Śpiewający generał

52044a3cd3f9f.jpg

Finał XIII edycji konkursu ,,Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918.Rola Józefa Piłsudskiego” miał w tym roku wyjątkową oprawę artystyczną.

Występy chórów szkolnych naleźały do tych wydarzeń, po których bez zastanowienia moźna napisać – szkoda, źe państwo tego nie słyszą. Widownia w ZSP im. Legionów Polskich z Miłoszem z Ib włączyła się do śpiewu „Źeby Polska była Polską”. Przygotowany po mistrzowsku przez pana Suwińskiego chór, dał tego dnia występ przed widownią, wśród której byli włodarze miasta, dyrektorzy szkół, ks. proboszcz Witold Och i weterani. Pani dyrektor Graźyna Rzewuska ze skromnością stwierdziła w kuluarach, źe inne chóry są równie dobre, ale ja od lat twierdzę źe ten powinien być pokazywany na jeszcze szerszym forum pozaszkolnym. Równieź dekoracje z hasłem – „Polska jest” – komponowały się znakomicie. Przypomnę tylko, źe w ubiegłym roku hasło brzmiało „Wolność – to ta najjaśniejsza z gwiazd” (Marek Grechuta). Kolejny rodzynek z tej dziedziny zaistniał podczas finału dla szkół ponadgimnazjalnych, który odbywał się w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im J. Siwińskiego w Legionowie. Tutaj zaproszony na uroczystość generał Stanisław Mandykowski po płomiennym i silnym merytorycznie przemówieniu zaskoczył wszystkich śpiewem starej legionowej piosenki „Serce w plecaku” i podczas refrenu zwrócił się do pani profesor Anny Gogolewskiej i w ten sposób podziękował za dotychczasową pracę związaną z prowadzeniem konkursu juź tyle lat. Dodam tylko, źe pan generał dysponuje głosem nieomal operowym i ma juź 92 lata. To jeden z tych, dla których powstało powiedzenie „za mundurem panny sznurem”. Pewien niedosyt pozostawia tylko fakt, źe nikt tego śpiewu nie zarejestrował, ale kto by się spodziewał, źe będzie taka niespodzianka. Chciałbym jeszcze poinformować, źe równieź 10.11.11 odbyła się w sali widowiskowej UM prezentacja ksiąźki Adama Kaczyńskiego pt. „Cmentarze Legionowe Na Wołyniu”. Autor był uczestnikiem konkursu i jako pierwszy podjął mój apel, aby harcerze legionowscy ratowali groby legionistów przed unicestwieniem. Ksiąźka zawiera wiele fotografii wykonanych na przestrzeni kilu lat, gdy Adam i legionowscy druhowie cięźką pracą fizyczną zabezpieczali groby tych, co zginęli za niepodległą. Juź zasłuźył sobie na szacunek. Szczegóły w oddzielnym artykule wewnątrz numeru.
Zwycięzcą konkursu na poziomie szkół podstawowych zostali:
1. Jan Kozak – SP nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego
2. Michał Topór – SP nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego
3. Rafał Kaska – SP nr 1 im. Mikołaja Kopernika
Gimnazja
1. Michał Mol – Gim. nr 1
2. Sandra Dembowska – Gim. nr 6
2 Karol Kosiewicz – Gim. nr 1
3 Mateusz Zając – Gim. Salezjańskie
Szkoły ponadgimnazjalne
1. Cezary Grzechnik – PZSP Legionowo
2. Mariusz Popławski – PZSP Legionowo
3. Michał Wójcikiewicz – ZSO nr2 Legionowo
3. Katarzyna Tokarska – PZSP Serock
Nagrody: aparaty fotograficzne, MP4, telefon komórkowy, zegarek, albumy historyczne, bony do sklepu sportowego.
Sponsorzy: Urząd Miejski,  Starostwo Powiatowe, NSZZ Solidarność PKP Energetyka, Zakład Mazowiecki, Sklep EUROSPORT w Błękitnym Centrum.
W przyszłym roku rozwaźane jest rozszerzenie formuły konkursu na ościenne powiaty.
Henryk Matuszewski

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 6

  1. Uważam , że enerał potafi w fantastyczny sposób dotrzeć do młodzieży

  2. śpiewać każdy może, …. – nawet i GENERAŁ;)

  3. śpiewać każdy może, …. – nawet i GENERAŁ;)

  4. Szkoda ,że osoby co mają 1 miejsce za rok nie startują.

  5. Dobrze, że są jeszcze tacy Genarałowie (chociaż już niedługo ich zabraknie). Dobrze, że są tacy Organizatorzy, którzy umożliwiają młodym kontakt z żywą historią i pomagają tworzyć/umacniać Patriotyzm, który przejdzie do historii. Patrzę, czytam i podziwiam…

  6. Panie generale życzymy dużo zdrowia i Łask Bożych na święta.Dzięki za to co Pan robi.

Dodaj komentarz