Numer księgi wieczystej – jak go znaleźć?

numer_ksiegi_wieczystej_jak_znalezc_ustalic

fot. pexels.com

Chcesz nabyć mieszkanie lub działkę? Przed zakupem zapoznaj się z treścią księgi wieczystej. Czy wiesz, że wcale nie musisz prosić sprzedającego o numer KW? Numer księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu. Dowiedz się, jak to zrobić.

 

Czym jest księga wieczysta mieszkania lub działki?

Księgi wieczyste to publiczny rejestr (baza informacji), który prezentuje stan prawny nieruchomości. Księga wieczysta prowadzona jest osobno dla każdej nieruchomości – to dokument w całości poświęcony konkretnemu mieszkaniu, działce czy lokalowi komercyjnemu. Aktualnie ten rejestr jest udostępniany elektronicznie na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Każda księga wieczysta, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, składa się z tych samych elementów – są to:

  • okładka – umieszcza się na niej podstawowe informacje, w tym numer księgi wieczystej i nazwę sądu, który ją prowadzi;
  • dział I-O – to część działu I, w którym można znaleźć informacje choćby o oznaczeniu nieruchomości (numer działki, położenie, sposób korzystania);
  • dział I-Sp – to również część działu I, która zawiera spis praw związanych z własnością;
  • dział II – dział, w którym znajdują się informacje o aktualnych właścicielach nieruchomości;
  • dział III – dział służący wykazaniu praw, roszczeń i ograniczeń dotyczących nieruchomości;
  • dział IV – w tym dziale wykazuje się ustanowione na nieruchomości hipoteki (np. gdy nieruchomość została zakupiona na kredyt).

Z jakich elementów składa się numer księgi wieczystej?

Zapoznanie się z treścią księgi wieczystej za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości jest możliwe, o ile użytkownik zna numer księgi wieczystej. Numer ten składa się z trzech elementów, są to:

  • oznaczenie sądu prowadzącego księgę wieczystą – cztery pierwsze znaki numeru księgi wieczystej, po których pojawia się pierwszy ukośnik;
  • indywidualny numer księgi wieczystej – to osiem kolejnych cyfr, po których pojawia się drugi ukośnik;
  • cyfra kontrolna – ostatni znak.

Chcesz sprawdzić, jak wygląda przykładowy numer księgi wieczystej? Zajrzyj do artykułu szczegółowo omawiającego tematykę budowy numeru KW: https://ksiegi-wieczyste.org/numer-ksiegi-wieczystej/.

Jak ustalić numer księgi wieczystej bez wychodzenia z domu?

Nie znasz numeru księgi wieczystej, z którą chcesz się zapoznać? Możesz go ustalić na dwa sposoby – w urzędzie lub online. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego drugiego rozwiązania (przez internet), które jest zdecydowanie wygodniejsze.

Z myślą o osobach, które nie znają numeru księgi wieczystej, powstało specjalne rozwiązanie – wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Narzędzie to pozwala wyszukać numer księgi wieczystej zarówno po adresie, jak i numerze działki. Wystarczy zatem znać tylko jedną z wymienionych informacji, aby w zaledwie kilka minut poznać ciąg znaków i cyfr składających się na numer księgi wieczystej prowadzonej dla wybranej nieruchomości.

Korzystanie z wyszukiwarek ksiąg wieczystych jest bardzo proste – wystarczy:

  • podać adres nieruchomości lub numer działki;
  • wybrać księgę wieczystą – pod danym adresem może być prowadzona więcej niż jedna księga;
  • dokonać opłaty – narzędzia te są udostępniane na zasadach komercyjnych.

Kolejnym krokiem jest lektura księgi wieczystej. Jeżeli chcesz kupić nieruchomości i nie wiesz, jak czytać KW, skorzystaj z pomocy specjalisty – prawnika, którego specjalizacją są nieruchomości.