Kołdra obciążeniowa – sojusznik w walce o dobry sen

spacejoy-vOa-PSimwg4-unsplash-64beb41297a02

Sen to podstawa efektywnego wypoczynku i regeneracji ludzkiego organizmu. Wpływa również na długość życia, prawidłowość metabolizmu, atrakcyjny wygląd i zdolności poznawcze. W czasie snu mózg sortuje wspomnienia i oczyszcza pamięć krótkoterminową. Dzięki temu człowiek jest bardziej produktywny i kreatywny. Dlatego, jeśli pojawiają się jego zaburzenia, warto szukać metod i środków, które przywrócą jego stan referencyjny. Jednym jego z sojuszników może być kołdra obciążeniowe.

 

Kołdra standardowa a kołdra obciążeniowa – identyczny wygląd, różny skład.

Kołdra standardowa to worek z tkaniny wypełnionym lekkim materiałem, takim jak np. pierze, puch czy kulka silikonowa, a następnie przepikowany, aby zapobiec przemieszczaniu się wypełniacza. Kołdra obciążeniowa na pierwszy rzut oka wygląda tak samo. Część wierzchnia uszyta jest z miękkiej, przepuszczającej powietrze tkaniny, takiej jak bawełna, jedwab, len z domieszkami. Wypełnienie jednak, to zupełnie inna historia. W kołdrach obciążeniowych stosuje się granulat szklany lub naturalny żwirek o obłym kształcie – kilkukrotnie płukany i wypalany.

Działanie kołdry obciążeniowej.

Oczywiście jedną z funkcji jakie posiada kołdra obciążeniowa jest również jak w przypadku kołdry standardowej zachowanie odpowiedniej temperatury ciała w czasie snu, przy jednoczesnym nie dopuszczeniu do przegrzania. Na tym jednak podobieństwo się kończy. Kołdra obciążeniowa jest bowiem specjalistycznym produktem terapii sensorycznej, który aktywnie wpływa na jakość snu, niweluje stres i zmniejsza zaburzenia o podłożu sensorycznym.  Wykorzystując swoją masę przyciska ona ciało śpiącego do materaca i stymuluje system czucia głębokiego znajdujący się w mięśniach i ścięgnach. Jednocześnie oddziałuje wyciszająco i uspokajająco na osoby nadmiernie pobudzone, natomiast na osoby spowolnione ma działanie pobudzające. Pośrednio kołdra obciążeniowa wpływa także na równowagę emocjonalną i funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie.

Kołdra obciążeniowa jako środek terapeutyczny.

Terapia snu jest tylko jedną z funkcji wspierających leczenie jakie posiada kołdra obciążeniowa. Dla dorosłych niektórzy terapeuci zalecają ją również przy następujących schorzeniach:

  • zespół niespokojnych nóg
  • pierwsze objawy choroby Parkinsona lub Alzheimera
  • demencja
  • padaczka
  • choroba afektywna dwubiegunowa
  • depresja
  • nerwice o różnym podłożu
  • zespół stresu pourazowego

W przypadku dzieci kołdra obciążeniowa polecana jest w przypadku:

  • ADHD
  • zespołu Aspergera
  • zespołu Tourette’a
  • autyzmu
  • zaburzeń w integracji sensorycznej.

Podkreślić należy, że kołdra obciążeniowa może być stosowana jako środek terapeutyczny tylko w porozumieniu ze specjalistą – terapeutą i nie może zastępować innych specjalistycznych metod i środków leczenia.

Dobór kołdry obciążeniowej.

Najbardziej zalecaną metodą dobierania kołdry obciążeniowej jest oczywiście konsultacja ze specjalistą. Ogólnie określić można, że masa kołdry powinna stanowić ok. 10% masy ciała dorosłego i 10 – 15% masy dziecka. Błędem jest dobieranie jej do rozmiarów łóżka i kupowanie jej „na przyszłość” za ciężkiej lub za lekkiej  –  z myślą o rosnącym dziecku lub dla osoby będącej na diecie. Żeby spełniła swoje zadanie musi być dobrana do aktualnych parametrów użytkownika.

W przypadku alergików warto upewnić się, czy kołdra obciążeniowa została uszyta z materiału antyalergicznego, choć w zasadzie w branży wyrobów medycznych to już standard. Z pewnością jednak lepiej zapytać o ten parametr przed zakupem.

Podsumowując: choć na zdrowy, gwarantujący wypoczynek, regenerację i wspieranie leczenia różnego rodzaju zaburzeń sen wpływ ma wiele czynników „naturalnych” – zaciemnienie sypialni, odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza, krotność jego wymiany, to zastosowanie kołdry obciążeniowej może bardzo go wspomagać. A przy okazji mieć również wartość terapeutyczną