Legionowo. Uczniowie z ZSO nr 2 na Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w Krzyżowej

zso-2-krzyzowa_02

fot. ZSO 2

W dniach 24 – 29 kwietnia 2016 roku grupa 20 osób z klas I i II Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie pod opieką nauczycieli języka niemieckiego i angielskiego uczestniczyła w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w Krzyżowej.
Na miejsce dotarła w tym czasie także młodzież z wrocławskiego liceum jak również z niemieckiego Wiesbaden, łącznie liczba uczestników wyniosła 120 osób.

Krzyżowa

Na miejsce spotkania wybrano niewielką, malowniczo położoną wieś Krzyżowa, położoną 60 km od Wrocławia, w pobliżu Świdnicy i był to wybór nieprzypadkowy. Mimo że wioska jest mała i położona na uboczu, posiada bogatą historię. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1250 roku. W latach 1867 do 1945 mieszkała tu rodzina von Moltke. Miejsce to jest znane do dzisiaj głównie z powodu dwóch wydarzeń: w Krzyżowej spotkała się w latach 1942 – 1943 niemiecka grupa przeciwników Hitlera tzw. „Krąg z Krzyżowej”. Natomiast 12 listopada 1989 roku odbyła się tu Msza Pojednania, w której wzięli udział ówcześni szefowie rządów Polski i Niemiec – Tadeusz Mazowiecki oraz Helmut Kohl.

Lepsza przyszłość

Wydarzenie to jest postrzegane dzisiaj jako punkt zwrotny w relacjach polsko-niemieckich kierując się słowami, które padły na tym spotkaniu: „My, Polacy dla dobra naszej pokojowej przyszłej przyjaźni, musimy zapomnieć krzywdy, jakie przyniosła nam II Wojna Światowa o ile Niemcy o tym nie zapomną”.
Tak więc dzisiaj staramy się organizować spotkania młodzieży polsko-niemieckiej, aby na bazie historii i wspólnych doświadczeń budować lepszą przyszłość i uczynić Niemcy nie tylko naszym sąsiadem, ale i sojusznikiem dla dobra przyszłych pokoleń i lepszej wzajemnej historii.
Ważne miejsce w programie spotkań zajęły aktywność i gry mające na celu integrację grupy jak również animacje językowe.
Warsztaty składały się na przemian z faz plenarnych i faz pracy w grupach, w których uczestnicy mogli wyrazić swoje zdanie, doświadczyć i uczyć się obcowania z różnorodnością w formie warsztatów kreatywnych prowadzonych po części z pomocą nauczycieli z Polski i Niemiec jednocześnie.
Uczniowie mieli do wyboru zajęcia w grupach tematycznych i uczestniczyli w warsztatach, na których uczyli się tańca, pracowali w „teatrze cieni”, pantomimie, zajęciach emisji głosu, fotografii, filmu, grafiki, zajęciach plastycznych i ceramiki.
W ramach wizyty w Krzyżowej pojechaliśmy także do wrocławskiego ogrodu zoologicznego, w którym oglądaliśmy nie tylko egzotyczne zwierzęta, ale też nowo otwarte „Afrykarium”.
Organizatorzy z tzw. „niemiecką precyzją” wypełnili nam czas pobytu od wczesnych godzin porannych do wieczora.
Dziś wspominamy ten pobyt nie tylko jako bardzo intensywny, ale i pouczający. Mamy także nadzieję, że zawiązane znajomości przetrwają na przyszłość.