Ścieżka Edukacyjna Przyrodniczo-Leśna w Lasach Legionowskich

DSC08105

 

Na terenie Lasów Legionowskich na przedłużeniu ul. Zakopiańskiej od Legionowa znajduje się piękna, pouczająca Ścieżka Edukacyjna Przyrodniczo-Leśna. 22 kolorowe, czytelne tablice z pięknymi zdjęciami i mądrymi tekstami zachęcają do oglądania i czytania.
Warto przy każdej się zatrzymać. W przystępny sposób informują one nas o ekosystemie leśnym, o drzewach, jakie tu występują, o ptakach i ssakach, mieszkańcach tego rezerwatu, o ich tropach, o roślinach chronionych, o grzybach jadalnych i trujących, o przysmakach, jakie w lesie rosną, przez nas tak lubianych jagodach, malinach, poziomkach, jeżynach. Poczytajmy też, jak się zachować w lesie. Piękne i mądre teksty uczą szacunku dla lasu, z którego korzystamy cały rok, szacunku dla jego mieszkańców i roślin.

Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: nauczycielka przyrody z Zespołu Szkół nr 1 Pani Anna Wojdyła, Przewodniczący Rady Miasta Pan Janusz Klejment oraz Nadleśnictwo Jabłonna. Ścieżkę uroczyście otwarto w październiku 2014 roku przy udziale pomysłodawców, przedstawicieli władz Miasta Legionowo, Starostwa Powiatu Legionowskiego, Urzędu Gminy Jabłonna, Legionowskiego Dekanatu, Nadleśnictwa Jabłonna oraz przedszkolaków i uczniów tutejszych przedszkoli i szkół oraz mieszkańców miasta i okolic. Panowie leśnicy odtrąbili ten fakt uroczyście.

 

 

 

Cała ścieżka liczy 5 kilometrów i została wytyczona w pięknych partiach leśnych. Do wyboru mamy 2 trasy, krótszą i dłuższą. Krótsza obliczona jest na półtorej godziny dla małych dzieci z opiekunami i osób starszych. Dłuższa na około trzy godziny i przeznaczona jest dla młodzieży i dorosłych.

Na ścieżce nie sposób się zgubić, prowadzą nas estetyczne drogowskazy w postaci węży. Po ścieżce można spacerować przez cały rok a szczególnie w długie i ciepłe dni wiosną i latem. Na spacerach i wędrówkach można spotkać wszystkie grupy wiekowe, pieszo, na rowerach, na konikach a zimą na nartach. Pojedynczo, w parach, grupach, całymi rodzinami.

Nauczyciele przyprowadzają tu przedszkolaków i uczniów na zielone lekcje, nauczyciele WF-u na zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, ponieważ ścieżka wytyczona jest w bezpiecznym terenie, w pięknych leśnych partiach do których przylega Rezerwat Przyrody Bukowiec Jabłonowski, którego dwie trzecie powierzchni stanowią lasy mieszane z przewagą dębu i sosny, ale też występuje tu buk i brzoza brodawkowata a czasem i czarna. Wiek pojedynczych dębów i buków przekracza 100 lat. W niższych partiach występuje jałowiec, zielone połacie borówki czarnej, wrzosowisk tak pięknie kwitnących w sierpniu, a także poziomki, jeżyny, maliny. W maju pachnie konwalia.

Edukacja leśna społeczeństwa to jeden z priorytetów Lasów Państwowych, ponieważ ścieżka Edukacyjna Przyrodniczo-Leśna uczy rozsądnego obcowania z naturą, uczy i wychowuje przyszłe pokolenia, które muszą zadbać o nasze lasy, nie dopuścić do ich dewastacji i rabunkowej gospodarki. To jest dom ptaków i ssaków i innych gatunków, które tu żyją i korzystają z walorów lasu.

A oto tytuły tablic znajdujących się na Ścieżce Edukacyjnej: Ścieżka edukacyjna przyrodniczo leśna; Zasady zachowania się w lesie; Rośliny chronione; Ptaki leśne; A gdyby tak na grzyby; Leśne przysmaki; Małe i duże ssaki leśne; Rola lasu; Tropy zwierząt; Piętra w lesie i ich mieszkańcy; Źródliska rzek i mokradła; Płazy i gady; Ekologiczna rola lasu; Rozpoznać drzewo każdy może; Ptasia stołówka. Ptasie mieszkanie; Cztery pory roku w lesie; Pozyskiwanie i wywóz drewna z lasu; Fazy życia lasu; Ekosystem lasu; Ochrona gatunkowa nietoperzy; Jak leśnicy chronią i pielęgnują las; Rok pracy leśnika;

Przy każdej z tych tablic warto się zatrzymać, obejrzeć zdjęcia, przeczytać ciekawe teksty napisane przez fachowców i opiekunów lasów tych, którzy na co dzień wykonują piękny zawód leśnika z pożytkiem dla nas i otaczającej nas zieleni.

Krystyna Bartosik