Jak działa ręczny gimbal?

gimbal

Każdy właściciel kamery, aparatu fotograficznego bądź smartfona powinien koniecznie rozważyć zaopatrzenie się w gimbal. Jest to bowiem specjalne urządzenie niwelujące wszelkie niepożądane drgania podczas robienia zdjęć czy filmów. Umożliwia zachowanie zarówno osi pionowej, jak i poziomej. Godne polecenia są w szczególności ręczne gimbale ronin, ponieważ gwarantują łatwą obsługę i jednocześnie wysoką funkcjonalność.

 

Ogólna charakterystyka konstrukcji

Gimbal izoluje dany sprzęt od wstrząsów dzięki wbudowanym silniczkom, precyzyjnym czujnikom i żyroskopowi. Jest zatem znacznie bardziej skuteczny w działaniu od standardowego stabilizatora mechanicznego. Z jego pomocą użytkownik uzyskuje płynne ujęcia i estetyczne kadry nawet przy intensywnym ruchu na nierównomiernym podłożu. Najbardziej zaawansowane są modele trójosiowe o podwyższonej odporności na wilgoć, które można z powodzeniem wykorzystywać w ekstremalnych warunkach atmosferycznych oraz terenowych. Oczywiście w sklepach znajdziemy też tańsze wersje jedno- i dwuosiowe.

Aby urządzenie dawało pełną satysfakcję, musi pozwalać na swobodną edycję kluczowych parametrów z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej na telefonie. Chodzi tutaj przede wszystkim o ekspresową zmianę mocy silników i prędkości obrotu. Kolejny niezwykle ważny czynnik wyboru to ładowność określająca maksymalną dopuszczalną wagę montowanego sprzętu.

Świetne rozwiązanie dla turystów i nie tylko

Właściwości ręcznego gimbala sprawiają, że sprawdza się on znakomicie w różnych sytuacjach. Stanowi ogromne ułatwienie dla osób regularnie podróżujących, które uwielbiają uwieczniać wszelkie atrakcje przyrodnicze na fotografiach i krótkich filmikach. Poza tym przydaje się podczas imprez sportowych, koncertów, festynów i nagrywania materiałów na media społecznościowe. Co istotne, nie obciąża nadmiernie dłoni ani kręgosłupa, a przy tym pasuje do klasycznych kamer, kompaktowych kamerek sportowych (zwanych fachowo GoPro), cyfrowych aparatów fotograficznych, bezlusterkowców i smartfonów. Owa swoista uniwersalność niesamowicie podnosi ogólny komfort eksploatacji.

 Na uwagę zasługują zwłaszcza wspomniane już we wstępie ręczne gimbale ronin — głównie z powodu szeregu wartościowych udogodnień, takich jak choćby zwiększona moc silników, funkcja manualnego ustawiania ostrości czy płynne przechodzenie z trybu zwykłego do podwieszonego.

Kilka zasad dotyczących użytkowania

Gimbal jest urządzeniem typowo elektronicznym, w związku z czym wymaga systematycznego zasilania — ze standardowego gniazdka ściennego (w warunkach domowych), ewentualnie zewnętrznego akumulatora albo powerbanku (dwie ostatnie opcje okazują się nieodzowne w trakcie długich wypraw plenerowych). Najmniejszą masę własną posiadają modele dedykowane stricte smartfonom, natomiast najcięższe są modele przeznaczone do mocowania tradycyjnych kamer cyfrowych. Należy więc pamiętać, aby dobrać egzemplarz dostosowany pod względem wagi do rodzaju używanego na co dzień sprzętu. W przeciwnym razie istnieje spore ryzyko jego uszkodzenia.

Jeśli komuś zależy na zindywidualizowaniu stylu korzystania z gimbala, to powinien dodatkowo nabyć zestaw przedłużników, rączek oraz uchwytów.