Wiosenne Czarowanie 2019. Festiwal ma już 10 lat. Co nas czeka w tym roku?

z-aniolami-vii-festiwal-harcerski-wiosenne-czarowanie-fot-mariusz-kaszuba

fot. Mariusz Kaszuba

Dziesięć lat temu podczas Nocnego Maratonu Piosenki spotkali się harcerze z legionowskiego hufca ZHP wraz z weteranami harcerskich szlaków. Wspólnota piosenki, atmosfera i klimat spotkania zaowocowały warsztatami, w trakcie których weterani wspólnie z hufcową młodzieżą śpiewali, uczyli gry na instrumentach i inspirowali do działania.

Efekt- Festiwal Wiosenne Czarowanie, 15 maja 2010 roku w legionowskiej „Jedynce”. Na scenie zaprezentowało się kilkanaście zespołów z hufca i miejscowości ościennych. Koncerty zainaugurował zespół Wołosatki z Kielc, od lat będący ostoją piosenki harcerskiej i turystycznej.

Coraz więcej

Wiosenne czarowanie z roku na rok rośnie w siłę, w ubiegłych edycjach zgromadziło blisko 6 tysięcy osób na widowni, ponad 300 podmiotów wykonawczych w konkursach oraz czołowe zespoły nurtu piosenki harcerskiej, turystycznej, górskiej i poezji śpiewanej. Festiwal stał się wydarzeniem o randze ogólnopolskiej, doceniony patronatami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Naczelniczki ZHP.

 

 

 

Festiwal, którego korzenie są w Bieszczadach, a serce w Legionowie powoduje, że szeregi naszych gromad zuchowych i drużyn harcerskich systematycznie się powiększają, zaś uczestnicy wracają zachwyceni organizacją i gościnnością. Za jego wyjątkowością kryje się zaangażowanie w realizację dzieci i młodzieży, także niezrzeszonych. Udział w sztabie jest wyróżnieniem., ale to również ciężka praca, która pozwala zdobyć doświadczenie i podnieść kompetencje własne. A kultywowanie tradycji, radość ze wspólnej zabawy i służba bliźnim to znaki rozpoznawcze każdej edycji.

Wsparcie z zewnątrz

Wiosenne Czarowanie odbywa się dzięki wsparciu Prezydenta Legionowa oraz Starostów powiatu legionowskiego. To oni przez lata udostępniają środki na realizację wydarzenia wspólnie z podmiotami prywatnymi. Istotny wkład mają też: Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Biblioteka Miejska, Muzeum Historyczne oraz przedstawiciele regionu w Parlamencie RP. W 2018 roku festiwal uzyskał dotację ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

Organizatorom wydarzenia, Hufcowi ZHP Legionowo i Fundacji Wspieramy przyświeca idea Wiosennego Czarowania, czyli wzmacnianie ruchu harcerskiego poprzez kulturę, działania propatriotyczne i obywatelskie oraz stymulujące i wzmacniające wolontariat.

Co nas czeka w tym roku?

Już 10 maja rozpocznie się kolejny, jubileuszowy festiwal. Zgodnie z obrzędowością harcerską tym razem 10 minut po pełnej godzinie. Tegoroczne hasło „Mam te moc” to wezwanie do skutecznego usuwania barier w dostępie do kultury dla osób z niepełnosprawnościami, bezpośrednio nawiązujące do skautowego „bądź gotów” i harcerskiego „czuwaj”. Ma to umożliwić skuteczniejsze działanie na rzecz tych osób, zapobiegać wykluczeniu skupiając uwagę obywateli i mediów na ich dokonaniach artystycznych. Uruchomić potencjał niepełnosprawnych i zintensyfikować zaangażowanie w życie publiczne, aby popularyzować tę problematykę.

Oczarowanie piosenką trwa nieustająco 10 lat. Działanie festiwalu wynika z głębokiego osadzenia w metodyce harcerskiej oraz rozwoju duchowego, którego szczególnym elementem jest coroczna harcerska Msza Święta.