Na co zwrócić uwagę przy wykopie pod fundamenty?

cos23

Czym są wykopy pod fundamenty?

 

Od wykopów pod fundamenty zależy wytrzymałość budynku i bezpieczeństwo jego użytkowników. Z tego względu kluczowe jest odpowiednie przeprowadzenie prac. Jeśli fundamenty będą zrobione niedokładnie i na szybko, to ucierpieć może cała konstrukcja – na przykład nierówno osiadać, pękać, czy też podmakać. Na co więc zwrócić uwagę przy wykopie pod fundamenty? Zobacz, jakich błędów unikać.

Wykop pod fundament to roboty ziemne, które są ostatnim etapem przygotowania gruntu pod budowę nieruchomości. Zanim robi się wykopy, w pierwszej kolejności wycina się drzewa i krzewy, wyrównuje teren oraz wytycza obrys budynków. Warto przy tym wiedzieć, że każda inwestycja stawiana jest zgodnie z projektem budowlanym, a wszelkich wytyczeń dokonuje geodeta. Jego rolą jest wskazanie zewnętrznych krawędzi bądź linii, wzdłuż których tworzy się wykop. Do wykonania samego wgłębienia niezbędny jest natomiast odpowiedni sprzęt budowlany, taki jak koparka, minikoparka i wywrotka.

Na co zwrócić uwagę przy wykopie pod fundamenty? Poznaj najczęściej popełniane błędy

Kluczowym elementem, którego nie możemy pominąć, jest weryfikacja warunków oraz specyfiki podłoża. Brak badania gruntu może doprowadzić do późniejszych awarii. Weryfikacji dokonuje się w celu upewnienia się, że w trakcie wykopu nie dojdzie do jego podmycia, czy też osunięcia się ziemi. Brak tego badania, może skutkować większymi kosztami związanymi ze zmianami zakresu prac i modyfikacją projektu budowlanego.

Nie warto także spieszyć się z wykopem. Zbyt wcześnie wykonany może przełożyć się na osypywanie się gruntu, co spowoduje zmianę pierwotnego wyglądu. W efekcie będzie czekać Cię ponowny wynajem sprzętu i podwojenie wydatków.

Unikaj również pozostawiania wierzchniej warstwy ziemi, czyli humusu. Jest to ziemia słabo zagęszczona, która osiada pod obciążeniem. Pozostawienie tej warstwy może skutkować pękaniem ścian. Co więcej, humus składa się także z zarodników grzybów domowych, co oznacza, że przy sprzyjających warunkach, takich jak ciepło i wilgoć, na ścianach budynku może zacząć osadzać się grzyb szkodliwy dla ludzkiego zdrowia.

Przed przystąpieniem do wykopu pamiętaj więc, aby wykonać badania geotechniczne gruntu, które pomogą określić parametry konstrukcyjne domu. Po drugie nie spiesz się i każdy element inwestycji wykonuj porządnie. Dzięki temu unikniesz komplikacji i dodatkowych kosztów. Postaw przy tym na profesjonalną firmę oferująca różnego rodzaju roboty ziemne.