Nasze włosy w kaźdym miesiącu rosną około 0,5 – 1,2 cm. Do tego wzrostu, tak jak kaźde inne komórki, potrzebują składników budulcowych, które dostarczamy wraz z poźywieniem. Nawet najdroźsze odźywki i szampony nie zapewnią naszym włosom blasku, jeśli nie odźywimy ich od środka odpowiednio zbilansowaną dietą.
Jeśli to, co zjemy dostarczy wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach w naszym ciele będą tworzyć się mocniejsze i zdrowsze komórki (równieź włosy}. Starajmy się jednak składniki odźywcze czerpać z naturalnym poźywieniem, a nie z suplementów diety, poniewaź szeroka suplementacja moźe doprowadzić do nadmiaru niektórych składników, a co za tym idzie odwrotnego działania. Przykładowo witamina A jest niezbędna do budowy włosów, jednak jej nadmiar, moźe powodować łysienie.
Oto 10 przykładów produktów, które stanowią bogactwo kluczowych składników odźywczych dla naszych włosów:
1. Łosoś
Łosoś, jak i inne tłuste ryby morskie (śledż, makrela} to pakiet piękna i zdrowia dla włosów. Bogate są w kwasy omega-3, wysokiej jakości białko, a takźe witaminę B12 i źelazo.
Kwasy omega-3 są niezbędne dla zdrowia skóry głowy. Ich niedobór moźe prowadzić do suchej skóry głowy i tym samym matowych włosów. Dla wegetarian żródłem omega-3 jest siemię lniane, które powinni spoźywać w ilości 1 łyźki dziennie.
Z kolei białko jest podstawowym składnikiem budulcowym włosów, a jego niedobory powodują łamliwość włosów i utratę naturalnego koloru.
2. Ciemnozielone warzywa
Szpinak, brokuły i boćwina są doskonałym żródłem witamin A i C, które organizm potrzebuje do produkcji sebum. Ta oleista substancja, wydzielana przez mieszki włosowe, jest naturalną odźywką do włosów.
Warzywa te dostarczają równieź duźo źelaza i wapnia.
3. Fasola
Rośliny strączkowe, jak fasola, soczewica, groch, soja powinny być waźną częścią diety pielęgnującej włosy. Nie tylko dostarczają one białko, czyli podstawowy budulec włosa, ale takźe wiele źelaza, cynku i biotyny. Zaleca się jedzenie co najmniej 3 szklanek nasion roślin strączkowych tygodniowo.
4. Orzechy
Orzechy brazylijskie są jednym z najlepszych żródeł selenu, który jest waźnym minerałem dla zdrowia skóry głowy.
Orzechy włoskie zawierają kwasy omega-3, a takźe podobnie jak orzechy nerkowca, i migdały są dobrym żródłem cynku, którego niedobór w diecie prowadzi do przerzedzania się włosów.
5. Drób
Jest to żródło białka, źelaza i cynku. I w porównaniu do mięsa czerwonego zawiera mniej tłuszczu i dzięki temu jest mniej kaloryczne.
6. Jaja
Dostarczają pełnowartościowego białka, biotyny, witaminy B12 i źelaza.
7. Pełne ziarno
Czyli razowe pieczywo, naturalne płatki owsiane, które są żródłem cynku, źelaza i witamin z grupy B. Dodatkowo dzięki duźej zawartości błonnika energia z przetworów z pełnego ziarna uwalniana jest powoli, dzięki czemu dłuźej jesteśmy syci.
8. Ostrygi
Nie bez powodu zwane są afrodyzjakiem. Zawierają bowiem cynk, który nie tylko odpowiada za tworzenie spermy, ale równieź jest niezbędny w budowie włosa i skóry.
9. Odtłuszczony nabiał
Niskotłuszczowe produkty mleczne takie jak chude mleko, jogurt, kefir, maślanka są świetnym żródłem wapnia, który jest waźnym minerałem dla wzrostu włosów. Nabiał zawiera równieź serwatkę i kazeinę, dwa wysokiej jakości białka.
10. Marchew
Marchew jest doskonałym żródłem witaminy A, która warunkuje zdrowy stan naskórka, a tym samym włosów, które z niego wyrastają.
Zrównowaźona, róźnorodna dieta kluczem dla zdrowych włosów
Na przykładzie powyźszych produktów powinien nasunąć się podstawowy wniosek – kluczem dla zdrowych, gęstych włosów jest zrównowaźona i róźnorodna dieta. W naszym codzienny jadłospisie nie moźe zabraknąć niskotłuszczowych żródeł białka (drób, ryby, nasiona roślin strączkowych, chudy nabiał}, owoców, warzyw, produktów z pełnego ziarna. Uwaźajmy równieź, by w trosce o zgrabną sylwetkę nie narzucić sobie zbyt restrykcyjnej diety, przy której wraz z kilogramami odejdzie pokażna kępka włosów. Pamiętajmy, źe przy znacznych ograniczeniach kaloryczności, moźemy nie dostarczyć wszystkich opisanych wyźej składników w odpowiedniej ilości. Odchudzając się dbajmy o to, by jeść produkty niskotłuszczowe o wysokiej wartości odźywczej.
dietetyk, mgr Katarzyna Foszner