Odpowiednie żywienie zwierzaka domowego to duży wkład w jego zdrowie i dobre samopoczucie. Poznaj szczegóły popularnej diety BARF i dowiedz się jakie są jej wady oraz zalety?
Na czym polega dieta BARF oraz jakie są jej główne założenia?
Skrót BARF pochodzi od Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie odpowiedniego surowego jedzenia. Jej autorem jest australijski lekarz weterynarii Ian Bilighurst, którego ideologia nie od razu spotkała się z aprobatą kolegów po fachu. Temat podchwycili jednak hodowcy psów, którzy wprowadzili tę dietę swoim czworonogom, a następnie mogli potwierdzić, że zdrowie ich zwierzaków było na wyśmienitym poziomie.
Głównym założeniem diety BARF jest zmiana nawyków żywieniowych psa lub kota na takie, jakie towarzyszyły ich przodkom. Jako drapieżniki psy oraz koty w naturze jadały surowiznę, świeżo upolowane gryzonie, mniejsze lub większe ssaki, ptaki, ryby, jaja, a od czasu do czasu jakieś warzywa lub owoce. Zwolennicy diety BARF właśnie takimi produktami karmią swoje zwierzaki, rezygnując z gotowych puszek i suchych karm.
Czy dieta przodków jest dobra dla współczesnego czworonoga?
To zdecydowanie temat sporny. Dzikie psy oraz dzikie koty polowały na to, co udało im się złapać, a następnie zjadały w całości, czyli łącznie ze skórą, pazurami, kośćmi, pierzem, wnętrznościami. Karmienie zwierzaka wyłącznie najlepszymi kawałkami mięska wołowego, cielęcego, czy nawet wieprzowym karczkiem nie zapewni mu takich minerałów, jakie w swojej diecie mieli jego przodkowie. To dlatego zwierzętom na diecie BARF zaleca się podawanie suplementów, które uzupełnią niedobory. Istotną kwestią jest również różnicowanie menu, podawanie poza surowym mięsem (najlepiej z 5 gatunków zwierząt) kości oraz podrobów.
Warto też zauważyć, że mięso zająca biegającego po łące z pewnością było kiedyś znacznie zdrowsze, niż tego z chowu przemysłowego, który trafił do sklepowej lodówki.
Problem pojawia się również w przypadku zwierząt, które nie przepadają za świeżymi warzywami i owocami, które powinny stanowić 15% diety. Znacznie trudniej je przemycić stosując dietę BARF.
Jeżeli jednak chcesz wypróbować tej metody żywienia, udaj się weterynarza, by przebadać swojego czworonoga i uzyskać zielone światło, a następnie odwiedź dobry sklep zoologiczny, by nabyć odpowiednie suplementy diety.
Czy dieta BARF ma wady?
Jak każda inna, również i ta posiada pewne mankamenty. Wymaga przede wszystkim sporej wiedzy oraz zaangażowania w zdobycie jej ze strony właściciela. Trudność może sprawić również znalezienie źródła dobrej jakości mięsa wołowego, cielęcego, króliczego, kaczego, owczego, koniny lub innych z polecanych.
Dobra gotowa karma dla psa lub kota jest znacznie przystępniejszym i mimo wszystko tańszym rozwiązaniem, więc najchętniej sięgają po nią ci, którym brakuje czasu lub boją się, że zaszkodzą swojemu pupilowi, podając mu jedynie surowiznę.
Jakie badania należy wykonać przed wprowadzeniem BARF?
Zwierzęta domowe, które chcemy przestawić na BARF, powinny przejść badania weterynaryjne, które pomogą ustalić, czy będzie to dla nich bezpieczna dieta. Są bowiem pewne przeciwwskazania dla jej wprowadzenia np. choroby trzustki. W klinice specjalista powinien wykonać: morfologię z rozmazem ręcznym, biochemię, jonogram, a w przypadku seniora również badania tarczycy.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie otrzymacie zgody na wypróbowanie nowej diety, skup się na wyborze odpowiednich produktów żywnościowych. Dopytaj lekarza, jaka karma dla kota czy psa będzie najlepszym wyborem w Waszym przypadku.