Beskidy to jedno z najbardziej znanych polskich pasm górskich. Rozciąga się mn.w. od trójstyku granic polskiej, czeskiej i słowackiej na zachodzie, aż do ukraińskiej części Bieszczad na wschodzie. Co ważne – częścią Beskidów nie są Tatry. Oprócz szlaków, czystego powietrza i urokliwych widoków warto też odwiedzić tutejsze miasta i miasteczka, leżące u podnóża tego pasma, takie jak Szczyrk, Ustroń, Bielsko-Biała czy Wisła.
Beskidy – olbrzymia różnorodność, która zapewni Ci to, czego potrzebujesz
Jak już wyżej wspomnieliśmy, Beskidy to dość spora grupa pasm górskich, rozciągająca się na przestrzeni około 600 km. Składa się z wielu mniejszych części składowych, leżących na terytoriach Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy. Do najważniejszych beskidzkich pasm znajdujących się na terenie naszego kraju należą: Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Beskid Średni, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski i Bieszczady. Każde z tych pasm dzieli się na kilka mniejszych części, które charakteryzuje się nieco innymi cechami.
W jakie miejsca warto wybrać się w Beskidach?
Dla lubiących wyzwania świetna będzie wyprawa w Beskid Żywiecki. Znajduje się tam najwyższy szczyt Beskidów – Babia Góra – wznosząca się na wysokość 1725 m n.p.m. Beskidy Żywieckie biorą swoją nazwę oczywiście od miejscowości Żywiec. Określenie „Żywiec” jest dobrze znane większości Polaków – znana marka wody butelkowanej i piwa wywodzi się właśnie z tego miasta.
Te dwa znane towary pochodzące z Żywca są produkowane dzięki obecności w pobliżu licznych źródeł górskich bogatych w minerały. Oczywiście mówiąc o beskidzkich pasmach, nie można nie wspomnieć o Bieszczadach – te dzikie, nieprzebyte tereny pozwolą naprawdę cieszyć się naturą i podziwiać jej piękno.
Stolica polskich skoków narciarskich. Dlaczego warto wybrać się do Wisły?
Pomiędzy Beskidem Śląskim a Żywieckim leży miejscowość Wisła. Nazwa tego małego miasteczka nie jest przypadkowa – to właśnie stąd wypływają Czarna i Biała Wisełka, które łącząc się, tworzą naszą największą polską rzekę. W Polsce miejscowość Wisła jest oczywiście znana jeszcze z tego powodu. Właśnie w tym mieście urodził się Adam Małysz.
Choć najlepszy polski skoczek narciarski przeszedł już dawno na emeryturę, wspomnienia „małyszomanii” nadal są żywe w naszym kraju. Wszyscy fani tej dyscypliny powinni obejrzeć muzeum poświęcone tej postaci. Znajdują się tam narty Małysza oraz liczne zdobyte przez niego trofea. Walory turystyczne Wisły są doceniane przez Polaków od dziesięcioleci. Na początku lat trzydziestych ubiegłego stulecia wzniesiono tu Zamek Prezydencki dla Ignacego Mościckiego. Pełni on funkcję rezydencji Prezydenta RP również dzisiaj.
Jak znaleźć noclegi w Wiśle? Ile mogą kosztować wakacje w Beskidach?
Jednym z wygodnych sposobów na znalezienie noclegu w Wiśle, Szczyrku, Bieszczadach i innych ważnych lokacjach Beskidów są portale łączące oferty hoteli i apartamentów. Do takich stron należy m.in. Dreamapart.pl. Dzięki nim w bardzo łatwy sposób znajdziesz najlepsze oferty noclegowe w dowolnym miejscu w Polsce. Szukając idealnego apartamentu, możemy się przekonać, że w zależności od jakości, ceny mogą wahać się już od 100 zł do 200 zł za osobę.
Oczywiście do tego należy doliczyć wyżywienie i ewentualne atrakcje. Wstęp do muzeów i innych podobnych miejsc może być płatny od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jeżeli zatem chcemy zaoszczędzić jak najwięcej, to zawsze pozostaje samo chodzenie po górach – jest to darmowa aktywność, która potrafi dostarczyć niesamowitych i zapierających dech w piersiach przeżyć. Oczywiście po długiej górskiej wędrówce dobrze jest wypocząć w schronisku czy hotelu. Noclegi Wisła – dreamapart.pl zapewnią nam odpowiedniej jakości komfort, byśmy mogli wypocząć po intensywnym zwiedzaniu Beskidów.