Czy można ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?

hulajnoga-elektryczna

W ostatnich latach hulajnogi elektryczne zrobiły oszałamiającą karierę. Jeszcze jakiś czas temu na ścieżkach rowerowych widywało się wyłącznie rowerzystów, a teraz często suną nimi także osoby na hulajnogach. Czy taki pojazd można ubezpieczyć? W końcu często słyszy się o wypadkach z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych!

 

 

Po licznych wypadkach z udziałem hulajnóg elektrycznych wprowadzono przepisy ograniczające dopuszczalną prędkość tych urządzeń do 20 km/h na ścieżkach rowerowych. Jednak same regulacje nie sprawią, że wypadki przestaną się zdarzać. Czy więc osoby przezorne mogą wykupić ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej? A może ubezpieczyciele oferują także inne polisy dla miłośników tego typu jednośladów?

Definicja urządzenia transportu osobistego

W maju 2021 roku w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym pojawił się nowy zapis w art. 2, który wprowadza definicję urządzenia transportu osobistego. Zgodnie z nim jest to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, którego konstrukcja pozwala na poruszanie się jedynie kierującemu. 

To nie jedyny dokument, w którym znajdziemy taką definicję. LINK4 w swoich ogólnych warunkach ubezpieczenia wprost wymienił pojazdy, które uważa za urządzenia transportu osobistego. W myśl zapisów z OWU są to urządzenia jednośladowe lub wielośladowe przeznaczone do transportu lądowego osób, które napędzane są siłą mięśni lub silnikiem elektrycznym, a ich maksymalna prędkość nie może być większa niż 25 km/h. Co więc zaliczymy do UTO?

Urządzeniem transportu osobistego są więc hulajnogi, rowery, deskorolki, wrotki, łyżworolki, segwayhe i monocykle elektryczne. Oczywiście dotyczy to pojazdów napędzanych przez kierowcę, a także przez silnik elektryczny.

Jakie ubezpieczenie można kupić na hulajnogę?

Ubezpieczenie OC samochodu i motocykla jest obowiązkowe, jeśli jest on zarejestrowany. Co równie ważne, brak polisy odpowiedzialności cywilnej wiąże się z dotkliwą karą finansową, a spowodowania szkody z wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni. W przypadku hulajnóg prawo nie wymaga ubezpieczania tego typu pojazdów. 

Osoba, która jeździ regularnie hulajnogą i chciałaby wykupić ubezpieczenie, ma ograniczony wybór. Jedynie nieliczni ubezpieczyciele oferują polisy, które mogą spełnić wymagania użytkownika tego jednośladu. Nationale Nederlanden ma w swojej ofercie Ubezpieczenie roweru i rowerzysty, LINK4 OC dla Ekocyklistów, PZU Bezpiecznie na Hulajnodze, a ING ubezpieczenie NA dwa koła. 

Jeśli ktoś chce wykupić ubezpieczenie, to może zdecydować się na OC w życiu prywatnym, które będzie zapewniało ochronę w razie spowodowania szkody na hulajnodze elektrycznej. W przypadku NWN najlepiej zapytać ubezpieczyciela o takie ubezpieczenie, a ochrony na wypadek kradzieży pojazdu należy szukać w ramach ubezpieczenia domu i mieszkania.

Przegląd ofert ubezpieczenia hulajnóg

Czas przyjrzeć się kilku ofertom ubezpieczenia hulajnogi. Pod lupę zostały wzięte oferty LINK4 OC dla Ekocyklistów oraz PZU Bezpiecznie na hulajnodze. Pierwszy ubezpieczyciel zapewnia ochronę w razie spowodowania szkód rzeczowych i osobowych. Jednak wprowadził on franszyzę integralną, czyli minimalną wartość szkody w wysokości 100 zł. Jakie są inne warunki ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej w LINK4?

Ubezpieczenie hulajnogi w LINK4 dostępne jest tylko dla klientów ubezpieczyciela, którzy planują lub mają polisę OC samochodu bądź motocykla. To dodatkowe wsparcie w ramach OC komunikacyjnego, więc wygasa również po 12 miesiącach i obowiązuje w całej Europie. Ubezpieczyciel wymaga, by szkodę z OC hulajnogi elektrycznej zgłosić do 7 dni od jej powstania – wymienia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Podobnie jak w przypadku OC samochodu, ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej również ma wyłączenia. Należą do nich spowodowanie szkody bliskim osobom, podczas brania udziału w wyścigu, w mieniu, które jest wynajmowane przez ubezpieczonego, a także zniszczenia spowodowane przez osobę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Także przejechanie na czerwonym świetle znajduje się w wyłączeniach. 

PZU Bezpiecznie na hulajnodze gwarantuje 30-dniową ochronę, które zawiera OC w ruchu, NNW, OC wynajętej hulajnogi, casco dla własnego urządzenia, a także pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Jest to więc bogata oferta dla miłośników tego typu jednośladów. Ubezpieczyciel umożliwia przedłużenie oferty na kolejne 30 dni lub podpisanie umowy ubezpieczeniowej na rok. 

Jeśli natomiast uważasz, że hulajnoga, a w szczególności ta elektryczna, nie jest dla Ciebie i wolisz poruszać się rowerem, to zajrzyj do poradnika https://mubi.pl/poradniki/jaki-rower-wybrac/. Znajdziesz tam informacje o ważnych parametrach przy wyborze roweru oraz wskazówki, jaki jednoślad wybrać do jazdy po mieście, w górach czy idealnie sprawdzający się na wycieczkach.