Dyskusja pomiędzy psiarzami o najlepszych sposobach żywienia ulubieńców jest bardzo emocjonująca. Zarówno zwolennicy karmy suchej, jak i mokrej mają swoje argumenty. Psi dietetycy podkreślają natomiast, że wybór modelu żywienia psa zależy od indywidualnych potrzeb pupila. Dowiedz się, kiedy to właśnie mokra karma dla psa będzie najlepszym wyborem, a także, jakie są jej minusy.
Dlaczego karma mokra dla psa jest polecana dla specjalistów
W ostatnich latach wzrost świadomości opiekunów zwierząt zaskakuje nawet osoby związane z branżą zoologiczną. Właściciele chcą jak najlepiej zadbać o swojego czworonoga, dlatego coraz więcej osób chce zdrowo karmić psa.
Zalety karmy mokrej w żywieniu szczeniąt i starszych psów
Coraz częściej zamiast tanich suchych chrupek, opiekunowie wybierają mokrą karmę. Mokre karmy dla psów sprawdzają się w przypadku większości psów – dorosłych, ale też szczeniąt, czy psich seniorów. W przypadku mokrych karm nie występuje problem z rozgryzaniem chrupek, czy dobraniem ich odpowiedniej wielkości, dlatego nie ma znaczenia ani wiek, ani stan uzębienia psa.
Karmy mokre dla psów z wrażliwym układem pokarmowym
Mokrą karmą możesz też karmić swojego psa, jeżeli pupil ma wrażliwy żołądek. W większości przypadków, wybierając karmę mokrą, zmniejszamy ryzyko wystąpienia problemów trawiennych u pupila. W przypadku wrażliwych psów znaczenie ma przede wszystkim brak zbędnych wypełniaczy i zbóż w karmach mokrych. Stosowanie ich u psów bez problemów zdrowotnych zmniejsza natomiast ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. O wiele łatwiej jest też znaleźć mokre karmy z dużą zawartością mięsa, a sam skład karmy jest po prostu lepszy.
Karmy mokre dla psa – sposób na problemy z nerkami?
Będzie to coś oczywistego, ale mokra karma jest po prostu bardziej wilgotna niż sucha. Coś, co jest dla nas bezdyskusyjne, ale jednocześnie rzadko zastanawiamy się nad tym, jakie tego są konsekwencje dla zdrowia psa. Karma mokra dostarcza psu dużą ilość płynów, dzięki czemu jego układ moczowy działa, jak należy. Dużo mniejsze będzie ryzyko wystąpienia u Twojego pupila problemów z nerkami czy układem moczowym.
Kiedy lepiej nie rezygnować z karmy suchej w żywieniu psa?
Choć karmienie psa karmą mokrą najczęściej będzie najlepszym wyborem, nie możemy ukrywać, że w pewnych sytuacjach może się nie sprawdzić. W przypadku suchej karmy o wiele łatwiejsze jest przechowywanie, zwłaszcza w przypadku, kiedy puszka czy saszetka nie zostaje zjedzona „na raz”. Karma sucha po otworzeniu opakowania nie musi być przechowywana w lodówce, mniej istotny jest też czas, w którym pies zje karmę po nałożeniu do miski.
Jeżeli często podróżujesz i zabierasz swojego pupila ze sobą (lub od czasu do czasu powierzasz opiekę zaufanej osobie), warto stosować przynajmniej żywienie mieszane.
Czy żywienie dużego psa suchą karmą ma sens?
Choć zalety mokrej karmy są niezaprzeczalne, czasami wybory dotyczące żywienia psów są dość nieoczywiste. Karmy mokre są większe objętościowo niż porcja karmy suchej o podobnej kaloryczności. Z jednej strony sprawia to, że karmy w formie mokrej stosuje się powszechnie u psów, które mają problemy z utrzymaniem masy ciała, ale też duża ilość karmy w układzie pokarmowym może obciążać stawy szczeniąt ras olbrzymich, które potrzebują większej ilości kalorii, by zdrowo rosnąć. Karma sucha zaspokaja wtedy zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ale nie obciąża.
Niezależnie od tego, jaki typ karmy wybierzesz, karma dla Twojego psa powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, wzmacniać system odpornościowy i zawierać dużo mięsa. Sprawdzone przez nas marki to m.in. Brit, Wiejska zagroda, Dolina Noteci.
Karmy mokre wysokiej jakości można zakupić pod następującym linkiem: https://rikoland.pl/pl/menu/mokra-karma-dla-psa-155.html.