Ręka, na której powinno się nosić zegarek czasem budzi wątpliwości – wyjaśniamy je!
Skąd zwyczaj noszenia zegarka na lewej ręce?
Zwyczajowo przyjmuje się noszenie zegarka na lewej ręce. Skąd takie przyzwyczajenie? Powód jest historyczny. W czasie I wojny światowej zegarki na rękę po raz pierwszy wyparły stosowane wtedy rozwiązanie – zegarki na łańcuszku. Walki wiązały się z koniecznością jak najbardziej praktycznego ubioru, stąd też wygodniej było mieć zegarek, którego nie trzeba było wyciągać za każdym razem z kieszeni. Dlaczego noszono go właśnie na lewej ręce? Większość populacji jest praworęczna i to ta ręka była bardziej narażona podczas walk – za tym szła też możliwość uszkodzenia zegarka, który przecież niejednokrotnie był bardzo cennym akcesorium.
Po wojnie popularność zegarków na rękę utrzymała się, przyjęło się już też, że będą one noszone na lewym nadgarstku. Co więcej, w latach 50-tych przyjęło się również, że zegarek powinien być noszony na lewym ręku dla równowagi – na palcy prawej dłoni nosi się bowiem obrączkę.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż pociąga to za sobą jedno istotne rozwiązanie. Większość zegarków jest projektowana w taki sposób, aby mechanizm można było wygodnie nakręcać prawą ręką – noszenie więc danego modelu na lewym nadgarstku jest tym bardziej wygodne.
Na którym ręku kobieta powinna nosić zegarek?
Noszenie zegarka na lewej ręce jest zwyczajem, nie obowiązującą regułą. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Jeśli więc dla kogoś wygodniejsze jest noszenie czasomierza na prawym nadgarstku – oczywiście może tak zrobić. Czasem jest to nawet dużo wygodniejsze, na przykład dla osób leworęcznych czy podczas treningu sportowego, na którym większej eksploatacji podlega lewa ręka. Zegarek mógłby nie tylko ulec uszkodzeniu, ale przede wszystkim przeszkadzałby w ćwiczeniach. Czasem zwraca się uwaga na zasadę pochodzącą z reguł savoir-vivre. Przyjmuje się, że posiadając drogi zegarek, nie powinno się nosić go na ręce, którą się witamy, bardziej gestykulujemy – mogłoby to zostać odebrane przez drugą stronę jako zbytnia ostentacja.
Wybierając rękę, na której kobieta może nosić zegarek warto również wziąć pod uwagę biżuterię – jeśli mamy dodatki, które kłóciłyby się z zegarkiem na tej samej ręce, a chcemy je założyć na lewy nadgarstek, nie ma przeszkód, aby czasomierz przełożyć.
Dla tego, na której ręce kobieta nosi zegarek nie ma znaczenia konkretny model. Jego wybór powinien być podyktowany gustem, daną stylizacją. Niezależnie od czy wybieramy model klasyczny, nawiązujący do mody vintage (taki jak na przykład Tissot PRX, dostępny tu: https://zegarownia.pl/zegarki-tissot/zegarki-tissot-prx) czy zegarek w stylu casualowym, idealny do sportowych stylizacji (na przykład słynny model G-Shock: https://zegarownia.pl/zegarki-casio/zegarki-g-shock), wybór nadgarstka jest zależny od wygody i upodobań właściciela.
Wiele interesujących modeli damskich dostępnych jest pod linkiem https://zegarownia.pl/. W sklepie znaleźć można renomowane marki i modele z najwyższej półki, które zachwycają designem, precyzją wykonania i dbałością o szczegóły.