Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Projektując kuchnię, jeżeli jeszcze nie zaczęliśmy budowy domu, możemy wybrać dowolną wielkość takiego pomieszczenia, a także jego typ. Do wyboru mamy kuchnię zamkniętą lub otwartą na salon bądź jadalnię. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dlatego warto zastanowić się, która opcja będzie dla nas najlepsza. W przypadku kuchni zamkniętej wszelkie zapachy oraz para unosząca się podczas gotowania zostaje w tym pomieszczeniu, dzięki czemu w pozostałych wnętrzach nie są wyczuwalne aromaty czy podwyższona wilgoć.
Z kolei w przypadku otwartej kuchni musimy liczyć się z tym, że zarówno zapachy, jak i wilgoć będą wyczuwalne w pozostałych części tego pomieszczenia, czyli w jadalni lub salonie. Bez wątpienia jednak model otwarty sprzyja spotkaniom towarzyskim, a osoba gotująca nie czuje się odizolowana od reszty gości i może uczestniczyć w rozmowach.
Rodzaj zastosowanych materiałów
Zastanówmy się, jakie materiały będziemy chcieli zastosować do wykończenia kuchni. Obecnie do wyboru mamy wiele różnych rozwiązań. Bez wątpienia jednak od wielu lat dużą popularnością cieszą się w kuchniach płytki ceramiczne. Decydując się na takie produkty, pamiętajmy, żeby je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu możemy wykorzystać listwy dekoracyjne do płytek, które nie tylko zabezpieczą glazurę przed uszkodzeniami ale również spełnią funkcję ozdobną w naszej kuchni.
Wybierając listwy dekoracyjne do płytek, powinniśmy zastanowić się, w jakim stylu chcemy zaaranżować to wnętrze. Obecnie trendy są kuchnie w stylu glamour, vintage, a także nowoczesnym. Do każdego z tych styli z łatwością dopasujemy listwy dekoracyjne do płytek ze względu na to, że dostępne są one w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Wśród popularnych odcieni można wymienić listwy dekoracyjne w kolorze czarnym, złotym, miedzianym czy srebrnym. Wśród innych popularnych materiałów wykorzystywanych do wykończenia kuchni wymienia się też szkło, a więc na przykład panele ze szkła hartowanego, a także marmur, z którego mogą być wykonane blaty oraz drewno. Zazwyczaj jednak inwestorzy stawiają na blaty z tańszych tworzyw.
Układ szafek i sprzęt AGD w kuchni
Projektując kuchnię, zastanówmy się nad tym, w jaki sposób najczęściej korzystamy z tego wnętrza, aby pomieszczenie to było dla nas jak najbardziej ergonomiczne. Decydując o rozmieszczeniu szafek kuchennych, a także sprzętu AGD, pamiętajmy więc o zasadzie trójkąta roboczego. Nie zapomnijmy również o tym, aby podzielić kuchnię na odpowiednie strefy, a więc gotowania, zmywania i przechowywania. Kupując sprzęt AGD, powinniśmy zwrócić uwagę na parametry techniczne poszczególnych modeli, aby były one dopasowane do naszych potrzeb. Zastanówmy się również czy interesują nas sprzęty do zabudowy, czy modele wolnostojące.