Ogórki to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych warzyw w polskich uprawach. Dodajemy je do mizerii, sosu tzatziki, na kanapkę lub do sałatki greckiej. Aby cieszyć się wyśmienitymi ogórkami należy zapewnić im optymalne warunki bytowe – tj. odpowiednią temperaturę, pH gleby oraz skuteczną ochronę przed szkodnikami. Jeśli pragniesz kupić nasiona ogórków gruntowych do swojej domowej uprawy – koniecznie poznaj nasze typy!
Ogórek gruntowy – ogólna charakterystyka uprawy
Zacznijmy od ogólnej charakterystyki ogórków. Wbrew pozorom – warzywo to stawia konkretne wymagania, po spełnieniu który odwzajemnia się imponującym wzrostem i wyśmienitym smakiem.
Ogórek gruntowy – w przeciwieństwie do szklarniowych i korniszonów – wyróżnia się chropowatą skórką z delikatnymi włoskami. Zwykle warzywo to osiąga długość do 15 cm. Optymalna temperatura powietrza i gleby mieści się w granicach od 20 do 30 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę, że uwielbia ciepło – często uprawia się go w szklarniach, na glebach żyznych, bogatych w próchnicę i osiągających pH nie większe niż 7.
Ogórki gruntowe mają:
- Owoce: dość krótkie, walcowate lub cylindryczne.
- System korzeniowy: płytki, osiągający maksymalnie 25 cm
Jaką odmianę wybrać?
Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem – postaw na odmiany odporne na pasożyty. To one znacznie rzadziej wymagają nawozów i specjalistycznych środków ochrony roślin. Zdecydowana większość odmian nadaje się zarówno do konserwowania, jak i jedzenia na surowo czy do kiszenia.
Kupując nasiona (https://wpolu.pl/category/nasiona-ogorek) zwróć uwagę, aby były to udoskonalone odmiany – tj. wyróżniające się wyższą odpornością na skrajne temperatury oraz choroby. Dodatkowo nieco droższe odmiany osiągają większe, bardziej imponujące, rozmiary.
Wybieraj nasiona z oznaczeniem T1. Symbol ten oznacza, że doszło do krzyżowania kilku odmian tradycyjnych, dając zespół pozytywnych cech, ułatwiających pielęgnację i w ostateczności – otrzymanie wysokojakościowego plonu.
Na te odmiany zwróć uwagę!
- Iznik – doskonała odmiana sałatkowa, stosowana do m.in. uprawy w doniczkach. Idealna propozycja dla początkujących ogrodników, którzy nie uprawiają standardowych plonów. Owoce osiągają do 13 cm długości i mają gładką skórkę.
- Lider – stosunkowo nowa odmiana, zyskująca dużą popularność w Polsce. Wyjątkowo odporna na pasożyty (eksperci twierdzą, że są całkowicie odporne na mączniaka prawdziwego) i nie wykazująca się tendencjami do odbarwień.
- Izyd – wyróżnia się silnym wzrostem, wysoką regeneracją, a także stosunkowo późnym kwitnieniem – nawet do późnej jesieni.
- Polan – ogórki grubobrodawkowe, doskonale przystosowane do polskiego klimatu.
- Citron – odmiana łącząca ogórka z cytryną. Niezwykle ciekawa propozycja, wyróżniająca się nieco zaokrąglonym kształtem i jasno-żółtawą barwą. Popularny do konserwowania i serwowania w sałatkach.
Nasiona do uprawy ulubionych warzyw znajdziesz w ofercie wPolu.pl.
Jak nawozić ogórki?
Ogórki, podobnie jak inne rośliny, wykazują się konkretnym zapotrzebowaniem pokarmowym. Aby dostarczyć wszystkich składników – konieczne jest stosowanie nawozów z dużą ilością azotu, fosforu i potasu.
Popularne jest także stosowanie kompostu w okresie wegetacyjnym. Poprawne proporcje do stosowania wiosną to 40−60 t/ha, który miesza się z glebą na głębokość do 8−10 cm. Przy tym wszystkim nie należy zraszać lub polewać liści – przewodnienie prowadzić może do powstawania chorób grzybowych.