Tańsze mieszkanie z przetargu – jak je kupić?

przetargi_mieszkaniowe_jak_kupic_tanio_lokal

Chcąc kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie warto wziąć udział w przetargu mieszkaniowym. Na czym polega tego typu licytacja? Gdzie publikowane są ogłoszenia o przetargach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Na czym polega przetarg mieszkaniowy?

Przetarg mieszkaniowy to jak wspomniano we wstępie okazja do tego, by kupić mieszkanie w atrakcyjnej, czyli niższej niż rynkowa, cenie. Jest to bowiem licytacja organizowana między innymi przez spółki Skarbu Państwa, spółdzielnie mieszkaniowe, czy jednostki samorządu terytorialnego, której przedmiotem jest lokal mieszkalny. Dlaczego nieruchomości trafiają na licytację? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele, a przykładem może być sprzedaż mieszkań służbowych należących np. do PKP, AMW, czy zlicytowanie lokali będących własnością spółdzielni mieszkaniowych po śmierci ich dotychczasowych najemców.

Kto może wziąć udział w przetargu mieszkaniowym? Otóż, jest to uzależnione od jego rodzaju, ponieważ wyróżnia się zarówno przetargi ograniczone, jak i nieograniczone. W przypadku tych drugich uczestnikiem może być każdy, kto spełni wymogi formalne określone przez organizatora przetargu. W przetargach ograniczonych udział może być natomiast zarezerwowany dla konkretnej grupy osób (np. członków danej spółdzielni) bądź konkretna grupa osób może zostać z niego wyłączona (np. pracownicy organizatora).

Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach mieszkaniowych?

Ogłoszenia o przetargach mieszkaniowych muszą znajdować się nie tylko w siedzibie ich organizatora (w miejscu ogólnodostępnym), ale zostać również opublikowane w „sposób zwyczajowo przyjęty”. Co to oznacza w praktyce? Otóż, z reguły chodzi o publikację w lokalnej prasie bądź jej internetowych odpowiednikach. Informacje o organizowanych przetargach znaleźć można także na stronie internetowej Listaprzetargow.pl, gdzie znajduje się na bieżąco aktualizowana baza tego typu licytacji. Są to aukcje organizowane w całej Polsce, a ich przedmiotem są nie tylko mieszkania, ale również działki, lokale użytkowe, czy garaże.

Formalności związane z udziałem w przetargu mieszkaniowym

Chcąc wziąć udział w przetargu mieszkaniowym należy nie tylko spełnić wymagania określone przez organizatora, ale wypełnić również kilka formalności. O ile bowiem oględziny licytowanego mieszkania są dobrowolne (warto je przeprowadzić), to obowiązkiem jest zarówno skompletowanie i terminowe złożenie niezbędnych dokumentów, jak i uiszczenie wadium. Jest to bowiem opłata, która stanowi zabezpieczenie dla organizatora przetargu. Co istotne, w przypadku jego wygrania wadium zaliczane jest na poczet ceny zakupu mieszkania, a przegrani otrzymują jego zwrot. Zwycięzcy pozostaje natomiast dopłacić brakującą kwotę zakupu nieruchomości, a następnie umówienie się na podpisanie aktu notarialnego.

Podsumowując należy stwierdzić, że udział w przetargu mieszkaniowym to okazja do tego, by nabyć mieszkanie poniżej ceny rynkowej. Oczywiście w większości przypadków są to lokale wymagające remontu, jednak rekompensuje to atrakcyjna cena zakupu.