Chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu? Zamontuj pompę ciepła

gazetapowiatowa.pl_-_Chcesz_zaoszczedzic_na_ogrzewaniu

Czy w dobie kolejnych podwyżek cen gazu można zaoszczędzić na ogrzewaniu? Czy istnieje sposób na to, by korzystać z darmowego paliwa? Choć brzmi to futurystycznie, już dziś jest to możliwe, i to za pomocą instalacji grzewczej, która znana jest już od dłuższego czasu. Mowa o pompach ciepła.


Darmowe paliwo grzewcze. Jak to możliwe?

Wszystkie tradycyjne instalacje grzewcze, w tym kotły kondensacyjne, wykorzystują do wytwarzania ciepła paliwa gazowe, ciekłe lub stałe. Mogą być to przykładowo: gaz ziemny, olej opałowy, węgiel kamienny i wiele innych. Ceny tychże paliw nie należą do najmniejszych. Cena gazu ziemnego w roku 2021 kilkukrotnie podskoczyła, a ostatnia podwyżka dla gospodarstw domowych osiągnęła wartość ponad 7%. Czy można liczyć na to, że ceny te pozostaną już na tym poziomie przez dłuższy czas lub zaczną spadać? Zdecydowanie nie, wszystko ze względu na zwiększenie kosztów wydobycia tradycyjnych paliw oraz galopującą inflację. Jak zatem jest możliwe uzyskanie darmowego paliwa? Kluczem jest zamiana tradycyjnych paliw na ekologiczne, odnawialne źródła energii. Cechą charakterystyczną OZE jest to, że z uwagi na to, że są pochodzenia naturalnego i odnawiają się tak szybko, a ich zasoby są tak duże, w praktyce są w pełni niewyczerpalne. W przypadku pomp ciepła źródłami energii są:

  • powietrze (w przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda)
  • woda ze zbiorników wodnych, np. jezior (jeżeli mowa o pompach ciepła typu woda-woda)
  • grunt (dla pomp ciepła typu grunt-woda)

Wprawdzie ani powietrza, ani wody, ani gruntu nie można nazwać stricte paliwem, ponieważ słowo to odnosi się do takiego źródła, które ulega reakcji utleniania (spalania). Źródła, z których czerpią pompy ciepła nie są spalane, lecz ciepło pochodzące z tych źródeł jest przekształcane za pomocą reakcji fizycznych z użyciem czynnika chłodniczego. Mimo wszystko jednak, rezultat jest taki sam, jak w przypadku tradycyjnych paliw – otrzymujemy energię cieplną, która jest w stanie ogrzać cały budynek. W przeciwieństwie do paliw zaś nie musimy płacić za nie nawet grosza.

 

Dodatkowa korzyść – ogrzewanie wody

Komfort cieplny mieszkańców domu podczas zimowych miesięcy to nie jedyne, do czego może się przydać pompa ciepła. Część pomp ciepła wyposażona jest w zasobnik ciepłej wody użytkowej. Takie pompy ciepła mogą jednocześnie ogrzewać budynek oraz zaopatrywać go w ciepłą wodę do celów użytkowych. Pod adresem https://nowatermia.pl/ zapoznać można się z polskim wyłącznym dystrybutorem szwedzkiej marki Thermia, która jest prekursorem tak zwanej technologii Gorącego Gazu, będącej aktualnie technologią opatentowaną. Dzięki tej technologii produkcja c.w.u. jest niezwykle efektywna, a w połączeniu z systemem uwarstwienia wody doprowadza do oszczędności na rachunkach za ciepłą wodę nawet o jedną trzecią. Dobra pompa ciepła wytwarza sporo ponad 500 litrów c.w.u. o temperaturze 40°C, co wystarcza przeciętnie na dobowe zużycie wody dla kilkuosobowego gospodarstwa.

Oszczędność na pompie ciepła jeszcze przed eksploatacją?

Jeszcze zanim na dobre koszt montażu pompy ciepła się zwróci w oszczędnościach z tytułu braku opłat za paliwo, to oszczędności poczynić można o wiele wcześniej. Umożliwia to rządowy program Czyste Powietrze. W myśl programu, jeśli zdecydujemy się wymienić stare, nieefektywne źródło ciepła tradycyjnego typu na nowoczesną pompę ciepła, która ogrzewa dom przy wykorzystaniu OZE, liczyć możemy na bezzwrotne dofinansowanie na ten cel. W grudniu 2021 dotacja wynosiła nawet do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania. Oprócz tego obowiązywać może nas tzw. ulga termomodernizacyjna, która również pozwala na zaoszczędzenie niemałych kwot – koszty związane z montażem pompy ciepła można częściowo odliczyć od podatku. Szczegóły dostępne są na stronie rządowej Programu.
Tańsze ogrzewanie wymaga przeanalizowania innych dostępnych metod dostarczania energii cieplnej aniżeli standardowe instalacje grzewcze. Do nowoczesnych, ekologicznych instalacji z pewnością należą pompy ciepła. Odpowiednie dopasowanie typu urządzenia do zapotrzebowania na ciepło może być przyczyną niemałej ulgi dla portfela pod względem comiesięcznych rachunków.