Osoby obdarzone umysłem ścisłym często wybierają pracę w księgowości. To bardzo dobry kierunek, gwarantujący stabilną i dobrze płatną pracę. Aby zrobić karierę w tej profesji, należy jednak wykazać się szeregiem cech charakteru takich jak skrupulatność, rzetelność, terminowość czy wysoka kultura osobista. Gdzie można znaleźć dobrą pracę w księgowości? Jakie szkoły lub kursy gwarantują uzyskanie odpowiednich kwalifikacji?
Gdzie szukać pracy w księgowości?
Już od wielu lat poszukiwania pracy odbywają się w zasadzie wyłącznie przez internet. Trzeba jednak uważać, na które ogłoszenia odpowiadamy. Oszuści wykorzystują gwarantowaną przez sieć anonimowość do wyłudzania danych osobowych, a nawet do kradzieży środków bezpośrednio z rachunków bankowych, po nakłonieniu nieświadomych ofiar do zainstalowania na smartfonie czy na laptopie złośliwego oprogramowania.
Najbezpieczniejszym, ale równocześnie najwygodniejszym i najszybszym sposobem na znalezienie dobrej pracy, są zatem specjalistyczne serwisy. Znajdziesz tam nie tylko codziennie świeże oferty pracy w księgowości, ale też opinie pracowników (https://www.gowork.pl/opinie/biura-rachunkowe;kat), wystawiane pracodawcom, które pozwolą uniknąć podpisania umowy z nierzetelną firmą. Dodatkowo każde ogłoszenie jest przed dodaniem zweryfikowane, dzięki czemu zyskujemy pewność, że są one legalne i wiarygodne.
Edukacja – księgowa z wykształceniem średnim czy wyższym?
Czy księgowa musi mieć wykształcenie wyższe? Polskie prawo nie uwzględnia takiego wymogu. Oznacza to, że w praktyce obowiązki księgowej może wykonywać zarówno osoba po studiach, jak i po maturze, a nawet bez niej. Im lepiej wykształcony jest kandydat, tym większe szanse ma jednak na zatrudnienie. Oczywiście księgowa z wykształceniem wyższym może liczyć na lepsze zarobki niż ta, która nie dysponuje dyplomem studiów.
Jeśli chodzi o kierunki kształcenia, preferowane są oczywiście te związane z finansami (np. ekonomia, rachunkowość). Jeśli masz wyższe wykształcenie w innym obszarze, możesz skorzystać z oferty studiów podyplomowych albo specjalistycznych kursów zawodowych, które pomogą ci przebranżowić się na księgową.
Kariera księgowej – możliwości zawodowe
Ścieżka kariery księgowej może się układać różnorodnie. Przede wszystkim może być ona zatrudniona albo przez przedsiębiorstwo posiadające osobny dział księgowości, albo przez biuro rachunkowe, oferujące outsourcing usług księgowych i kadrowych dla firm.
Obie opcje są ciekawe. W większej firmie praca jest o tyle spokojniejsza, że po pewnym czasie księgowa uczy się jej specyfiki i świetnie się porusza w typowych dla niej obszarach. Ma również większe szanse na awans – np. na stanowisko dyrektora finansów. Z kolei w biurze rachunkowym nie ma miejsca na nudę – wiele obsługiwanych podmiotów dostarcza bogatego doświadczenia, które może być przydatne w przyszłości, podczas starania się o jeszcze lepszą posadę.
Praca zdalna i hybrydowa – nowe możliwości dla księgowych
Księgowa to jeden z tych zawodów, które w ostatnich latach w dużej mierze przeszły w tryb home office lub hybrydowy. Najczęściej nie ma potrzeby wykonywania większości obowiązków w biurze, co pozwala na pozostawanie w domu i oszczędzanie paliwa oraz czasu, potrzebnego na dojazd.
Z uwagi na konieczność dostępu do dokumentów, wiele księgowych pracuje hybrydowo – np. wybierając jeden dzień w tygodniu, kiedy trzeba przyjechać do firmy i przygotować sobie zadania na kolejny okres. Praca hybrydowa i zdalna umożliwiają zatrudnienie u pracodawcy mającego siedzibę dalej niż najbliższa okolica – np. w dużym mieście, gdzie wynagrodzenie jest wyższe.