Popularność energii słonecznej rośnie, podobnie jak liczba rozwiązań, komponentów i technologii dostępnych do projektowania domowych systemów fotowoltaicznych.
Jednym z kluczowych elementów każdego systemu PV, sercem przetwarzającym energię słoneczną, jest falownik, zwany także inwerterem. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na mikroinwertery, zamiast popularnych inwerterów sieciowych.
Czym charakteryzują się mikroinwertery i kiedy powinniśmy się na nie zdecydować? Czym różni się od standardowego inwertera? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego o inwerterach!
INWERTER
Zadaniem falownika (https://sunsol.pl/producenci/inwertery-fotowoltaiczne/) jest konwersja prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC). Energia elektryczna wytwarzana w procesie przetwarzania energii słonecznej jest prądem stałym. Jednak cały sprzęt w naszych domach działa na prąd zmienny. Dlatego falownik jest ważną częścią systemu zasilania energią słoneczną.
Większość falowników posiada także funkcje optymalizacji wydajności, które dostosowują system do aktualnych warunków. Potrafi on także synchronizować swoje działanie z siecią energetyczną. Czasami ich zadaniem jest monitorowanie wydajności systemu fotowoltaicznego w czasie rzeczywistym.
MIKROINWERTER
Mikroinwerter to nic innego jak mały inwerter, którego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC). Główna różnica między falownikiem a mikroinwerterem polega na tym, że mikroinwerter współpracuje z pojedynczym modułem, natomiast falownik współpracuje z całym systemem fotowoltaicznym. Mikroinwertery charakteryzują się również mniejszymi rozmiarami i niższą mocą w porównaniu do standardowych falowników.
Mikroinwerter cechuje się możliwością efektywniejszej pracy w zacienionym otoczeniu. Dzięki mikroinwerterowi każdy moduł nie jest ograniczony przez słabe moduły, nawet jeśli niektóre panele są zacienione. To urządzenie jest wyposażone w system śledzenia maksymalnego punktu mocy (MPPT). Dzięki temu każdy moduł zawsze działa z maksymalną wydajnością.
MIKROINWERTERY A EFEKTYWNOŚĆ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ
Mikroinwertery w połączeniu z odpowiednimi modułami potrafią zwiększyć efektywność systemów fotowoltaicznych nawet o 20% w porównaniu do falowników szeregowych, które stały się popularne w ostatnich latach. Wynika to głównie z niezależnego zachowania każdego modułu i lepszych opcji monitorowania. Dzięki mikroinwerterom możemy szybko sprawdzić, które panele działają słabiej i szybciej zareagować na zaistniały problem.
Co ciekawe, posiadacze mikroinwerterów mogą w łatwy sposób rozbudować swoją instalację fotowoltaiczną – dodajemy wtedy panele i inwertery. Nie ma konieczności wymiany całego inwertera centralnego i nie musimy się martwić o to, że nowe moduły mają wyższą moc niż dotychczasowe. Nie musimy się również przejmować, że dotychczasowe panele zdążyły się zestarzeć i będą negatywnie wpływać na moc nowych.
Technologia mikroinwerterów pozwala każdemu modułowi wchodzącemu w skład systemu pracować równolegle, niezależnie od tego, czy inne moduły mają awarie. Na skuteczność nie wpływa zacienienie wybranych fragmentów dachu, ani starzenie się i zużycie poszczególnych modułów. W standardowym falowniku wydajność każdego modułu jest zredukowana do najsłabszego ogniwa, czyli tego, które jest uszkodzone lub zakryte. Dzięki zastosowaniu mikroinwerterów wszystkie moduły fotowoltaiczne pracują zawsze z pełną mocą.
PODSUMOWANIE
Mikroinwertery polecane są głównie do małych systemów fotowoltaicznych, gdzie moduły są lokalnie zacienione. Jest to również odpowiednie rozwiązanie, jeśli w przyszłości chcesz rozbudować swoją instalację. Należy pamiętać, że zastosowanie mikroinwerterów musi zostać potwierdzone przez specjalistę, który dokonał oględzin terenu i określił stan techniczny budynku.
Zastanawiasz się nad inwestycją w system fotowoltaiczny Chcesz wiedzieć, czy mikroinwerter jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol – Ich doradcy energetyczni SunSol stworzą ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb, a także pomogą Ci ubiegać się o dofinansowanie w ramach rządowego programu Mój Prąd 6.0.