Awarie hydrauliczne zimą – co zrobić, zanim w miejscu usterki zjawi się hydraulik?

hydraulik

Usterki instalacji hydraulicznej zdarzają się przez cały rok, jednak zimą ich częstotliwość wzrasta. Jak sobie z nimi radzić? Na co uważać i kiedy skorzystać z pomocy fachowca?

 

Zimą szczególnie uważaj na awarie hydrauliczne

Problemy z instalacją hydrauliczną mogą pojawić się w każdym budynku. Jako hydraulik Andrzej Kozieł jestem wzywany zarówno do awarii instalacji wodno- kanalizacyjnych, jak i problemów w działaniu instalacji grzewczej. Usterki dotykają posiadaczy mieszkań, domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych, czy hal produkcyjnych. Zwykle są one efektem długotrwałych zaniedbań, bądź oddziaływania czynników zewnętrznych. Szczególnie trudnym okresem w pracy hydraulika jest zima, gdyż wówczas częstotliwość wezwań do awarii hydraulicznych wzrasta. Jakie usterki pojawiają się w tym czasie najczęściej?

Zamarznięta instalacja wodna

Nieprawidłowo zabezpieczone rury na zewnątrz budynku lub długotrwałe nieogrzewanie domu mogą prowadzić do zamarznięcia instalacji wodnej w trakcie zimy. Na oddziaływanie niskich temperatur w szczególności narażone są rury nieużywane i o małej średnicy, najczęściej doprowadzające wodę do budynku i instalacji grzewczej. Zdecydowanie rzadziej zamarzają przewody kanalizacyjne, które podlegają tego typu awariom jedynie w przypadku wystąpienia zatoru, czyli w sytuacji gdy swobodny przepływ wody jest utrudniony. Zamarznięta instalacja wodna może prowadzić do rozsadzenia rur przez lód znajdujący się wewnątrz. Wówczas naprawa okaże się szczególnie kosztowna.

Zapowietrzone grzejniki

Późna jesień i zima oznaczają rozpoczęcie procesu grzewczego. Bardzo często okazuje się wówczas, że zamontowane w domu grzejniki nie działają prawidłowo. Świadczy o tym słabsza moc grzewcza kaloryferów lub ich nierównomierne nagrzewanie. W takiej sytuacji konieczne jest odpowietrzenie instalacji, które zwykle wystarcza do przywrócenia jej normalnego funkcjonowania. Proces odpowietrzania grzejników polega na uwolnieniu nagromadzonego w kaloryferach powietrza. Za pomocą śrubokręta lub klucza należy delikatnie odkręcić odpowietrznik, do momentu aż wydobywająca się z niego woda będzie lecieć spokojnym strumieniem. Usunięcie awarii jest w tym wypadku proste i zwykle nie wymaga wzywania fachowca.

Wycieki wodne i nieszczelność instalacji CO

Uruchomienie pieca CO skutkuje często pojawieniem się wycieków w instalacji grzewczej. Krążąca w rurach woda może sączyć się z rozszczelnionych połączeń, zaworów lub drobnych pęknięć na przewodach. Wycieki pojawiają się zarówno w trudno dostępnych miejscach, takich jak instalacje ogrzewania podłogowego, jak i w obecnych na zewnątrz ścian zaworach i łączeniach. Usterkom podlegają także baterie kuchenne i łazienkowe oraz przewody doprowadzające do nich wodę. W zależności od rodzaju i rozległości awarii niezbędna może okazać się pomoc hydraulika.

Zatory w rurach kanalizacyjnych

Zimą nie brakuje wezwań do niedrożnych przewodów kanalizacyjnych. Utrudniony odpływ wody z wanny, zlewu lub toalety może być powodowany przez kilka czynników. Zwykle awaria jest efektem nagromadzenia się w rurach osadów, które nie rozpuszczają się w wodzie. Mogą one zalegać na zakrzywieniach przewodów kanalizacyjnych lub w miejscach, w których pojawiła się korozja. Odetkanie zapchanej instalacji przeprowadza się w różny sposób – niekiedy wystarczy użycie gumowego przepychacza, innym razem nie obejdzie się bez elektrycznej spirali lub specjalnej pompy udrażniającej kanalizację.

Jak samodzielnie naprawić usterkę instalacji?

