Czy wiesz, jakie dokumenty są potrzebne do założenia spółki z o.o.? Sprawdź, aby uniknąć problemów w przyszłości

laptop-3196481_1280

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to ekscytujący krok w karierze każdego przedsiębiorcy. Jedną z popularnych form prowadzenia biznesu w Polsce jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Oferuje ona wiele korzyści. Jednak, aby móc cieszyć się tymi zaletami, niezbędne jest spełnienie szeregu wymogów formalnych, w tym zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Proces ten może wydawać się skomplikowany, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jakie dokumenty przygotować, aby założenie spółki z o.o. przebiegło sprawnie i bez zbędnych przeszkód.

 

Co musisz wiedzieć o sp. z o.o. na start?

 

Spółka z o.o. to typ spółki kapitałowej, która posiada osobowość prawną i może być tworzona przez osoby fizyczne lub prawne, niezależnie od ich narodowości czy miejsca zamieszkania, o ile cel, dla którego jest zakładana, jest zgodny z prawem.

 

Sp. z o.o. może być atrakcyjna dla osób chcących mieć kontrolę nad zarządzaniem firmą i ograniczać swoje ryzyko finansowe do wysokości włożonego kapitału.

 

Aby zainicjować działalność spółki z o.o., potrzebny jest minimalny kapitał zakładowy wynoszący 5 tysięcy złotych.

 

Rejestracja spółki z o.o. odbywa się poprzez wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, który wymaga złożenia odpowiedniego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.

 

Rejestracja spółki z o.o. – jakie dokumenty przygotować?

 

Od 1 lipca 2021, wnioski o rejestrację spółki z o.o. muszą być składane wyłącznie elektronicznie, przez Portal Rejestrów Sądowych lub system teleinformatyczny S24. W Portalu Rejestrów Sądowych wniosek można złożyć, jeśli umowa spółki została zawarta u notariusza, natomiast system S24 służy do rejestracji spółek, które korzystają ze wzorca umowy dostępnego w tym systemie. W obu przypadkach wymagane jest założenie konta użytkownika i autoryzacja za pomocą podpisu kwalifikowanego, zaufanego lub osobistego.

 

Wniosek o rejestrację w KRS może przygotować każda osoba posiadająca konto w wybranym systemie, ale podpisać go mogą wyłącznie wszyscy członkowie zarządu lub pełnomocnik procesowy spółki. Wniosek powinien zawierać informacje takie jak nazwa i adres siedziby spółki, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, dane członków zarządu i sposób reprezentacji spółki.

 

Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

 

  • Oświadczenie zarządu o wniesieniu wkładów przez wszystkich wspólników;
  • Listę wspólników z danymi i wartościami nominalnymi ich udziałów;
  • Listę członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu;
  • Nazwiska i adresy członków zarządu lub prokurentów;
  • Dokument o powołaniu członków organów spółki, o ile nie wynika on z aktu notarialnego;
  • Oświadczenie o wyrażeniu zgody na powołanie dla członków zarządu lub prokurentów;
  • Pełnomocnictwo i dowód opłaty za pełnomocnictwo, jeśli wniosek składa pełnomocnik.

 

Sp. z o.o. – jakie ma korzyści?

 

Sp. z o.o. jest jedną z najchętniej wybieranych. Dzieje się tak za sprawą jej wielu zalet. Do najważniejszych z nich należą:

 

Zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.):

 

  • Ograniczona odpowiedzialność wspólników — wspólnicy nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki, co chroni ich majątek prywatny;
  • Możliwość założenia jednoosobowej spółki — umożliwia to prowadzenie działalności na większą skalę z ograniczonym ryzykiem gospodarczym;
  • Rejestracja przez Internet — proces założenia spółki może być wykonany online, co jest wygodniejsze i może zmniejszać koszty;
  • Niski kapitał zakładowy — wymagany minimalny kapitał zakładowy wynosi 5 tys. zł, co jest dostępne dla wielu przedsiębiorców;
  • Brak obowiązku płacenia składek ZUS — dotyczy to wszystkich wspólników z wyjątkiem jednoosobowej spółki z o.o.;
  • Korzyści podatkowe przy sprzedaży — dochód z tytułu sprzedaży udziałów jest opodatkowany na poziomie 19%, co może być korzystniejsze niż w przypadku spółek osobowych;
  • Podatek CIT w wysokości 9% – dla małych podatników, co jest atrakcyjne dla spółek z mniejszymi przychodami;
  • Możliwość skorzystania z CIT estońskiego — brak obowiązku podatkowego w CIT przy reinwestowaniu zysków;
  • Dowolność celu działalności — spółka może być założona w dowolnym celu, nie tylko gospodarczym;
  • Łatwość zmiany wspólnika — możliwość sprzedaży części udziałów bez konieczności wycofywania się z całego przedsięwzięcia.

 

_________________________________________________________________________

 

Poznawanie i stosowanie prawa gospodarczego jest niezbędne dla funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem niewielkiego przedsiębiorstwa, czy kierujesz dużą korporacją, wiedza na temat prawa gospodarczego jest obowiązkowa.

 

Jeśli planujesz założyć spółkę z o.o., ale nie do końca wiesz, jak się za to zabrać i jakie dokumenty przygotować oraz poszukujesz Kancelarii Prawnej w Legionowie, to zapraszamy do kontaktu z nami, m.in. przez stronę internetową: https://jablonscy-adwokaci.pl/.

 

adwokat Łukasz Jabłoński