Jaki materiał na podjazd do garażu jest najlepszy. Top 5 produktów

0_MG_2375_wynik

Fachowo wykonany, solidny i estetyczny – taki podjazd będzie nie tylko komfortowy w użytkowaniu, ale także będzie pełnił funkcję ozdobną na posesji. Z czego zatem zbudować podjazd do domu i garażu, aby był funkcjonalny oraz żeby idealnie wpasowywał się w architekturę budynku?

 

Planowanie to podstawa sukcesu

Projektując przestrzeń wokół domu najlepiej podejść do tematu kompleksowo. Obok wytyczenia ścieżek czy trawników należy także zaplanować podjazd do garażu, aby idealnie pasował do pozostałych elementów posesji.  Funkcjonalność podjazdu to jedna
z najważniejszych cech, dlatego tak istotna jest jego powierzchnia. Wjazd na posesję powinien być odpowiednio duży, by umożliwiać łatwe manewrowanie pojazdem, ale nie może zdominować całej posesji.

Przyjmuje się, że wymagania co do wymiarów i parametrów podjazdu to:

  • długość podjazdu – min. 6 m
  • szerokość podjazdu – min.3 m
  • grubość podjazdu dla samochodów osobowych – min. 6 cm, dla ciężarowych – 8 cm
  • spadek – nachylenie wzdłużne 3 – 4 stopnie, poprzeczne – 1 stopień

Zanim wybierzemy odpowiedni produkt

Stopień zagęszczenia oraz rodzaj gruntu ma kluczowy wpływ na ostateczny wybór materiału na podjazd. Każdorazowo, koniecznie przed rozpoczęciem budowy należy dokładnie zbadać grunt rodzimy na którym to będzie układana nawierzchnia brukowa. Dopiero po wykonaniu tego badania projektant powinien dobrać odpowiednią podbudowę pod układaną nawierzchnię brukową. Pamiętajmy że odpowiednio zaprojektowana podbudowa powinna prawidłowo przenosić obciążenia i skutecznie zapobiegać ewentualnym deformacjom podjazdu w trakcie jego użytkowania, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się jego bezproblemowym użytkowaniem przez długie lata.

 

 

Wybór materiału na podjazd

  • Kostka brukowa

Kostka brukowa to doskonały produkt do budowy podjazdu. Obecnie to  jeden
z najpopularniejszych materiałów używanych do układania wjazdu do garażu. Betonowa kostka występuje w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach. Pozwala to dostosować projekt podjazdu do indywidualnych potrzeb i preferencji oraz tworzyć fantazyjne aranżacje.

Najbardziej popularne kostki brukowe w ofercie Jadar, które można zastosować na podjazd mają 6cm grubości (m.in. Bergamo, Luna, Nodica, Arco).

Nowością, którą wprowadziliśmy są kostki o grubości 4 cm grubości (Nodica, Bergamo Piatto). Są one przeznaczone na podjazdy dla samochodów osobowych do 3,5t.  Występują w Kolekcji klasycznej, Lux i Colorblend.

Jeśli po podjeździe z kostki brukowej poruszać się będą pojazdy ciężarowe, jej grubość powinna być co najmniej 8cm. Z oferty Jadar na podjazd dla samochodów ciężarowych sprawdzi się m. in. Bulwar i Nostalit z kolekcji klasycznej.

Dobrze, aby kostka zastosowana na podjazd miała chropowatą, antypoślizgową powierzchnię, co zdecydowanie ułatwi manewry autem.

  • Płyty betonowe

Betonowe płyty na podjazd to coraz częściej wybierany produkt ze względu na estetykę nawierzchni. Duże formaty płyt idealnie komponują się z nowoczesną architekturą. Mnogość kolorów i wielkości płyt pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny. Płyty przeznaczone na podjazdy mają zwiększoną grubość 8 -10cm – z oferty Jadar doskonale sprawdzą się Valeo, Płyta Jagiellońska czy Bulwar Wiślany. Szybkość układania, walor estetyczny oraz łatwość odśnieżania – to cechy, które stawiają płyty betonowe ponad kostką brukową.

 

  • Kostki ażurowe

Solidnym i wytrzymałym materiałem, który sprawdzi się na podjazdach jest kostka Eco Dec lub Eco Qadro. To doskonała alternatywa dla standardowej kostki brukowej. Świetnie nadaje się do utwardzania nawierzchni przeznaczonej pod podjazd. Cechuję się bardzo wysoką wytrzymałością i może być zastosowana w miejscach o dużym nasileniu ruchu pojazdów
o masie do 3,5t oraz sporadycznie ciężarówek i ciężkich samochodów w tym śmieciarek czy wozów asenizacyjnych.

Ażurowa, ekologiczna kostka dzięki swojej konstrukcji zapobiega osuwaniu się gruntu, pozwalając jednocześnie wsiąkać wodom opadowym. Puste otwory można wypełnić żwirem lub zasiać w nich trawę.

  • Kruszywo

Nawierzchnia podjazdu wykonana z kruszywa to idealna opcja dla tych, którzy chcą niewielkim kosztem uzyskać solidny podjazd. Koszt jego wykonania jest dużo niższy niż z kostki brukowej czy płyt betonowych. Firma Jadar w swoim asortymencie posiada szereg dekoracyjnych kruszyw, z którymi wykonanie podjazdu z kruszywa jest łatwe i nie wymaga dużego nakładu pracy. Układanie podjazdu z kruszywa należy rozpocząć od przygotowania wykopu, który wyścieła się geowłókniną. Na niej kolejno układa się poszczególne warstwy kruszywa, zaczynając od tłucznia, poprzez gruby żwir, a na końcu dekoracyjne kruszywo. Każdą warstwę należy polać wodą i ubić wibratorem powierzchniowym. Stosując materiały o różnej ziarnistości otrzymujemy nawierzchnię o wysokiej wytrzymałości.

Podjazd z kruszywa efektownie prezentuje się zarówno na posesji w nowoczesnym jak
i klasycznym stylu. Doskonale komponuje się z roślinnością. Należy podkreślić, że podjazd zbudowany z kruszywa to ekologiczna inwestycja, ponieważ jest przepuszczalny dla wody.

 

  • Obrzeża, palisady, donice

Elementy małej architektury coraz częściej wykorzystywane są przez projektantów do wyznaczenia granic podjazdu i wydzielenia stref w ogrodzie. Jeśli chodzi o podjazd obrzeża
i murki wykonane z palisad czy donic ograniczają możliwość manewru aut i chronią zieleń przed zniszczeniem. Takie ograniczniki stabilizują podjazd i zapobiegają przesuwaniu się kostek czy płyt. Jeśli teren wokół podjazdu jest nierówny, elementy małej architektury zapobiegają osuwaniu się gruntu na podjazd. Oprócz czysto technicznych zalet donice czy rabaty wykonane z palisad pełnią także funkcję dekoracyjną.

Z czego zbudować idealny podjazd? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jest wiele materiałów, które stworzą solidny i trwały podjazd. Dobór produktu zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela posesji, na której powstaje podjazd.  Kostki, płyty, kruszywa, elementy małej architektury – z marką JADAR zbudujesz funkcjonalny i efektowny wjazd do garażu.