Teleskopowy siłownik hydrauliczny – budowa i zastosowanie

Komentowanie wyłączone
Siłownik

Siłowniki hydrauliczne to urządzenia znajdujące bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, budownictwie, maszynach rolniczych, warsztatach, czy nawet w domach i mieszkaniach. Popularność zawdzięczają różnorodności konstrukcji, od niewielkich siłowników w szafkach kuchennych, po duże siłowniki podporowe, jak i fakt, że zastosowanie silników spalinowych czy silników elektrycznych nie jest wymagane, by spełniały swoje funkcje. Uniwersalność siłowników hydraulicznych dodatkowo zwiększają siłowniki teleskopowe, które znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach i maszynach, jak chociażby ładowarki teleskopowe, naczepy ciężarówek, koparki, czy chociażby klapy bagażnika samochodu osobowego.

 

Czym jest teleskopowy siłownik hydrauliczny

Teleskopowy siłownik hydrauliczny jest powszechnie stosowanym rodzajem siłownika hydraulicznego, który wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie niezbędny jest zwiększony zasięg ruchu roboczego lub nie ma możliwości zastosowania siłowników o większej długości. Zwiększony zasięg osiągany jest poprzez zastosowanie, jak wskazuje nazwa, konstrukcji teleskopowej siłownika, dzięki czemu siłownik może się składać i rozkładać.

Konstrukcja siłowników teleskopowych nie należy do skomplikowanych i pozwala na podnoszenie nawet bardzo dużych ciężarów.

Działanie i budowa siłowników hydraulicznych

Wszystkie siłowniki hydrauliczne działają na podobnej zasadzie niezależnie od tego, jakie podstawowe parametry ma siłownik, jaki jest to rodzaj siłownika czy od jego zastosowania.

Wewnątrz cylindrycznego korpusu znajduje się zbiornik na sprężoną ciecz, której skumulowana energia jest zasadą działania siłowników hydraulicznych. W korpusie znajduje się również tłok, nurnik lub membrana, które to są wypychane przez ciecz wtłaczaną do obszaru roboczego.

Sprawdź szczegóły: https://hp-sc.pl/pol_m_Hydraulika-Samochodowa_Silowniki-Teleskopowe-350.html

Siłownik hydrauliczny jednostronny

W przypadku siłownika hydraulicznego jednostronnego w korpusie siłownika można znaleźć jeszcze sprężynę, która jest ściskana podczas suwu roboczego, a następnie wymusza ona powrót tłoka do pozycji wyjściowej. Nie jest jednak niezbędna – niekiedy ciężar zewnętrznego obciążenia wystarcza, by powrócić do pozycji wyjściowej.

Siłownik hydrauliczny dwustronny

Siłownik hydrauliczny dwustronny nie ma sprężyny, która odprowadziłaby tłok. Zamiast tego konstrukcja ma dwie komory, zamiast jednej, a każda z nich może mieć niezależnie wtłaczaną ciecz na przemian z jednej lub drugiej strony zależnie od potrzeb.

Teleskopowy siłownik hydrauliczny może być zarówno jednostronny, jak i dwustronny.

Budowa silnika teleskopowego

Teleskopowy siłownik hydrauliczny, budowa ładowarek teleskopowych

Teleskopowy siłownik hydrauliczny, budowa ładowarek teleskopowych

Teleskopowe siłowniki hydrauliczne dzięki swojej konstrukcji mają dużą różnicę pomiędzy swoją minimalną a maksymalną długością. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specyficznej teleskopowej konstrukcji siłownika, który zbudowany jest z paru sekcji o zmniejszającej się średnicy.

W głównym, największym cylindrze, poruszany jest tłok, którego tłoczysko jest wydrążone i pełni funkcję drugiego cylindra o mniejszej średnicy, wewnątrz którego porusza się tłok drugiego stopnia czy sekcji. Tłoczysko tego tłoka może już wykonywać właściwą pracę użytkową lub być również wydrążone, pełniąc funkcję cylindra kolejnego stopnia.

Teleskopowe siłowniki pozwalają płynnie regulować długość, a nawet sterowanie kolejnością ruchów za pomocą systemu zaworów. Pozwala to uniknąć gwałtownych ruchów i chroni podnoszony ładunek.

Teleskopowe siłowniki hydrauliczne mogą osiągnąć zasięg suwu nawet do kilkunastu metrów, jednocześnie same zachowując jedyne 20% długości suwu roboczego.

Zastosowanie teleskopowych siłowników hydraulicznych

Teleskopowe siłowniki hydrauliczne, naczepa wywrotki, samochód ciężarowy

Teleskopowe siłowniki hydrauliczne, naczepa wywrotki, samochód ciężarowy

 

Teleskopowe siłowniki hydrauliczne dzięki swojej konstrukcji znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu, maszynach i urządzeniach. Choć może rzadziej możemy spotkać się z tym typem siłownika hydraulicznego w drzwiach szafki kuchennej, to już znacznie częściej możemy spotkać się z nimi w przypadku sprzętu, który musi unosić bardzo ciężkie przedmioty, czy w różnego rodzaju maszynach rolniczych i budowlanych.

Teleskopowe siłowniki są powszechnie stosowane w przemyśle transportowym. Ciężko wyobrazić sobie wyładowanie naczepy ciężarówki bez pomocy siłowników, które byłyby w stanie przechylić ciężką naczepę. Jednocześnie w pozycji wyjściowej nie mogą one zajmować dużo miejsca, tak więc siłowniki teleskopowe są tutaj znakomitym rozwiązaniem. Podobnie jest w przypadku ładowarek teleskopowych, gdzie techniki pracy ładowarkami teleskopowymi nie byłyby możliwe bez zastosowania teleskopowych siłowników. Wystarczy tylko zdobyć uprawnienia operatorów ładowarek teleskopowych.

W sprzęcie budowlanym i rolniczym również powszechnie montowane są siłowniki teleskopowe. Koparki mogą kopać na większą głębokość, żurawie oraz inny sprzęt wykorzystywany do załadunku i przenoszenia ciężkich przedmiotów może wysuwać się poziomo, właśnie dzięki zastosowaniu siłowników teleskopowych.

Teleskopowe siłowniki hydrauliczne są wręcz niezastąpione wszędzie, gdzie panuje ograniczona przestrzeń, jak chociażby platformy wiertnicze oraz w przypadku transportu pionowego, jako element systemu podnośnikowego do mycia okien czy w napędzie wind osobowych i towarowych.