Sprzedaż dzieła przez dom aukcyjny – plus i minusy

Auction Gavel Public Sale

Współpraca z domem aukcyjnym przy sprzedaży dzieła niesie wiele korzyści. Podstawową jest ta, że to po stronie domu aukcyjnego pozostaje przygotowanie licytacji oraz spopularyzowanie jej wśród potencjalnych nabywców. Właściciel nie ponosi kosztów związanych ze sprzedażą, a jedynie czerpie zysk ze zbycia dzieła. Czy warto wystawiać obrazy w domach aukcyjnych i z jakim ryzykiem należy się liczyć?

Co zyskujemy sprzedając z domem aukcyjnym

Zyskujemy przede wszystkim na czasie. Zorganizowana aukcja z dużym prawdopodobieństwem zakończy się sprzedażą dzieła. Jeśli dodatkowo jest odpowiednio przygotowana: dom aukcyjny zadba promocję, zaproszenie potencjalnych kupców, spopularyzowanie akcji, możemy osiągnąć wyższą cenę ze sprzedaży niż zakładana.

Co więcej, dom aukcyjny podejmuje się zwykle profesjonalnej wyceny dzieła. Rzeczoznawca, na podstawie czynników wartościujących takich jak sława autora, technika wykonania, pochodzenie i historia dzieła czy podstawowa – unikalność, określa wartość dzieła oraz, na podstawie doświadczenia, wskazuje minimalną kwotę ze sprzedaży. Wycena jest takim etapem, na którym warto zaufać profesjonalistom.

Często właściciel obrazu jest do niego mocno przywiązany ze względów sentymentalnych, obecność w rodzinie od pokoleń, przekonania o wartości wyższej niż zaproponowana przez rzeczoznawcę. Właściciel ma oczywiście wpływ na cenę dzieła. Jeśli jednak okażę się zbyt wysoka i obraz nie znajdzie nabywcy podczas aukcji, może znacznie stracić na wartości. Zjawisko to nazywane jest efektem spalenia.

 

 

Dom aukcyjny dopełnia też wszelkich formalności związanych ze sprzedażą. Odpowiada za umowę z nabywcą, jak również umowę komisową w momencie przejęcia dzieła od właściciela. Zobowiązany jest również do zapewnienia dziełom sztuki odpowiednich warunków przechowywana i bezpieczeństwa.

Ryzyko…

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że dom aukcyjny zarabia na sprzedaży dzieła sztuki. Nawet jeśli dzieło zostało sprzedane za cenę minimalną, dom pobierze od kupującego opłatę aukcyjną. Z jednej strony właściciel unika dzięki temu efektu spalenia, z drugiej, oczywistym jest, że zależy mu na sprzedaży za możliwie najwyższą kwotę.

Ryzyka sprzedaży za cenę niezadowalającą właściciela można jednak uniknąć. Po pierwsze, należy wybierać domy aukcyjne z renomą, cieszące się uznaniem, a także mające duże doświadczenie w aukcjach. Takim jest na przykład Dom Aukcyjny Desa UNICUM, organizujący wiele licytacji, ale także cieszący się opinią sprzedaży za cenę równą lub wyższą kwotom szacunkowym.

Po drugie, przystępując do współpracy z domem aukcyjnym właściciel zawsze może określić cenę minimalną, poniżej której nie zgadza się na sprzedaż. Jeśli dzieło nie zostanie sprzedane, właściciel nie zostanie obarczony żadnymi kosztami. Straci jednak organizator licytacji, który wcześniej musiał zainwestować w jej promocję oraz poświęcić czas na formalności związane z zaaranżowaniem aukcji.

Jedynym ryzykiem dla właściciela jest więc w tej sytuacji wspominany wyżej efekt spalenia, jeśli dzieło się nie sprzeda. Wówczas najprawdopodobniej dzieło straci na wartości. Rozsądnie podchodźmy zatem do wyceny. Korzystajmy z profesjonalnych porad, a jeśli mamy wątpliwości, pamiętajmy, że zawsze możemy udać się również do niezależnego rzeczoznawcy.