Jeśli pragniemy spożywać zdrową żywność, która nie jest wyschnięta ani spleśniała i zachowuje cenne składniki odżywcze, należy przechowywać ją we właściwy sposób. Wiele osób nie zwraca uwagi na ułożenie produktów w lodówce, co powoduje, że zjada przez to artykuły niepełnowartościowe. Ma to wpływ zarówno na ich smak, przedłużenie trwałości oraz na nasze zdrowie. Jak układać produkty w lodówce, by zachowały jak najdłużej swoje walory smakowe i odżywcze?
Dlaczego ułożenie produktów w lodówce ma znaczenie?
Znajomość zasad właściwego przechowania jedzenia ułatwia nam życie we wielu aspektach. Po pierwsze, wiedza o tym, jak przechowywać produkty w lodówce wpływa na sprawną organizację wszystkich kuchennych czynności. Upraszcza bowiem wyjmowanie żywności i pomaga w znalezieniu potrzebnych artykułów.
Ponadto właściwe rozmieszczenie produktów w lodówce pozwala także na zjadanie w pierwszej kolejności tego, co wkrótce może się zepsuć i trafić do kosza. Dzięki temu unikamy marnowania żywności, co ma duże znaczenie w skali globalnej i dla naszej kieszeni.
Oprócz tego, produkty właściwie usytuowane w chłodziarce dłużej zachowają świeżość, smak i apetyczny wygląd oraz wartości odżywcze i zdrowotne.
Warto wiedzieć, iż prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce jest istotne przede wszystkim ze względu na odmienną temperaturę panującą w różnych jej miejscach, a także zróżnicowane potrzeby poszczególnych grup produktowych, wymagających przechowywania w różnych warunkach. Trzymane w niewłaściwych mogą okazać się niesmaczne, a nawet spowodować zatrucie. Aby zapobiegać marnotrawstwu żywności, warto jest układać na brzegu lodówki produkty o krótszych terminach przydatności, co będzie przypominać o potrzebie ich zużycia.
Ponieważ różne artykuły wymagają różnych temperatur, komora lodówki została zaprojektowana w taki sposób, aby każdy z nich mógł znaleźć dla siebie jak najlepsze warunki. Niektóre lodówki mają nawet ponalepiane naklejki z piktogramami sugerującymi optymalną temperaturę do przechowywania poszczególnych produktów.
Rozmieszczenie produktów w lodówce – schemat postępowania przy układaniu żywności
Jak układać żywność w lodówce, jeśli producent nie zaopatrzył jej w nalepki ani nadruki sugerujące miejsce przechowywania poszczególnych produktów?
Warto wiedzieć, że względu na zróżnicowanie wysokości temperatury w lodówce, w zależności od poziomu półek, każda z nich nadaje się do przechowywania innych artykułów. Górne półki mają wyższą temperaturę od dolnych i wynosi ona na nich około 8 stopni Celsjusza, podczas gdy na środkowych osiąga ona wartości od 4 do 5 stopni, a na dolnych tylko 2 stopnie. Znajomość tych zakresów okazuje się bardzo przydatna, gdy ogarniają nas wątpliwości jak rozmieścić produkty w lodówce.
Półka górna
Z uwagi na najwyższą temperaturę na górnej półce najlepiej jest trzymać gotowe produkty spożywcze, żywność znajdującą w opakowaniach i jedzenie, które zostało już wcześniej przyrządzone. Można tu również przechowywać jogurty, mleko, kefir lub konfitury i dżemy. Taka temperatura bowiem dobrze wpływa na rozwój baterii kwaszących.
Półka środkowa
Środkowa półka świetnie nadaje się na produkty o krótkim terminie ważności. Swoje miejsce powinny na niej znaleźć biały ser, twarożek, ser żółty, masło czy jajka oraz wędlina, a także przygotowane wcześniej posiłki.
Półka dolna
Z uwagi na najniższą temperaturę dolna półka lodówki nadaje się na surowe mięso i ryby. Jak przechowywać te produkty w lodówce, chcąc uniknąć rozwoju drobnoustrojów? Otóż należy zawsze pamiętać, aby surową żywność tego typu szczelnie zabezpieczyć, używając do tego celu specjalnych pojemników lub zawijać ją w pergamin albo folię aluminiową.
Dolne szuflady
Dolne szuflady lodówki dedykowane są warzywom i owocom Z uwagi na wysoką wilgotność, dobrze będą się w nich również czuły twarde sery dojrzewające.
Drzwi lodówki
Na drzwiach trzymajmy oleje roślinne, soki, sosy i przetwory np. chrzan czy musztardę oraz jajka.
Jak układać produkty w lodówce? – O jakich zasadach jeszcze pamiętać?
Właściwe rozmieszczenie produktów w lodówce to jeszcze nie wszystko. Należy pamiętać, iż suche powietrze w lodówkach wyposażonych w system no frost wysusza żywność, stąd powinniśmy trzymać ją zawinięta w folię lub wkładać do specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemników. Jedzenie surowe należy też zawsze oddzielić od przyrządzonego. To drugie powinno być zawsze szczelnie przykryte.
Półki chłodziarki nie mogą być przeładowane, a żywność musi leżeć tak, by zapewnić wszystkim produktom wystarczający przepływ powietrza. Do lodówki nie wkładamy nigdy ciepłego, nieschłodzonego jedzenia, a gotowe potrawy przechowywać można najwyżej 2-3 dni.
Ponadto chłodziarkę trzeba regularnie myć, aby panowała w niej właściwa higiena.