Jak stworzyć portfolio UX Designera?

1_wynik

Marzysz o karierze UX Designera? Zanim zdobędziesz atrakcyjną posadę, musisz przekonać do swojej kandydatury potencjalnego pracodawcę. W tym zadaniu pomocne będzie przede wszystkim Twoje portfolio. Nierzadko rekruterzy zwracają na nie większą uwagę niż na CV, ponieważ stanowi potwierdzenie kluczowych umiejętności. Sprawdź, jak stworzyć portfolio, dzięki któremu udowodnisz, że masz niezbędne kompetencje i poradzisz sobie na danym stanowisku!

Jakie elementy powinny znaleźć się w portfolio UX Designera?

Jeśli masz za sobą doświadczenie w zawodzie UX Designera, z pewnością możesz podzielić się wieloma zrealizowanymi projektami. Pamiętaj, że portfolio nie powinno się sprowadzać wyłącznie do prezentacji efektów w postaci gotowych interfejsów czy prototypów. Każdy projekt musi być opisany w taki sposób, aby pracodawca zrozumiał, na czym polegała przeprowadzona zmiana. Dobrze, jeśli dodasz krotki opis na temat Twojej roli w danym projekcie oraz wskazaniem obszarów, które wykonałeś.

Warto określić, dla kogo było realizowane konkretne zlecenie oraz jakie były główne cele do osiągnięcia. Następnie wspomnij o trudnościach, z którymi musiałeś się zmierzyć. W opisanym procesie projektowym nie możesz pominąć wskazania wykorzystanych przez Ciebie technologii.

NDA a portfolio UX Designera

Doświadczeni UX Designerzy wiele razy spotkali się z koniecznością podpisania umowy NDA, w ramach której nie mogą dzielić się z innymi efektami swojej pracy. To duży problem dla osób, które chcą w przyszłości uwzględnić swoje projekty w portfolio. W takim przypadku warto poprosić o możliwość zaprezentowania w portfolio projektu po jego publikacji. Większość firm reaguje pozytywnie na tę prośbę.

Wejdź na blog IT i poznaj ciekawe informacje na temat pracy w zawodzie UX Designera!

Portfolio UX Designera bez doświadczenia zawodowego

Dopiero rozpoczynasz karierę UX Designera i nie możesz pochwalić się żadnym komercyjnym projektem? Również w tym przypadku masz szansę stworzyć ciekawe portfolio, które pomoże Ci zaprezentować Twoje najważniejsze umiejętności. Możesz postawić na case study wybranych przez Ciebie rzeczy, a następnie opisać, co według Ciebie warto w nich zmienić, aby lepiej wpisywały się w potrzeby potencjalnych użytkowników. Może to dotyczyć danego produktu, strony internetowej, działania danej aplikacji. W ten sposób uda Ci się zaprezentować konkretne umiejętności i wiedzę oraz, pokażą, w jaki sposób podchodzić do pracy.

Wejdź na Pracuj.pl, następnie wybierz odpowiednią ofertę i wyślij swoje CV wraz z portfolio – praca na stanowisku UX Designera czeka właśnie na Ciebie!

W jakim języku napisać portfolio UX Designera?

Standardowo, jeśli aplikujesz na ofertę zatrudnienia, które była napisana po polsku, to wysyłasz CV właśnie w tym języku. Jednak w pracy UX designera angielski jest bardzo ważny, warto więc przygotować portfolio i CV w tym języku, a następnie dodać je podczas rekrutacji. Koniecznie należy to zrobić, jeżeli sama oferta została napisana po angielsku. Dzięki temu udowodnisz biegłą znajomość języka, co z pewnością przykuje uwagę rekrutera i stanie się Twoim dodatkowym atutem w procesie rekrutacyjnym.

Podsumowanie

Zadbaj o atrakcyjne portfolio, aby zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacyjnym. Pamiętaj, aby wymieniane przez Ciebie projekty były poprzedzone dokładnym opisem uwzględniającym zastosowane technologie oraz ewentualnych wyzwań, z którymi musiałeś sobie poradzić. Dobre portfolio nie powinno sprowadzać się do zaprezentowania samych efektów Twojej pracy. Pamiętaj też, że możesz je stworzyć, nawet jeśli nie masz na koncie komercyjnych projektów.

Chcesz sprawdzić ile wyniesie Twoje wynagrodzenie netto? Skorzystaj z kalkulatora brutto-netto.