Wybór dojrzałego mango: krótki przewodnik dla miłośników tego owocu

pexels-cottonbro-5875696-66f503e39a986

Mango to egzotyczny owoc importowany do Ukrainy z krajów tropikalnych. Głównymi eksporterami tego owocu są Tajlandia, Wietnam, Peru, Kolumbia i Egipt. Każdy kraj ma pewne odmiany, które mają szczególne cechy: kolor, rozmiar, smak, teksturę miąższu itp. Ponieważ jednak mango jest dostępne w tak szerokiej gamie, wybór może być trudny. Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy dane mango jest naprawdę dojrzałe i smaczne, czy też należy wybrać inny owoc. Aby ułatwić zrozumienie, przyjrzyjmy się, jakie cechy należy wziąć pod uwagę przy zakupie.

Główne cechy dojrzałego mango

Ważne jest, aby zrozumieć, że owoce muszą przejść długą drogę, zanim dotrą do ukraińskiego konsumenta. Zwykle zbiera się je na etapie półdojrzałości. Jest to ważne, ponieważ tylko wtedy owoce mogą przetrwać transport przez kilka tygodni, ponieważ mango jest bardzo miękkie i łatwo i szybko się psuje, gdy jest w pełni dojrzałe. Owoce dojrzewają więc w drodze lub w magazynach. Nie zawsze dzieje się to równomiernie, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jakich wskaźników dojrzałości należy szukać przy wyborze mango. Jest ich kilka:

  1. Wygląd.
  2. Aromat.
  3. Widoczne uszkodzenia.

Nawiasem mówiąc, możesz uprościć zadanie wyboru, jeśli kupujesz mango w zaufanych sklepach, w których starannie wybierają towary, tworzą odpowiednie warunki do przechowywania i sprawdzają je przed wysłaniem do klienta. CrazyBox zapewnia taką usługę swoim klientom, gdzie można kupić świeże egzotyczne owoce różnych rodzajów i odmian. Jednak nawet w tych warunkach interesujące będzie wiedzieć, jakie oznaki wskazują na naprawdę dojrzałe mango.

Wygląd: na co zwrócić uwagę

Powinno być atrakcyjne. Oznacza to, że skórka powinna być gładka, a sam owoc powinien być zwarty i pełny. Jeśli skórka jest pomarszczona, oznacza to, że owoc leżał przez długi czas i zaczął wysychać i tracić soczystość. Może mieć dowolny smak – od żadnego do nieprzyjemnego.

Powierzchnia mango powinna być sucha i błyszcząca. Jeśli jest lepka lub mokra, nie należy jej kupować. Oznacza to, że gdzieś na skórce jest uszkodzenie i sok zaczął wyciekać, a bakterie chorobotwórcze mogą dostać się do środka, powodując gnicie lub rozwój pleśni.

Aromat: jaki powinien być

Owoce mango mają bardzo egzotyczny zapach. Przeplatają się w nim nuty kwiatów, słodyczy i, co dziwne, olejku sosnowego. Wynika to z faktu, że sok z drzewa, na którym rośnie owoc, naprawdę ma jodłowy zapach, ponieważ zawiera pewien składnik – trójgliceryd. Igły sosnowe można wyczuć w okolicy ogonka i wewnątrz w pobliżu pestki.

Jeśli jednak mango ma kwaśny lub sfermentowany zapach, należy zachować ostrożność. Oznacza to, że owoc zaczął się psuć lub jest uszkodzony, a sok zaczął fermentować. Jego smak również się pogarsza i generalnie nie należy jeść takich owoców. Więc oczywiście lepiej go nie kupować.

Należy również zwrócić uwagę na intensywność aromatu. Jeśli jest on wyraźny i dobrze wyczuwalny, to owoc jest dojrzały i powinien być smaczny. Jeśli jednak zapach jest prawie niewyczuwalny, mango najprawdopodobniej nie jest jeszcze dojrzałe. W takim przypadku miąższ będzie bardzo twardy i niesłodki. Zdecydowanie nie będziesz w stanie się nim delektować. Ale można je kupić, ale trzeba będzie poczekać kilka dni lub tygodni w domu, aż owoc „dojrzeje” i dojrzeje.

Widoczne uszkodzenia: co powinno być niepokojące

Idealnie byłoby, gdyby mango nie miało żadnych uszkodzeń. W takim przypadku jest mniej prawdopodobne, że mogło się zepsuć. Ale na powierzchni owocu często można zobaczyć plamy, wgniecenia lub zadrapania, czasem tylko zadrapania, które już się zagoiły.

Tak więc zadrapania i płytkie zadrapania (które nie uwalniają soku) są normalne. Takie uszkodzenia są niewielkie i nie wpływają na jakość mango. Wgniecenia powinny zostać zbadane. Jeśli są na powierzchni zdecydowanie dojrzałego i miękkiego owocu, płytkie i najprawdopodobniej spowodowane bliskim kontaktem owocu podczas transportu, nie są zgniłe i nie spowodowały uszkodzenia skórki, to nie powinny zepsuć smaku. Jednak głębokie i te z uszkodzeniami skórki powinny być powodem do niepokoju.

Zwróć szczególną uwagę na ewentualne plamy. Jeśli gnije, ma ślady pleśni lub skórka jest uszkodzona, nie kupuj takiego mango, bo zaczęło się psuć. Na owocach wysokiej jakości nie powinno być żadnych plam.