkolnych uroczystościach, przeniosła się na miejski Rynek, gdzie tegoroczni laureaci pomagali Henrykowi Matuszewskiemu, pomysłodawcy konkursu, w umocowaniu tego „legionowego banera” w samym sercu miasta.

Zapłacił za baner, a miasto zgodziło się na jego montaż

Baner został ufundowany przez samego Henryka Matuszewskiego. Urzędnicy z ratusza zaś zgodzili się, aby zdobił on legionowskie centrum w dniach od 8 do 15 listopada br.

Upomina się w ratuszu o pamięć o Legionach Polskich

Henryk Matuszewski, znany lokalnym włodarzom ze swojego zamiłowania do Legionów Polskich, wiele razy upominał się u nich o wyrazy pamięci o nich i ich historii. W 2012r. w oficjalnym wniosku zaproponował ozdobienie „legionowym rysunkiem” powstającego dworca. Póki co, ratusz jeszcze się konkretnie do tego pomysłu nie ustosunkował. Oprócz tego, w przeszłości kilkukrotnie wnioskował w miejskim urzędzie m. in. wraz z laureatami 10. edycji wspomnianego konkursu o montaż w okolicach rynku elementu nawiązującego do legionowych tradycji i historii miasta. Zazwyczaj jednak spotykał się z odmową tłumaczoną przez władze brakiem pieniędzy. Tym razem Henryk Matuszewski, nie oglądając się na środki z miejskiego budżetu, sam ufundował „legionowy baner”. Legionowski ratusz zaś, w zaledwie dzień po prośbie Henryka Matuszewskiego o montaż banera, wyraziło nań zgodę.

Porównał ich do Orląt Lwowskich

Tegorocznym laureatom ponadgimnazjalnego poziomu konkursu – Piotrowi Minakowskiemu i Mateuszowi Dobie z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (PZSP) im. Jerzego Siwińskiego, Wojciechowi Tomalskiemu z II liceum im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Konradowi Żebrowskiemu z liceum im. Marii Konopnickiej – Henryk Matuszewski gratulował posiadanej wiedzy, zaś niesłabnące zainteresowanie legionowskiej młodzieży szkolnej udziałem w tym konkursie porównał nawet do patriotycznej postawy ich rówieśników poległych w obronie Lwowa podczas I wojny światowej. Słowami Kornela Makuszyńskiego – „Na te groby powinni z daleka przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną, ludzie małego ducha, aby się nadyszeć bohaterstwa. A że tu leżą uczniowie w mundurkach, przeto ten cmentarz jest jak szkółka, w której dzieci jasnowłose, błękitnookie nauczają siwych ludzi o tym, że ze śmierci ofiarnej najbujniejsze wyrasta życie” – nieco przybliżył wszystkim historię Orląt Lwowskich, dość zdawkowo opisywaną w tradycyjnych podręcznikach od historii.