Slowmadism – o co właściwie chodzi?

praca-wyjazd

W trakcie pandemii koronawirusa, okazało się, że wiele rzeczy można załatwić bez wychodzenia z domu. Mowa tutaj m.in. o pracy zdalnej, na którą w tamtym okresie skazana była ogromna część społeczeństwa.

 

Dla niektórych wykonywanie obowiązków zawodowych z domu było bardzo uciążliwe. Byli jednak też tacy, dla których taka forma pracy była wygodna i mimo zakończenia pandemii, wciąż chętnie się na nią decydują. Takie osoby często decydują się na slowmadyzm (z ang. slowmadism). Co to takiego?

Jest to nowy trend na rynku pracy

Slowmadism to coraz bardziej popularny trend za granicą. W Polsce, nazywany slowmadyzmem, nie jest jeszcze tak dobrze znany, chociaż jak się okazuje, niektórzy już od dawna żyją zgodnie z jego założeniami. Trend ten opiera się na chwilowej przeprowadzce i pracy zdalnej z dowolnego miejsca na Ziemi.

Każdemu czasami potrzebny jest odpoczynek. Nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. Nie wszyscy potrafią odpoczywać w domu czy na krótkich wyjazdach. Są osoby, które do regeneracji potrzebują kompletnej zmiany otoczenia i o wiele dłuższego czasu aniżeli ma standardowy urlop. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na to, żeby go wydłużyć. Niektórzy nie mogą porzucić swoich obowiązków nawet na 2 tygodnie. Rozwiązaniem dla nich może być właśnie slowmadyzm.

Czytaj także: Slowmadism – nowy trend wśród cyfrowych nomadów

Slowmadzi mają stałą pracę, a także dom, natomiast raz czy dwa razy do roku przeprowadzają się w inne miejsce (najczęściej egzotyczne) i stamtąd wykonują obowiązki zawodowe tyle tylko, że zdalnie. Łączą oni przyjemne z pożytecznym, korzystając z dobrodziejstw rozwoju technologicznego.

Coraz lepszy sprzęt i szybszy Internet sprawiają, że praca zdalna nie jest już żadnym problemem. Oczywiście nie w każdej branży. Są jednak takie zawody, które jak najbardziej mogą pozwolić na to, żeby pracować w ten sposób.

Można powiedzieć więc, że slowmadyzm to trend, dzięki któremu popularne stanie się łączenie wakacji z pracą. Ma to mnóstwo zalet. Z jednej strony pozwala uniknąć zaległości, a z drugiej zmienić otoczenie i odpocząć od codziennej rutyny. Dotychczas na takie podróże decydowało się niewiele osób, nie wiedząc nawet, że jest to nowy nurt.

Niektórzy decydują się na pracę zdalną z daleka przez cały rok

Są też takie osoby, które łączą podróże z pracą zdalną właściwie przez cały rok. Część z nich w ogóle nie ma stałego miejsca zamieszkania, zwiedzając po kolei najciekawsze zakątki świata. Takie osoby cały czas jednak pozostają aktywne zawodowo. Ruch ten, o wiele bardziej skrajny, nazywa się cyfrowym nomadyzmem (z ang. nomadism).

Nomadystami z reguły są freelancerzy, którzy pracują na własny rachunek i nie mają ścisłe określonych ram ani godzin pracy. Zalicza się do nich grafików komputerowych, programistów, projektantów stron internetowych, tłumaczów, twórców i copywriterów. Charakter pracy w przypadku każdego z tych zawodów pozwala całkowicie zrezygnować ze stałego zamieszkania, na rzecz ciągłych podróży i nowych doświadczeń.

czytaj więcej inspirujących treści na Uzdalnieni.pl