Do czego można wykorzystywać mieszankę poplonową?

mieszankapoplonowa

Zależy Ci na poprawie jakości gleby? Pragniesz wzbogacić ją o różne składniki odżywcze? W takim warto pomyśleć o mieszance międzyplonowej. Czym ona jest i dlaczego warto się nią zainteresować? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!

 

Czym jest mieszanka poplonowa?

Mieszanka poplonowa to starannie dobrana kompozycja roślin, która dedykowana jest uprawom w poplonie. Jej najważniejszym zadaniem jest poprawa jakości gleby i wykorzystanie jej pełnego potencjału. Zwykle miewa ona bardzo zróżnicowany skład, dzięki czemu korzenie roślin potrafią głęboko i gęsto przerosnąć glebę, wpływając pozytywnie na jej żyzność. Warto zaznaczyć, że poprawa jakości gleby wiąże się również z mniejszymi kosztami uprawy.

Do czego można wykorzystywać mieszankę poplonową?

Dzięki mieszankom poplonowym gromadzą się w glebie składniki odżywcze dla roślin następczych. Poprawiają one też strukturę gleby. Wraz z poplonami zasiewa się roślinę, będącą – tak naprawdę – plonem głównym. Po jego zebraniu z wsiewki korzysta się jako z zielonki, która jest ważnym źródłem substancji dla wielu zwierząt. Stanowi ona skarbnicę kwasu askorbinowego, witaminy E oraz beta-karotenu. Dzięki temu nie trzeba korzystać z pasz objętościowych, co pozwala zmniejszyć koszty karmienia zwierząt. Z drugiej strony nasiona można wykorzystać jako zielony nawóz.

Bardzo istotne jest to, aby w mieszance poplonowej występowało kilka różnych gatunków. Dzięki temu potrafią one wzbogacić glebę o różne składniki pokarmowe i obniżyć jej zasolenie. To z kolei sprawia, że uprawa roślin, które na niej wyrosną, jest o wiele łatwiejsza. Rośliny na poplon różnią się od siebie systemami korzeniowymi, które wzajemnie się dopełniają i docierają do różnych warstw gleby. Dzięki temu lepiej ona gromadzi wilgoć.  W mieszankach często znajdują się też składniki, które odpowiednio zacieniają i pokrywają glebę, a także hamują rozwój chwastów.

Jakie rośliny mogą znaleźć się w mieszance?

Dobrze jest, jeśli w mieszance poplonowej znajduje się facelia błękitna. Określana też mianem „wiązanki wrotyczowej”, posiada wiele zalet. Nie wymaga specjalnych warunków glebowych ani szczególnej ochrony. Do tego niestraszne jej susze czy przymrozki. Doprowadza też do poprawy struktury gleby, a i wzbogaca ją w próchnicę. Słonecznik wyróżnia się z kolei swoim korzeniem, który rozciąga się na 2 m i dociera do głębokich warstw gleby. Ogranicza też w pewnym stopniu rozwój chwastów. Groch siewny pozytywnie wpływa natomiast na stan fitosanitarny gleby.