Inteligencja u psów – jak ją oceniać

inteligencja-u-psow-jak-ja-oceniac

Wielu właścicieli psów zastanawia się nad tym, jak ocenić, że ich pies jest mądry. W końcu u ludzi inteligencja jest jedną z ważniejszych cech. Warto zaznaczyć, że w przypadku zwierząt nie należy mylić genetycznych zdolności danej rasy psów do posłuszeństwa z ich inteligencją. Po czym poznać, że pies jest mądry i jak to ocenić? Podpowiadamy.

Inteligencja u psów a skłonności genetyczne

Na wstępie warto zaznaczyć, że psy konkretnych ras (na przykład border collie, dobermany, a także owczarki niemiecki) uznawane są za najmądrzejsze, dlatego że potrafią wykonywać polecenia swoich właścicieli, a tym samym stosować się do komend. Warto jednak pamiętać o tym, że umiejętność zapamiętywania i uczenia się komend to jedno, a szeroko pojęta inteligencja to drugie. Przede wszystkim psy to zwierzęta stadne, które chętnie wchodzą w interakcje z innymi członkami danego stada. Właśnie dlatego dorosłe psy uczą swoje młode na zasadzie wzmocnień pozytywnych i negatywnych. W ten sposób mogą pomóc młodym nauczenia się pożądanych zachowań z punktu widzenia stada lub przetrwania.

Jak ocenić inteligencję psa?

Warto wejść na stronę https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/ i sprawdzić ciekawe informacje na temat ras psów i ich zdolności do uczenia się komend, zapamiętywania i wykonywania poleceń. W praktyce ocena inteligencji psa jest dosyć trudna, ponieważ nie ma konkretnie wytyczonych, sztywnych ram, jak w przypadku ludzkiej inteligencji i testów IQ. Z jednej strony zdolność do nauki i wykonywania poleceń może być oznaką inteligencji, jednak z drugiej nadmierne posłuszeństwo nie wskazuje na mądrość. Niektóre rasy psów wolniej się uczą, za to chcą eksplorować świat i poznawać rzeczywistość, a jeszcze inne rasy mają rozwinięty zmysł powonienia i doskonały instynkt łowiecki. Tak naprawdę inteligencję swojego psa można sprawdzić na podstawie prostych, zupełnie humanitarnych, testów. Świetnym przykładem jest pokazanie zwierzęciu jedzenia, a następnie ukrycie go pod miską. Pies powinien znaleźć pokarm, wiedziony zapachem lub chęcią eksplorowania otoczenia. Warto zaznaczyć, że u dzieci schemat stałego przedmiotu (czyli wiedza o tym, że dany przedmiot nie znika, tylko jest przenoszony na inne miejsce) pojawia się dopiero między 2 a 6 rokiem życia, zgodnie z tezami J. Piageta. W przypadku zwierząt nigdy nie zostało to dokładnie zbadane. Innym prostym testem jest sprawdzenie, czy pies reaguje na jego imię. Można także zarzucić na głowę pieska delikatny ręcznik i sprawdzić, czy zwierzę się uwolni samodzielnie. Takie testy nie są jednak w stanie określić dokładnie inteligencji psa, tylko wskazują na jego różne zdolności.

Co pokazały dotychczasowe eksperymenty naukowe?

Dotychczas badacze przeprowadzali pewne eksperymenty naukowe, dotyczące inteligencji psów. Stwierdzono, że niektóre, wyjątkowo mądre, psy są w stanie zapamiętywać nawet kilkaset słów i rozumieć je, a także wykonywać polecenia i wiedzieć, kiedy zachowały się dobrze, a kiedy źle. Jednocześnie nie udało się stworzyć skali inteligencji psów lub konkretnych wytycznych, na podstawie których właściciele mogliby sprawdzać, czy ich zwierzę rzeczywiście jest mądre.

Sprawdź stronę https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/tag/bede-wlascicielem-zwierzecia/ i dowiedz się więcej o swoim pupilu.