Aby przydomowy ogród cieszył nasze oczy, trzeba o niego dbać przez cały rok. Tylko wtedy odwdzięczy się nam wiosną i latem roślinami w dobrej kondycji – pięknym soczyście zielonym trawnikiem, silnymi owocującymi drzewami i kwitnącymi kwiatami. Dlatego też ogród musimy mieć na oku nawet po opadnięciu liści i gdy nastaną obfite opady śniegu.
Choć zima chyba najmniej ze wszystkich pór roku kojarzy się z pracami ogrodniczymi, to także i w tym okresie ogród wymaga naszej troski. Między innymi od tego, jak przygotowaliśmy ogród jesienią na nadejście zimy i jak dbamy o rośliny ozdobne i rośliny iglaste zimą, zależy to, w jakiej kondycji będzie nasz ogród wiosną i latem. A to przekłada się na obfitość owoców, które posłużą nam potem np. do wyrabiania różnych przetworów owoców (dżemów, powideł, soków czy win). Jak więc zadbać o spektakularny wygląd ogrodu już zimą? O tym w dalszej części tekstu.
Rośliny zimozielone – jak o nie dbać
Krzewy iglaste i takie też drzewa oraz liściaste drzewa zimozielone pozostają atrakcyjne zimą i to dzięki nim i ich zieloności ogród nawet w ponure śnieżne dni działa na nas krzepiąco. Obok drzew o ozdobnych owocach i tych o pędach intensywnie czerwonych (które również warto mieć w ogródku) są cennym elementem ożywczym na tle pogrążonej w uśpieniu natury. Z tego też powodu musimy w swoim ogrodzie odpowiednio o świerki, sosny i popularne tuje zadbać. Po pierwsze takie rośliny trzeba podlewać nawet zimą, podczas odwilży. O odpowiednie nawodnienie gleby roślin zimozielonych warto zadbać już jesienią, stosując ściółkowanie podłoża nad korzeniami drzew czy krzewów. Nie musimy roślin zimozielonych podlewać, gdy podczas zimy są obfite opady śniegu. A przed nim – konkretnie przed zaleganiem śniegu – warto uchronić pędy przed zimą obwiązując je sznurkiem. Ważne jest także to, aby niektóre rośliny zimozielone okryć (włókniną https://egarden.pl/news/55/agrotkanina-czy-agrowloknina-co-lepsze-dla-ciebie, słomianą matą czy jutą). Do takich delikatniejszych roślin zimozielonych należą: berberys Juliany czy ostrokrzew kolczasty, a także: cyprysik groszkowy i cedr himalajski.
Prace w zimowym ogrodzie
Przede wszystkim poza niektórymi wspomnianymi nieodpornymi na mróz roślinami zimozielonymi warto także zabezpieczyć przed zamarznięciem: rośliny cebulowe, owocowe czy róże. Dobrze to zrobić przed nastaniem mrozów, stosując agrowłókninę. Zimowy ogród to także pomalowane na biało pnie drzew. Zabezpiecza je to w okresie zimowym przed pęknięciem podczas nagłej zmiany temperatur. W ogrodzie w okresie od listopada do marca należy przyciąć też gałęzie drzew oraz krzewów. Istotne jest, aby wtedy nie było minusowej temperatury i by nie padał śnieg. Warto także otrząsnąć z gałązek zalegający ciężki śnieg. Zimą ogród to także odśnieżanie ścieżek ogrodowych oraz pozbycie się lodu na oczku wodnym – wtedy to zostaje zapewniona prawidłowa wymiana gazowa w wodzie.
Zima w ogrodzie, gdy spadnie śnieg, to naprawdę magiczny czas. Jednak pora wczesnej wiosny, to okres kiedy naprawdę możemy zacząć się cieszyć pięknem drzew i krzewów, które wkrótce rozkwitną w całej swojej okazałości. Wtedy to możemy skorzystać z szerokiej oferty, jaką ma sklep ogrodniczy eGarden. Dzięki różnym produktom możemy zadbać o ogrodowe rośliny, zasadzić nowe czy też, gdy lato będzie się miało ku schyłkowi, przygotować pyszne przetwory i wina. Do tych ostatnich wystarczy nastaw z owoców rosnących w naszym ogrodzie i pożywka dla drożdży