Oprocentowanie stałe i zmienne w kredytach – wyjaśniamy

oprocentowaniestaleizmienne

Stoisz przed decyzją jaki rodzaj kredytu hipotecznego wybrać? Oprocentowanie stała czy zmienne? Co (i dla kogo) lepiej się sprawdzi w 2022 roku? Zapraszamy do lektury.

 

Wybór odpowiedniego kredytu nigdy nie był prostym zadaniem – zwłaszcza jeśli w perspektywie mamy 20-30 lat spłacania. Okazuje się, że jedna błędna i zbyt pochopnie podjęta decyzja, może zaważyć jego opłacalności i narazić nas na wyższe miesięczne koszty raty. Większość kredytobiorców decyduje się na takie zobowiązanie z prostej przyczyny – aby poprawić swoją sytuację mieszkaniową, a co za tym idzie, nie chcemy, by kredyt stał się dla nas dodatkowym obciążeniem ponad nasze możliwości. Najwięcej wątpliwości wzbudza zawsze jego oprocentowanie. To od niego zależy, czy kredyt rzeczywiście będzie optymalnym wyborem – zwłaszcza przy obecnej wysokości stóp procentowych i kolejnych, prognozowanych wzrostach. Wobec tego czym jest oprocentowanie stałe, a czym zmienne? Jaki kredyt wybrać: z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?

Oprocentowanie stałe w kredytach

Oprocentowanie stałe w kredytach jest bardzo proste do wyjaśnienia. Jak sama nazwa wskazuje, kredyt ten będzie charakteryzował się stałą stopą procentową. W praktyce oznacza to, że rata kredytu będzie przez cały (bądź określony przez bank) okres jego trwania dokładnie taka sama. Nie mają tu znaczenia czynniki zewnętrzne czy sytuacje na rynku finansowym. Co jest jednak najważniejsze, stałe oprocentowanie kredytu jest również niezależne od zmiany stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wobec tego zwykle oprocentowanie stałe jest nieco wyższe niż oprocentowanie zmienne. Niemniej jednak pamiętajmy również, że rata kredytu dalej pozostanie taka sama, nawet w momencie, kiedy stopy procentowe będą spadać. Wówczas nie możemy liczyć na obniżkę.

Oprocentowanie zmienne w kredytach

Przeciwieństwem oprocentowania stałego jest analogicznie oprocentowanie zmienne. Tego typu kredyty zwykle są uważane za bardziej „ryzykowne”, a co za tym idzie mogą dziś zniechęcać przyszłych nabywców. Kredyt z tym oprocentowaniem bazuje na zmienności stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli zadecyduje ona o zmniejszeniu lub zwiększeniu stóp procentowych, wówczas zmianie będzie ulegać również rata kredytu. Zmienne oprocentowanie jest ustalane na podstawie parametru jakim jest stawka WIBOR i to właśnie ona najczęściej prowadzi do zawirowań w zakresie wysokości raty kredytu. Wyróżnia się WIBOR3 i WIBOR6, czyli aktualizowanie raty kredytu odpowiednio co 3 lub co 6 miesięcy.

Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, który rodzaj oprocentowania kredytu będzie dla nich korzystniejszy. W pierwszym przypadku rata się nie zmieni, w drugim zaś może się ona obniżyć, ale także i wzrosnąć.

Jaki rodzaj kredytu wybrać?

Jeśli mimo wszystko nie wiesz jaki kredyt wybrać: z oprocentowaniem stałym czy zmiennym, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z doświadczonym ekspertem (doradcą) kredytowym jak np. mdyrda.pl. Przeanalizuje on Twoją sytuację finansową, a następnie pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie. Co więcej pomoże on również w formalnościach i ich dopełnieniem w związku z wnioskowaniem o kredyt – a wszystko to całkowicie bezpłatnie.