PRZEKSZTAŁCENIE SPÓŁKI JAWNEJ W SPÓŁKĘ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

przeksztalceniesjwsp.zo.o.

Spółki prawa handlowego mogą zasadniczo bez większych przeszkód zmieniać swoją formę prawną.. Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Również spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. W takim wypadku, do tego ostatniego przekształcenia stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową, z tym że do skutków przekształcenia stosuje się art. 26 § 5 KSH.

 

Należy jednak pamiętać, że nie może być przekształcana spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości. Dodatkowo miejmy na uwadze, że spółka przekształcona nie może powstać przez jej zawiązanie przy wykorzystaniu wzorca umowy.

Dodatkowo przepisy Kodeksu spółek handlowych wskazują, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą). Jest to tzw. przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową.

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (jest to tzw. dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśli spółkę przekształcaną.

W przypadku gdy zmiana brzmienia nazwy spółki dokonywana w związku z przekształceniem nie polega tylko na zmianie dodatkowego oznaczenia wskazującego na charakter spółki (a więc na jej formę prawną), spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy obok nowej firmy z dodaniem wyrazu „dawniej”, przez okres co najmniej jednego roku od dnia przekształcenia.

Przeczytaj również więcej na temat przekształceń:  https://lawboxfirm.com/przeksztalcenie-spolki-komandytowej-w-spolke-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia/

JAK WYGLĄDA PROCEDURA PRZEKSZTAŁCENIA SPÓŁKI JAWNEJ W SPÓŁKĘ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Spółka jawna jest spółką osobową, zaś spółka z o.o. należy do spółek kapitałowych. W związku powyższych prócz ogólnych zasad jakie statuuje dotyczących przekształceń, musimy również wziąć pod uwagę przepisy odnoszące się do przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową.

W przypadku spółki jawnej w sprawie przekształcenia powinna zapaść jednomyślna uchwała wszystkich wspólników.

Dwie procedury – pełna (tradycyjna) i uproszczona

Sama procedura przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może odbywać się w trybie pełnym (tradycyjnym) albo w tzw. trybie uproszczonym. Ten ostatni nie zawsze znajdzie zastosowanie. Można go zastosować jedynie w sytuacji, gdy wszyscy wspólnicy w spółce jawnej są uprawnieni do prowadzenia jej spraw. Jeśli umowa spółki jawnej stanowi, że nie wszystkim wspólnikom przysługuje takie prawo, to w takim przypadku przekształcenie będzie należało przeprowadzić w trybie pełnym. Alternatywą może być uprzednia zmiana umowy spółki jawnej w zakresie wskazania wspólników uprawnionych do prowadzenia spraw spółki, a dopiero potem rozpoczęcie procedury przekształcenia w trybie uproszczonym.

Tryb uproszczony nakłada o wiele mniej obowiązków niż tryb pełny. Przede wszystkim nie musimy przygotowywać planu przekształcenia. Nie jest również wymagane dosyć sformalizowane zawiadomienie wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu. I wreszcie, nie muszą zostać zachowane procedury w zakresie umożliwienia wspólnikom wglądu do dokumentów spółki.

Bezwzględnie jednak należy przygotować projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki, projekt umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia. Należy również podjąć uchwałę o przekształceniu, a następnie dokonać złożenia wniosku rejestrowego do KRS o wpis przekształcenia do rejestru przedsiębiorców.

Tryb pełny zdecydowanie jest bardziej sformalizowany i wymaga przestrzegania określonych zasad. Przekształcenie należy rozpocząć od przygotowania planu przekształcenia z odpowiednimi załącznikami, a więc z:

  • projektem uchwały o przekształceniu,

  • projektem umowy spółki z o. o.,

  • sprawozdaniem finansowym sporządzonym specjalnie dla celów przekształcenia.

Po przygotowaniu planu przekształcenia z załącznikami, należy dokonać zawiadomienia wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu spółki. Pamiętajmy, że zawiadomienie musi być wysłane do wszystkich wspólników. Samo zaś zawiadomienie musi nastąpić dwukrotnie w określonych odstępach czasu. Pierwsze zawiadomienie powinno nastąpić nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia uchwały, a drugie w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia.

Przeczytaj również więcej na temat przekształceń:  https://lawboxfirm.com/przeksztalcenie-osoby-fizycznej-w-spolke-z-o-o/

Następnie, należy podjąć uchwałę o przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej formy, ponieważ wspomniana uchwała ta musi być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza oraz powinna zawierać określone elementy. Kodeks spółek handlowych wskazuje, że uchwała ta powinna zawierać przynajmniej:

1) formę prawną spółki, w jaką spółka zostaje przekształcona;

2) wysokość kapitału zakładowego w spółce z o.o.,

3) zakres praw przyznanych osobiście wspólnikom uczestniczącym w spółce przekształconej, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane;

4) nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej,

5) zgodę na plan przekształcenia, a także na proponowane brzmienie umowy spółki przekształconej.

Podjęcie uchwały o przekształceniu zastępuje zawarcie umowy spółki przekształconej albo zawiązanie przekształconej spółki akcyjnej oraz powołanie organów spółki przekształconej.

Po wykonaniu wszystkich wskazanych czynności należy złożyć do sądu rejestrowego wniosek o wpis przekształcenia. Wniosek wnoszą wszyscy członkowie zarządu. Obecnie wniosek rejestrowy składa się jedynie za pośrednictwem systemu PRS. Nie można już składać wniosków w formie papierowej.

O przekształceniach spółek dowiesz się również więcej na blogu kancelari LawBox Firm: https://lawboxfirm.com/