Czym są odnawialne źródła energii?

czymsaodnawialnezrodlaenergii

Rosnąca popularność rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii to efekt różnorodnych korzyści, jakie ze sobą niosą. Przede wszystkim są one nierozerwalnie powiązane z ekologią, ponieważ zastosowanie OZE nie powoduje wyczerpywania naturalnych zasobów i nie skutkuje zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. OZE to także bezpieczeństwo, niezależność energetyczna oraz korzyści finansowe. Dowiedz się, czym są odnawialne źródła energii i w jaki sposób są wykorzystywane.

 

Odnawialne źródła energii – czym są?

OZE – co to jest? To pytanie, które zadaje niemal każdy, kto pierwszy raz styka się z tym skrótem. OZE oznacza odnawialne źródła energii, które zyskały znacząco na popularności w ostatnich latach, co związane jest z rosnącą świadomością dotyczącą konieczności ochrony środowiska naturalnego. Są to wszystkie źródła energii wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej oraz energii cieplnej, których stosowanie nie powoduje ich długotrwałego deficytu. Innymi słowy są to naturalne, łatwo odnawialne zasoby. Produkcja energii cieplnej i energii elektrycznej bazuje na naturalnych procesach, nie powodując emisji dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń, zatem OZE stanowią bezpieczną, przyjazną dla planety, czystą energię.

Rodzaje odnawialnych źródeł energii

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii stanowi ekologiczną alternatywę m.in. dla zastosowania emitujących spaliny paliw kopalnych. Jest również sposobem na oszczędności, ponieważ zasoby używane do działania urządzeń bazujących na OZE są całkowicie darmowe. OZE zapewniają także bezpieczeństwo oraz niezależność energetyczną, tak istotną w dzisiejszych czasach.

Do odnawialnych źródeł energii zaliczane są:

  • energia wody,
  • energia wiatru,
  • energia słoneczna,
  • energia geotermalna,
  • biomasa.

Energia wodna

Energia wodna jest odnawialnym źródłem energii stosowanym głównie w elektrowniach wodnych w celu wytwarzania energii elektrycznej.

Energia słoneczna

Ze względu na ogromną popularność rozwiązania, jakim jest fotowoltaika energię słoneczną uznaje się za najbardziej rozpowszechniony rodzaj OZE. Fotowoltaika wykorzystuje energię promieniowania słonecznego do wytwarzania energii elektrycznej, zasilającej urządzenia w domach, firmach czy gospodarstw rolnych. Dzięki energii słonecznej można jednak wytwarzać nie tylko energię elektryczną, lecz również energię cieplną. Jest to rozwiązanie, które stosuje się w tzw. kolektorach słonecznych.

Energia wiatru

Energia wiatrowa jest wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej poprzez wprawienie w ruch specjalnych turbin wiatrowych. Powstająca w ten sposób energia mechaniczna trafia do generatora, gdzie przekształcana jest w energię elektryczną.

Energia geotermalna

Energię geotermalną, czyli pochodzącą z wnętrza ziemi, używa się do produkcji energii elektrycznej oraz energii cieplnej. W celu jej pozyskania konieczne jest wykonanie odwiertów w ziemi. Najbardziej rozpowszechnioną technologią wykorzystującą to odnawialne źródło energii są gruntowe pompy ciepła, które służą go zapewnienia ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Biomasa

Za odnawialne źródło energii uznawana jest także biomasa, czyli różnego rodzaju materia (produkty oraz odpady po produkcji rolnej czy leśne) podlegająca procesowi biodegradacji. Biomasę wykorzystuje się do produkcji paliw stałych, ciekłych oraz gazowych, które służą do wytwarzania energii cieplnej w procesie jej spalania. Ciepło pozyskane biomasy można także zastosować do produkcji energii elektrycznej.

Potrzebujesz większej ilości informacji na temat odnawialnych źródeł energii, koniecznie zajrzyj do serwisu https://e-energia.pl/ w którym znajdziesz aktualności, rankingi oraz ciekawe artykuły dotyczące OZE.