Stajnie wolnowybiegowe – fanaberia, czy właściwy sposób utrzymania koni?

bannon-morrissy-tpadyvs9aau-unsplash

Wraz ze wzrostem świadomości właścicieli zwierzaków, szczególnie mamy tu na myśli konie, coraz więcej z nich jest hodowana wolnowybiegowo. Co to znaczy? Zwierzęta są przez całą dobę na dworze. Jednak czy jest to dla nich dobre?

 

Zalety chowu wolnowybiegowego i padokowania

Ludzie mają skłonność do uczłowieczania zwierząt. Bardzo dobrze, że traktujemy je jak członków naszej rodziny, jednak są one nadal zwierzętami, a nie naszymi dziećmi. Świetnym przykładem jest tu karmienie zwierzaków domowych tym, co jemy my – ludzie. Jest to dla nich bardzo szkodliwe, a jednak często słyszy się, że przecież piesek to lubi. Podobnie jest z chowem wolnowybiegowym. Kiedy zwierzęta żyły na wolności, nie budowały sobie stajni ani obór. Wiadomo, że udomowione zwierzaki nie dałyby sobie rady na wolności, ale z naszą pomocą, życie na pastwisku jest to dla nich świetnym rozwiązaniem.

Konie pochodzą z ogromnych stepowych obszarów, są przystosowane do ich codziennego przemierzania w poszukiwaniu jedzenia oraz wody. Człowiek udomowił konia 5500 lat temu, jednak nie zmieniło to wiele w ich genach, które ewoluowały już od milionów lat. Jedną z podstawowych potrzeb tych zwierząt jest ruch oraz stado i to właśnie ruch zapewnia koniowi dobrą kondycję zdrowotną. Zamknięcie takiego zwierzaka w boksie na długi czas jest dla niego bardzo krzywdzące.

Wiadomo, że czasem stajnia jest bardzo przydatna, żeby pilnować konia podczas kontuzji i mieć do niego dostęp. Wygodne jest też karmienie zwierząt w stajni. Dlatego warto ją mieć, ale jeżeli koń nie ma żadnych problemów zdrowotnych, najlepszym dla niego rozwiązaniem jest spędzanie całej doby na pastwisku. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób dostarczyć paszę objętościową na taką przestrzeń, nic prostszego! Wystarczy zawieźć balot siana na pastwisko, ciągnikiem! Filtry do maszyn rolniczych najlepszej jakości znajdziesz tutaj: https://agro-filtry.pl/filtry-donaldson-sklep, żeby taki traktor posłużył wiele lat, najlepiej jest inwestować w części z najwyższej półki!

Powszechnym mitem jest to, że konie śpią na stojąco. Wzięło się to z tego, że w chowie stajennym rzadko spotyka się na tyle bezpiecznie czującego się konia, żeby zapadł w głęboki sen na leżąco. Te zwierzęta, jak większość roślinożerców, kiedy się boją – ratują się ucieczką, jednak w stajniach wolnowybiegowych w stadzie, często spotyka się głęboko śpiące, zrelaksowane konie. Taki sen jest niezbędny dla zdrowia każdego!

Istnieje wiele przykładów, w których konie uznawane za niebezpieczne i agresywne w chowie wolnowybiegowym zmieniły się nie do poznania! Często też zwierzęta z takich stajni mają o wiele wyższą odporność organizmu i mniej przez to chorują. Wystarczy pozwolić koniom być końmi i nie demonizować wypuszczania ich na padoki. Jest to ich podstawowa potrzeba i należy się z tym liczyć, wybierając pensjonat dla swojego pupila.

Czy stajnia wolnowybiegowa to właściwy wybór?

Coraz więcej osób decyduje się na taki sposób utrzymania swojego zwierzaka. I bardzo dobrze! Częściej się też słyszy o padokowaniu koni sportowych, co powinno nas oczywiście cieszyć, bo w tym przypadku ludzie najczęściej obawiają się kontuzji i wyciągają konia z boksu jedynie na trening lub do karuzeli. W naszym powiecie również możemy się spotkać ze stajniami, które stawiają na dobrostan tych zwierząt i to właśnie tam powinniśmy się kierować. Znajdziemy u nas także stajnie wolnowybiegowe, w których konie przebywają całą dobę na świeżym powietrzu.

Dostępne są również stajnie, w których konie mają swobodny dostęp do swoich boksów przez całą dobę i same mogą zadecydować, gdzie chcą przebywać. To idealne rozwiązanie dla każdego koniarza. Warto pamiętać, że takie pastwisko, na którym zwierzaki będą przebywać, było dobrze zabezpieczone i ze stałym dostępem do paszy objętościowej oraz wody!