Zastanawiasz się, na czym właściwie polega ten proces? I czy oraz kiedy możesz go przeprowadzić w swojej firmie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Co to jest restrukturyzacja?
Restrukturyzacja to złożony proces naprawczy, który ma na celu poprawę sytuacji finansowej i organizacyjnej przedsiębiorstwa. Ma on umożliwić ciągłość jego działania, optymalizację wykorzystania zasobów i zwiększyć jego wartość na rynku.
Może się więc wiązać z różnymi zmianami w strukturze kapitałowej, organizacyjnej, technologicznej lub produktowej firmy. Co ważne, rozpoczęcie restrukturyzacji skutkuje wstrzymaniem wszelkich egzekucji wobec firmy.
Restrukturyzacja może być prowadzona w czterech formach prawnych:
- postępowanie o zatwierdzenie układu,
- przyspieszone postępowanie układowe,
- postępowanie układowe,
- postępowanie sanacyjne.
Możesz ją przeprowadzić samodzielnie jako przedsiębiorstwo bądź skorzystać z pomocy ekspertów takich jak doradcy restrukturyzacyjni, mediatorzy, banki czy inwestorzy.
Postępowanie o zatwierdzenie układu
Postępowanie o zatwierdzenie układu polega na zawarciu porozumienia między zadłużoną firmą a jej wierzycielami bez ingerencji sądu. To zdecydowanie najprostsza, najszybsza i najtańsza procedura, ale wymaga współpracy i zgody między wspomnianymi podmiotami.
Układ może dotyczyć zmiany terminów spłaty długów, obniżenia wysokości długów lub innych ustaleń, mających na celu poprawę sytuacji finansowej firmy. By doszło do restrukturyzacji, musi on zostać zaakceptowany przez co najmniej połowę wierzycieli reprezentujących co najmniej 75% kwoty głównej zadłużenia. Głosy mogą być zbierane na zgromadzeniu lub indywidualnie.
Układ zatwierdza sąd, który ma dwa tygodnie na wydanie postanowienia na posiedzeniu niejawnym lub tydzień na wyznaczenie rozprawy, jeśli uzna to za konieczne.
Przyspieszone postępowanie układowe
Przyspieszone postępowanie układowe ma formę postępowania sądowego. Polega na zawarciu układu z wierzycielami przy udziale sądu i nadzorcy układu. Wciąż jest to jednak stosunkowo prosta forma restrukturyzacji (w porównaniu do postępowania układowego i sanacyjnego).
Przedsiębiorca może z niego skorzystać tylko wtedy, gdy suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności uprawnionych do głosowania nad układem.
Podobnie jak w przypadku wyżej opisywanego rozwiązania, układ musi być zaakceptowany przez co najmniej połowę wierzycieli reprezentujących minimum 75% kwoty głównej zadłużenia.
Kto może skorzystać z restrukturyzacji?
Z restrukturyzacji może skorzystać firma, która posiada tzw. zdolność restrukturyzacyjną, czyli jest niewypłacalna lub zagrożona niewypłacalnością.
Uściślijmy – niewypłacalność oznacza utratę zdolności do wypełniania zobowiązań finansowych przedsiębiorstwa. Z kolei zagrożenie niewypłacalnością występuje, gdy przedsiębiorca ma podstawy, by zakładać, że na skutek aktualnej sytuacji ekonomicznej jego firma stanie się niewypłacalna w najbliższym czasie.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego postępowanie restrukturyzacyjne mogą przeprowadzić:
- przedsiębiorcy w rozumieniu kodeksu cywilnego,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i proste spółki akcyjne,
- wspólnicy osobowych spółek handlowych,
- wspólnicy spółek partnerskich.
Gdzie szukać pomocy w restrukturyzacji przedsiębiorstwa?
Restrukturyzacja to ogromna szansa dla firm zagrożonych bankructwem. Jest to jednak bez wątpienia skomplikowany proces. Tylko odpowiednio przeprowadzone analizy i przemyślane kroki pomogą Ci uchronić Twoje przedsiębiorstwo przed upadłością. Kluczowy jest także wybór odpowiedniego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego. Najlepiej więc powierzyć to zadanie ekspertom.
Specjaliści zajmą się kontaktem z wierzycielami i przejmą od Ciebie całość formalności.
Co więcej, pomogą Ci wynegocjować warunki spłaty zadłużenia (np. rozkładając je na raty czy ustalając zaprzestanie naliczania odsetek karnych).
Właśnie takiego wsparcia potrzebujesz? Zapewnią Ci je specjaliści z kancelarii Kwiatkowski i Wspólnicy. To doświadczeni eksperci, którzy mają w swoim portfolio wiele restrukturyzacji zakończonych sukcesem – w tym największe postępowanie restrukturyzacyjne w Polsce.