Nie w przypadku każdej awarii hydraulicznej potrzebna będzie pomoc fachowca. W swojej pracy często świadczę usługi doradcze, dzięki którym klienci są w stanie sami poradzić sobie z problemami. Do drobnych usterek hydraulicznych należą zwłaszcza wycieki wodne w widocznych punktach instalacji wodnej i grzewczej. Zwykle do ich naprawy wystarczy użycie odpowiedniego klucza i dokręcenie poluzowanych elementów. Jeśli to nie pomoże, wówczas warto zgłosić się do hydraulika.

Drobne awarie w postaci wycieków wodnych możesz naprawić samodzielnie.

 

Bez pomocy fachowca można także odpowietrzyć grzejniki, do czego potrzebny będzie płaski śrubokręt. Po delikatnym odkręceniu odpowietrznika należy poczekać, aż powietrze ulotni się z kaloryfera. Równomiernie cieknąca woda to znak, że grzejnik został odpowietrzony. Samodzielnej naprawy można podjąć się także przy wystąpieniu zatorów w kanalizacji. Niekiedy użycie gumowego przepychacza wystarczy do udrożnienia zapchanych rur. Trudne do usunięcia niedrożności warto natomiast zlecić hydraulikowi. Bywa, że zator znajduje się daleko od odpływu i w dotarciu do niego pomogą wyłącznie specjalistyczne narzędzia.

Awaria hydrauliczna i pomoc fachowca

Rozległe awarie hydrauliczne będą wymagać wezwania profesjonalnego serwisu. W przypadku stwierdzenia usterki należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc hydraulika, a do jego przyjazdu zabezpieczyć miejsce awarii. Jeśli mowa o wycieku z rur lub kłopotach z drożnością kanalizacji, niezbędne będzie usuwanie nadmiaru wody cieknącej na posadzki. Można także zakręcić zawór doprowadzający wodę do instalacji hydraulicznej. Należy postępować zgodnie z zaleceniami fachowca i wstrzymywać się z samodzielnymi naprawami, jeśli do usunięcia awarii konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu. Nawet drobna ingerencja może skutkować bowiem pogorszeniem sytuacji.

 

Jeśli nie wiesz jak poradzić sobie z usterką hydrauliczną, zadzwoń po pomoc fachowca.

 

Kiedy do miejsca awarii warto wezwać hydraulika?

  • Zamarznięta instalacja wodna.
  • Pęknięta rura lub przewód kanalizacyjny.
  • Wymiana nieszczelnych zaworów i połączeń rur.
  • Naprawa pieca CO lub wymiana kaloryfera i pompy ciepła.
  • Trudny do samodzielnego usunięcia zator w kanalizacji.
  • Problem z działaniem ogrzewania podłogowego.

Do hydraulika możesz zadzwonić nawet z drobną awarią. Nie musisz sam podejmować się naprawy usterki, jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności lub wolisz powierzyć to zadanie fachowcowi. Pomoc uzyskasz pod numerem 500 410 422 w prowadzonym przeze mnie serwisie hydraulicznym.

Zapobieganie usterkom – jak dbać o instalację zimą?

Kluczowe w utrzymaniu sprawności instalacji hydraulicznej jest sprawdzenie jej przed zimą. Dokonanie okresowego przeglądu pomoże w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości i zapobiegnie powstaniu rozległej awarii. Sprawdzeniu powinna podlegać szczelność instalacji wodno- kanalizacyjnej oraz grzewczej. W przypadku przewodów kanalizacyjnych warto przeprowadzić prewencyjny przegląd drożności, który odbywa się przy użyciu specjalnej sondy z kamerą. Warto odpowiednio docieplić rury znajdujące się na zewnątrz budynków, gdyż narażone są one na zamarznięcie. Podczas zimy należy pamiętać o regularnym ogrzewaniu budynku i używaniu kanalizacji, by nie doprowadzić do powstania niedrożności.

 

Przed zimą możesz zlecić przegląd instalacji hydraulicznej.

Do typowych awarii hydraulicznych występujących zimą należy pękanie rur, zamarzanie wody w przewodach hydraulicznych, wycieki oraz zapowietrzanie grzejników. Nie każda z usterek musi zakończyć się wezwaniem fachowca, jednak często nie obejdzie się bez jego pomocy. Mieszkańców Warszawy i okolic zachęcam do skontaktowania się z moim serwisem hydraulicznym. Jako serwis hydrauliczny Andrzej Kozieł specjalizuję się w usuwaniu awarii hydraulicznych, zajmuję się kompleksowym montażem instalacji i udzielam gwarancji na wykonane usługi.

Biuroserwis.Warszawa
ul. Nowowiejska 20
00-653 Warszawa

inż. Andrzej Kozieł
Telefon: 500410422
https://hydraulik-warszawa.pl/kontakt/