Chcesz wziąć pożyczkę ratalną? Sprawdź, czy cię na nią stać

pozyczka

Nasze zarobki zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia. Mało kto otrzymuje pensję, z której byłby zadowolony. To problem, któremu w łatwy sposób można zaradzić, biorąc pożyczki ratalne. Zanim zdecydujemy się złożyć wniosek, warto sprawdzić, czy nasz budżet będzie w stanie udźwignąć dodatkowe zobowiązanie.

Oblicz zdolność kredytową

W przypadku starania się o wsparcie finansowe, najważniejsza jest nasza zdolność kredytowa. To od niej zależy, czy będziemy w stanie uregulować płatności, czy też nie. Dla pożyczkodawców to również bardzo istotna kwestia, dlatego dokładnie weryfikują nasze możliwości spłaty chwilówki lub pożyczki ratalnej. Nie chcą mieć problemów z nierzetelnymi klientami, którzy nie będą w terminie regulować płatności. To dla nich duże utrudnienie, ponieważ muszą przesyłać monity, wszczynać postępowanie windykacyjne, a nawet – zadecydować, że do działania powinien przystąpić komornik.
Z tego względu zanim złożymy wniosek, powinniśmy sprawdzić swoją zdolność kredytową. Możemy wykorzystać do tego dostępne na wielu stronach specjalne kalkulatory, dokonujące potrzebnych obliczeń. Uwzględniają czynniki, które biorą pod uwagę instytucje finansowe. Kalkulatory pokazują, na jaką pożyczkę nas stać. Kluczowy wpływ na ostateczną ocenę będą mieć nie tylko nasze dochody, ale również forma zatrudnienia, wiek, aktualne zobowiązania, liczba członków rodziny zamieszkujących gospodarstwo domowe oraz okres spłaty pożyczki, jaką zamierzamy wziąć.

Nie pożyczaj zbyt wysokich kwot

Jeśli chcemy wziąć pożyczkę ratalną, nie powinniśmy pożyczać zbyt wysokich kwot. Zobowiązania o większych wartościach mocno obciążają nasz budżet, przez co możemy mieć problem z wydatkami na bieżące potrzeby. Co prawda, można zdecydować się na dłuższy okres kredytowania, ale wtedy na dłużej wiążemy się z pożyczkodawcą. Większe są też dodatkowe koszty, dlatego musimy zadecydować, na czym najbardziej nam zależy.
O jakie kwoty można się starać? W przypadku pożyczek ratalnych to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto sprawdzić chociaż kilka propozycji wsparcia finansowego, aby dokonać najlepszego wyboru. Co istotne, w przypadku pierwszej pożyczki nie zawsze możemy starać się o maksymalną wysokość. Dopiero przy drugiej albo nawet kolejnej umowie dozwolone będzie ubieganie się o najwyższe kwoty.

Ureguluj niespłacone zobowiązania

To, czy stać nas na pożyczkę, zależy w głównej mierze od naszej zdolności kredytowej. Tak jak wcześniej wskazaliśmy, niewątpliwie wpływają na nią bieżące zobowiązania. Dlatego w celu poprawy stanu naszego budżetu, powinniśmy jak najszybciej uregulować płatności, które na nas ciążą. Bez względu na to, czy jest to kredyt w banku, czy pożyczka w innej instytucji finansowej, zazwyczaj możemy wyrównać świadczenia przed czasem. Wystarczy zadzwonić do Biura Obsługi Klienta firmy, w jakiej zaciągnęliśmy zobowiązanie i zapytać o szczegóły wcześniejszych spłat. Zostaniemy poinformowani o wielkości pozostałej do uregulowania kwoty. Zapewne tak jak w przypadku wcześniejszych rat, będziemy musieli po prostu dokonać przelewu.

Porównywarka pożyczek na raty wskaże ci dobre oferty

Porównywarki pożyczek na raty pokazują, które oferty znajdują się na najwyższych pozycjach. Zestawiane propozycje porównywane są pod względem różnych elementów. Niewątpliwie znaczące są prowizja i oprocentowanie pożyczki, które wpływają na wielkość raty, jaką będziemy zobligowani spłacać. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości, np. wcześniejszą spłatę czy – wręcz przeciwnie – wydłużenie okresu kredytowania.
Porównując zobowiązania, będziemy mieć pewność, że nie podejmiemy nieprzemyślanych decyzji. Wzięcie pożyczki, której nie będziemy w stanie zwrócić, może skutkować staraniem się o kolejną. W końcu nasze działania doprowadzą do spirali zadłużenia. Uregulowanie długu stanie się wręcz niemożliwe, jeśli nie podejmiemy jak najszybszych działań. Co najważniejsze – w takiej sytuacji trzeba przestać się zapożyczać. Musimy ustalić kolejność spłaty zobowiązań, ograniczyć swoje wydatki, rezygnując na jakiś czas nawet z drobnych przyjemności i – jeśli damy radę – zacząć oszczędzać, chociaż drobne kwoty. W ten sposób powoli wyjdziemy z kłopotów, a następnym razem będziemy rozsądniej brać pożyczki, sprawdzając, czy na pewno nas na nie stać.