Zapraszamy na spektakl „Fejs Bóg”, który zostanie wystawiony 3 i 4 lutego 2012 r o godzinie 19.00 w Legionowie w Sali Widowiskowej Ratusza Miejskiego. Sztuka ta jest próbą zmierzenia się z fenomenem największego portalu społecznościowego na świecie. Kim jest Fejs Bóg? Jaki jest jego zasięg? Do czego zmierza? W jaki sposób udaje mu się pozyskiwać nowych wyznawców?
„FEJS BÓG” to Bóg nowej Ery Społeczności Internetowej. Bóg ery globalnego uwikłania w sieć, uzaleźnienia i zatarcia granicy między światem realnym a wirtualnym. Autor i reźyser sztuki próbuje wniknąć do samego centrum dowodzenia, zdiagnozować i przeanalizować mechanizmy powodujące uzaleźnienie ludzi od portali społecznościowych. Bohaterką spektakl jest 35 letnia kobieta – postać grana przez aktorkę Magdalenę Engelmajer, która w momencie załamania nerwowego po rozpadzie jej długoletniego związku, poszukuj nowych znajomych, chce zapomnieć o tym co było i rozpocząć nowe źycie. Na swojej drodze spotyka JEGO.
„Fejs Bóg” jest bowiem przewrotną opowieścią, w której realizm miesza się z surrealistycznymi scenami, których bohaterem jest tytułowy „Fejs Bóg” – grany przez znanego prezentera telewizyjnego i aktora – Daniela Wielebę.
„Fejs Bóg” prowadzi widzów przez wszystkie etapy wirtualnego świata portalu społecznościowego. Jest sztuką dla tych, którzy juź są uzaleźnieni i dla tych, którzy o największym portalu społecznościowym na świecie chcieli by wiedzieć więcej, ale boją się zapytać.
Głównym pomysłem na sztukę jest uczłowieczenie Facebooka. Tak, aby widzowie poznali go osobiście. Dlatego „Fejs Bóg” pojawia się na scenie w osobie Daniela Wieleby i wciąga w swój świat bohaterkę spektaklu Ewę, graną przez Magdalenę Engelmajer.
W pierwszej scenie spektaklu Internet jest wielkim klubem, do którego zagubiona Ewa trafia w poszukiwaniu ucieczki, od problemów, które odmieniły jej źycie. Rozpadł się jej dziesięcioletni związek, za chwilę straci pracę. I właśnie wtedy, w chwili słabości, spotyka na swojej drodze Fejs Boga w postaci przystojnego faceta, który ją uwodzi, stosując sztuczki podrywacza, inspirowane mechanizmami, które stosuje „prawdziwy” Facebook.
Ewa wpada w sieci Fejs Boga, który jest „boski”, bo jest przystojny, bo zna jej wszystkie potrzeby, bo potrafi nagle zapewnić jej rozrywkę, odciągającą Ewę od katastrofy źyciowej, która ją spotkała. W sztuce pokazane są trzy etapy związku Ewy – potencjalnego uźytkownika Internetu – z Fejs Bogiem: zapoznanie, wspólne źycie i uzaleźnienie, które kończy się… Dla jednych dobrze, dla innych żle.
Szymon Turkiewicz: Poprzez spektakl „Fejs Bóg” chcę pokazać dobre i złe strony internetowego uzaleźnienia. Coraz więcej ludzie wpada w sidła sieci. Większość uźytkowników Internetu nie ma świadomości, źe za tymi wciągającymi nas w wirtualną rzeczywistość gadźetami, stoi rzesza psychologów i speców od marketingu. Dajemy się w prosty sposób zmanipulować tym, którzy tworzą mechanizmy powodując uzaleźnienie człowieka od portali społecznościowych.
(…) W moim spektaklu rozkładam na czynniki pierwsze cechy portalu społecznościowego, o którym kaźdy z nas słyszał, bo albo mamy konto na Facebooku albo chcemy mieć konto na Facebooku albo słyszymy w mediach o tym, aby dołączyć do grupy znajomych na Facebooku. Niektórzy ludzie juź nie uźywają programów pocztowych, nie wchodzą na portale informacyjne, tylko pierwsze co robią to logują się do Facebooka i stamtąd czerpią wszelkie informacje o świecie, o znajomych, o wydarzeniach kulturalnych i o źyciu w ogóle.
„FEJS BÓG” jest przewrotną opowieścią, w której realizm miesza się z surrealistycznymi scenami. To doskonały sposób na przyciągnięcie do teatru szerokiej rzeszy widzów w róźnym wieku. Akcja spektaklu wciąga swoim tempem, dowcipem, estetyką, muzyką a przede wszystkim świetną grą aktorską Magdaleny Engelmajer oraz Daniela Wieleby.
POMYSŁODAWCY SPEKTAKLU:
Duet Artystyczny ME/ST
TWÓRCY SPEKTAKLU:
Reźyseria, tekst, muzyka: Szymon Turkiewicz
Występują:
Magdalena Engelmajer, Daniel Wieleba
Wizualizacje: Michał Szota
Scenografia i kostiumy: Magdalena Engelmajer
Bilety do nabycia od 2 stycznia w kasie Miejskiego Ośrodka Kultury