Suche karmy są powszechnie wykorzystywane w żywieniu psów. Łatwe w podawaniu, wydajne i odżywcze – znacznie ułatwiają codzienne karmienie zwierzaków. Ze względu na szeroką ofertę produktów wielu psich opiekunów ma jednak trudności przy wyborze pokarmu dla swojego czworonożnego pupila. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru suchej karmy dla psa? Jak znaleźć idealne pożywienie dla swojego podopiecznego?
Zbilansowany skład
Dobry pokarm dla psa powinien być kompletny pod względem wszystkich składników odżywczych. Aby określić, czy produkt jest odpowiednio zbilansowany, nie trzeba jednak wcale przeprowadzać gruntownej analizy jego składu.
Suche karmy dla psów dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: pełnoporcjowe i uzupełniające. Jeśli chcesz, by karma dla psa sucha dostarczała zwierzakowi wszystkich niezbędnych substancji, powinieneś wybrać produkt pełnoporcjowy. Taki pokarm w pełni pokrywa zapotrzebowanie psa na składniki odżywcze i energię, dlatego może być podstawą codziennej diety. W przypadku stosowania karmy pełnoporcjowej nie ma potrzeby wzbogacania jadłospisu psa suplementami ani domowymi posiłkami.
Zupełnie inaczej jest w przypadku karm uzupełniających dla psów. Zawierają one jedynie wybrane składniki i nie są w stanie całkowicie zaspokoić potrzeb czworonogów. Jednak karmy uzupełniające również mogą być użytecznym elementem psiego jadłospisu – doskonale sprawdzają się jako przekąski lub dodatki żywieniowe.
Aby karma została uznana za kompletną i prawidłowo zbilansowaną, jej receptura musi być zgodna z wytycznymi międzynarodowych organizacji żywieniowych. W Europie największą organizacją zrzeszającą producentów karm jest FEDIAF i to jej normy stanowią podstawę przy produkcji pokarmów dla psów.
Receptura dopasowana do potrzeb psa
Zapotrzebowanie psa na poszczególne składniki odżywcze uzależnione jest od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą: wiek, wielkość, rasa, poziom aktywności i stan zdrowia psa. By wybrać idealną karmę dla pupila, należy przede wszystkim uwzględnić przeznaczenie pokarmu. Kluczowe znaczenie ma dobór karmy do etapu życia i wagi zwierzaka, ponieważ czynniki te mają decydujący wpływ na zapotrzebowanie na energię, białko i tłuszcz.
Na rynku zoologicznym bez problemu znajdziesz karmy suche dedykowane szczeniętom, psom dorosłym i czworonożnym seniorom ras dużych, średnich i małych. Dodatkowo w ofercie niektórych producentów dostępne są karmy dedykowane przedstawicielom najpopularniejszych psich ras, np. yorkshire terrierom, maltańczykom, owczarkom niemieckim.
Karma dla psa sucha powinna być dostosowana również do aktywności zwierzaka. Dla czworonogów pracujących, uprawiających sporty lub bardzo aktywnych przeznaczone są produkty o zwiększonej zawartości energii, często oznaczane jako „active”. Z kolei opiekunowie psów mało aktywnych, spędzających czas głównie w domu na kanapie, zmagających się z nadwagą lub po zabiegu kastracji powinni szukać produktów o zredukowanej wartości kalorycznej. Pokarmy tego typu można rozpoznać po określeniach „indoor”, „sterilised” lub „light’’.
Szczególnie wrażliwym czworonogom warto zaoferować karmy niezawierające określonych składników – hipoalergiczne (bez składników najczęściej wywołujących alergię i nietolerancję pokarmową), monobiałkowe (oparte na jednym źródle białka) lub bezzbożowe.
Odrębny segment produktów żywieniowych stanowią karmy weterynaryjne dla psów. Pokarmy tego typu wyróżniają się specjalną recepturą dopasowaną do potrzeb chorych zwierząt. Dzięki temu mogą wesprzeć proces leczenia, przyspieszyć rekonwalescencję, ograniczyć dolegliwości występujące u psów i opóźnić rozwój choroby. Suche karmy weterynaryjne dla psów dostępne są w wielu rodzajach, m.in. dla zwierząt z chorobami nerek i układu moczowego, skóry, wątroby, żołądka i jelit, stawów, przyzębia. Warto jednak pamiętać, że produkty lecznicze zawsze powinny być podawane pod nadzorem i według wskazań lekarza weterynarii.
24Model żywieniowy
Coraz więcej opiekunów psów chce, by dieta ich podopiecznych była nie tylko odpowiednio zbilansowana, ale też zgodna z założeniami określonego modelu żywieniowego. W bogatej ofercie karm dla czworonogów nie brakuje pokarmów, których skład inspirowany jest popularnymi dietami. Swojemu pupilowi możesz zaoferować m.in. karmy holistyczne, biologicznie odpowiednie, ekologiczne czy slow food.
Dodatki funkcjonalne
Sposób żywienia ma kluczowy wpływ na zdrowie nie tylko ludzi, ale też zwierząt domowych. Warto więc zadbać o to, by karma dla psa sucha zawierała składniki poprawiające funkcjonowanie organizmu czworonoga. Jakich dodatków funkcjonalnych szukać w pokarmie? Do szczególnie wartościowych składników należą m.in.:
- prebiotyki – regulują mikroflorę jelitową i wzmacniają odporność,
- oleje rybne – są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych poprawiających stan skóry i sierści oraz regulujących pracę układu nerwowego,
- glukozamina i chondroityna – wzmacniają stawy i pobudzają ich regenerację,
- L-karnityna – reguluje pracę serca, ułatwia spalanie tłuszczu, wzmacnia mięśnie,
- yucca – redukuje nieprzyjemny zapach odchodów, poprawia trawienie.
Smakowitość karmy
Codzienne posiłki to dla czworonoga nie tylko sposób na zaspokojenie głodu, ale również źródło przyjemności. Przy wyborze suchej karmy dla psa nie można więc pominąć jej smakowitości. Parametr ten określa atrakcyjność danego pożywienie dla psa. Na smakowitość wpływają przede wszystkim: smak i zapach pokarmu oraz wielkość, tekstura i kształt krokietów. Większość psów preferuje karmy o intensywnym zapachu i wielkości granulek dopasowanej do ich uzębienia. Smakowitość karmy jest jednak w dużej mierze sprawą indywidualną, uzależnioną od preferencji żywieniowych konkretnego psa. Niektóre psiaki wolą pokarmy z drobiem, inne z kolei przepadają za pożywieniem z dziczyzną. Aby więc dobrze poznać upodobania czworonoga, często trzeba wypróbować kilka produktów.
Wybór odpowiedniej suchej karmy dla psa to klucz do zapewnienia mu zdrowej diety i radości z codziennych posiłków. Warto jednak pamiętać, że karma idealna dla wszystkich zwierząt nie istnieje. Przy zakupie pożywienia dla psa należy uwzględnić jego indywidualne potrzeby i preferencje żywieniowe. W szerokiej ofercie karm dla zwierząt z pewnością każdy opiekun znajdzie właściwy produkt dla swojego pupila.
Partnerem artykułu jest sklep zoologiczny Kakadu.