Nowości wydawnicze: Bruce Holsinger: Szkoła geniuszy

szkola-geniuszy

 

Olbrzymie ambicje i jeszcze większe kłamstewka. Bo w trosce o własne dzieci jesteśmy gotowi na wszystko…

 

„Szkoła geniuszy” to wciągająca i ponadczasowa opowieść o rodzicielskich ambicjach, presji i przywilejach społecznych, idealna dla fanów Liane Moriarty, Nicka Hornby’ego, Toma Perrotty czy Celeste Ng. Przejmująca i trzymająca w napięciu powieść osadzona we współczesnych realiach, w świecie ustosunkowanych, żyjących w luksusie ludzi, na końcu której okazuje się, że miłość, podobnie jak dziecięce talenty, ma wiele twarzy.

 

„Szkoła geniuszy” – przedmiot marzeń każdego rodzica. Bo jeśli twoje dziecko będzie miało szczęście i się dostanie, wszystkie drzwi staną przed nim otworem: Harvard, Stanford, Cambridge, Sorbona…

Mieszkańcy położonego u stóp Gór Skalistych Crystal, w stanie Kolorado, należą do zamożnej i uprzywilejowanej elity. W tym malowniczym i pięknym mieście, lśniącym niczym górski kryształ, nawet ulice noszą nazwy kamieni szlachetnych. To druga Dolina Krzemowa, skupisko profesorów, lekarzy, przedsiębiorców – ponadprzeciętnych jednostek o wygórowanych ambicjach, zwłaszcza dotyczących przyszłości ich dzieci – ludzi gotowych każdą nadarzającą się okazję przekuć na własną korzyść. Kiedy więc Wydział Oświaty, nadzorujący szkoły w pięciu sąsiadujących hrabstwach, powołuje do życia nową, profilowaną placówkę dla wybitnie uzdolnionych uczniów, presja robi się ogromna.

Rose Holland, neurolog dziecięcy u szczytu kariery zawodowej, przechodzi przez poważny kryzys małżeński. Cierniem w jej oku jest zbyt pobłażliwe podejście męża Garetha Quinna do siebie samego i ich córki Emmy Q, która jest urodzonym molem książkowym. Pociechą dla Rose jest grupa wpierających się wzajemnie kobiet, również matek, które przyjaźnią się, od kiedy ich dzieci ukończyły kilka miesięcy.

Rose i jej przyjaciółki – Samantha, Azra i Lauren – są zdeterminowane, żeby zapewnić swoim dzieciom miejsce w nowej szkole już w pierwszym naborze. Ale zaciekła rekrutacja wyprowadza z równowagi wszystkich członków tego zżytego grona: Becka – zestresowanego ojca bliźniaków, zagorzałego fana piłki nożnej, który kanalizuje kryzys wieku średniego na pobudzanie ducha walki u swoich synów; Tessę – zagubioną nastolatkę szukającą własnej ścieżki życiowej; Emmę Z – przebojową piątoklasistkę ze skłonnością do okrucieństwa; Ch’ayñę – głowę peruwiańskiej rodziny imigrantów, sceptycznie nastawioną do szkoły i planów jej pracowników wobec jej trójjęzycznego wnuka; i Xandera – szachowego geniusza, który zamierza ujawnić pewien szokujący sekret.

Wkrótce wszyscy trafią do świata, którego nie znają. W którym dzieci stają do ostrej rywalizacji. W którym małżeńskie i przyjacielskie relacje zostają napięte do granic wytrzymałości. W którym najmłodsi uginają się pod zbyt wielką presją. W którym rodzice mogą stracić o wiele więcej niż prawo do przechwałek, gdy ich dziecko odpadnie z wyścigu, a nawet jeśli się zakwalifikuje.

O autorze

Bruce Holsinger – ukończył muzyczne studia licencjackie na Uniwersytecie Michigan, posiada także doktorat z literatury porównawczej Uniwersytetu Columbia. Początkowo był związany z Uniwersytetem Kolorado w Boulder (pierwowzór powieściowego miasta), obecnie wykłada na Uniwersytecie Virginia w Charlottesville, gdzie niedawno został uhonorowany tytułem Linden Kent Memorial Professor of English. Jest także redaktorem czasopisma „New Literary History”, a także autorem licznych książek naukowych. Wielokrotnie nagradzany za pracę akademicką, był stypendystą m.in.: Modern Language Association, American Musicological Society, American Council of Learned Societies, a także National Endowment for the Humanities. Dwie wcześniejsze powieści historyczne autorstwa Holsingera ukazały się w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Wiliam Morrow, a w Wielkiej Brytanii – HarperCollins. Pierwsza z nich, „A Burnable Book” (2014), została wyróżniona przez gazetę „New York Times” etykietą Editor’s Choice i zdobyła nagrodę im. Johna Hurta. Pochlebną recenzję książki można przeczytać na łamach „Publishers Weekly”. Druga powieść, „The Invention of Fire” (2015), została uznana za książkę miesiąca przez Amazon, a jej przychylne recenzje ukazały się w „Library Journal” i „Publishers Weekly”. Holsinger współpracuje z licznymi czasopismami, w których publikuje eseje i recenzje, między innymi: „The New York Times”, „The New York Review of Books”, „The Washington Post”, „Slate”, „The Nation”. Autor wielokrotnie występował na antenie radia National Public Radio, w programach To the Best of Our Knowledge oraz Here & Now. Jest stypendystą Fundacji Guggenheima.