Nasza Historia: Tadeusz Wardencki – wieloletni kierownik Szkoły Powszechnej nr 3 w Legionowie

Tadeusz Wardencki

Tadeusz Wardencki w gabinecie kierownika Szkoły Powszechnej nr 3 w Legionowie, 1948 r. (Muzeum Historyczne w Legionowie).

Tadeusz Wardencki urodził się 26 października 1892 r. w Kijanach (pow. lubartowski), syn robotnika cukrowni Stanisława Wardenckiego i Marianny z Modrzyńskich. Jako 13–latek zaangażował się w działania Polskiej Macierzy Szkolnej i w roku szkolnym 1905/6 udzielał lekcji w tajnej polskiej szkole w Majdanie–Grabinie. W 1911 r. ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie w Siennicy.

Po wybuchu I wojny światowej został wcielony w 1915 r. do armii rosyjskiej. Stacjonując w Estonii poznał swą przyszłą żonę Gertrudę Kampman. Podczas wojny polsko–bolszewickiej w 1920 r. zmobilizowany do Wojska Polskiego. Od 1921 r. nauczyciel szkoły w Skrzeszewie. W 1931 r. na własną prośbę przeniesiony do Legionowa, gdzie pracował w szkołach nr 1 i nr 2. W 1934 r. podjął pracę w Szkole Powszechnej nr 3, a po wygranym konkursie w 1935 r. został jej kierownikiem. Dzięki jego staraniom na potrzeby szkoły wybudowano nowy budynek przy ul. Mickiewicza. W latach okupacji zaangażował się w prace spółdzielni spożywców, PCK i tajnego nauczania.

 

 

Po zakończeniu wojny działał społecznie m.in. w PSS „Społem” i w Radzie Narodowej. W 1945 r. przywrócił do użytku budynek szkoły, który w następnych latach otynkowano i rozbudowano. Ostatnim projektem, który realizował jako kierownik była organizacja klas specjalistycznych. 10 stycznia 1967 r. zasłabł w szkole i został odwieziony przez pogotowie do szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie stwierdzono stan przedzawałowy. Z dniem 1 września 1967 r. odszedł na emeryturę. Jego następcą został Henryk Robaczyński – kierownik szkoły w Chotomowie.

Tadeusz Wardencki zmarł 6 marca 1968 r. W jego pogrzebie w dn. 8 marca 1968 r. wzięli udział wszyscy nauczyciele i uczniowie „Trójki” oraz wielu mieszkańców Legionowa. W latach 1984–2004 Tadeusz Wardencki był patronem Szkoły Podstawowej nr 3. W latach 80. XX w. jego imię zaczęła nosić dawna ul. Graniczna na legionowskich Łajskach.

Rafał Degiel

 

 

Patroni wydawnictwa: